|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Rozwiązanie plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do małopolskich samorządowców, którzy zapowiadają usunięcie reklam umieszczonych wzdłuż Zakopianki - w ten sposób będą chcieli odsłonić widok na Tatry. To spodobało się 75% głosujących.

Drugie miejsce przypadło małopolskim przygotowaniom do sezonu grzewczego: Sułkowice montują pyłomierz, by informować mieszkańców o skażeniu powietrza, Krynica rozpoczyna realizację pilotażowego programu. Ta propozycja zyskała 15% głosów.

Na trzecim miejscu – z wynikiem 10% głosów – znalazł się monitorowania ok. 700 miejskich obiektów. Ma to przynieść miastu kilka milionów oszczędności.

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków niekończąca się awantura o zagospodarowanie działki przy ul. Karmelickiej w Krakowie. To nie podoba się 49% głosujących.

Na drugim miejscu znaleźli się piesi, którzy są... zmorą na autostradzie A4. Ta nominacja zyskała 30% głosów.

Trzecie miejsce i 21% głosów dla skażonej wody we wszystkich studniach w gminie Korzenna oraz w Obidzy w gminie Łącko.

 

 

Wyczyn

1. Małopolscy samorządowcy usuną reklamy umieszczone wzdłuż Zakopianki - w ten sposób będą chcieli odsłonić widok na Tatry. Jest porozumienie z 8 z 10 gmin, przez które przechodzi ta droga - na Podhalu przytłaczająca liczba bilbordów wywołuje oczopląs i zasłania piękne widoki. Czy jest szansa na zmianę? Więcej

2. Małopolska przygotowuje sie do sezonu grzewczego: Sułkowice montują pyłomierz, by informować mieszkańców o skażeniu powietrza, Krynica rozpoczyna realizację pilotażowego programu "Czyste Powietrze", a Zakopane zdobywa 6,5 mln zł na likwidację pieców węglowych.

Kolejne miasto w Małopolsce kupiło pyłomierz i zamierza informować swoich mieszkańców o stanie powietrza. W Sułkowicach koło Myślenic urządzenie zamontowano na budynku przychodni lekarskiej. Więcej

Krynica jest pierwszą gminą w kraju, w której Polskie Górnictwo Nafty i Gazy prowadzić będzie pilotażowy program „Czyste powietrze”. W uzdrowisku zaplanowano szeroką kampanię informacyjną, zachęcającą do wymiany starych palenisk na gazowe. Więcej

Ponad 6,5 mln zł unijnych dotacji otrzymało Zakopane na wymianę starych pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Z dotacji skorzysta 500 gospodarstw domowych. Więcej

3. EDF Polska będzie w Krakowie monitorować ok. 700 obiektów. Ma to przynieść miastu kilka milionów oszczędności-  Koszty zużycia prądu, gazu, ciepła i wody w budynkach użyteczności publicznej zarządzanych przez gminę Kraków w najbliższych latach mają spaść o co najmniej 5 proc. W środę władze Krakowa podpisały umowę z firmą EDF Polska, która pod tym kątem ma monitorować niemal 700 obiektów. Więcej

 

Blamaż

1. Niekończąca się awantura o zagospodarowanie działki przy ul. Karmelickiej w Krakowie - w miejscu obecnie funkcjonującego parkingu ma powstać park, a część działki miejscy planiści chcą przeznaczyć pod zabudowę. Mieszkańcy nie chcą jednak zieleni w cieniu biurowców, dlatego rozpoczęli akcję zbierania podpisów w tej sprawie. W środę na briefingu prasowym wiceprezydent Krakowa ds. rozwoju miasta Elżbieta Koterba odniosła się do postulatów mieszkańców. Pani prezydent Koterba jednak dość sceptycznie podchodzi do pomysłu przeznaczania 100% powierzchni na park. Więcej

2. Piesi zmorą na autostradzie A4 w okolicach Tarnowa - na 60-kilometrowym odcinku, który patroluje tarnowska drogówka nie ma dnia, by funkcjonariusze nie byli wzywani do interwencji z udziałem osób spacerujących po autostradzie. Więcej

3. Skażona woda we wszystkich studniach w gminie Korzenna oraz w Obidzy w gminie Łącko - spółka Sądeckie Wodociągi z Nowego Sącza przebadała próbki wody z pięćdziesięciu studni. Wszystkie były zanieczyszczone bakteriami, głównie kałowymi. Na badania zgodzili się mieszkańcy 10 miejscowości. Większość z nich nie ma dostępu do wodociągu. Więcej

 

 

fot: Jacek Bańka

Porozumienie między władzami województwa a gminami, przez które przechodzi zakopianka dotyczące usunięcia billboardów zasługuje na tytuł wyczynu tygodnia - tak zgodnie mówili w Radiu Kraków małopolscy politycy. Porozumienie z władzami regionu zawarło osiem z 10 gmin - pozostałe dwie na razie nie odpowiedziały. Jak jednak podkreślał Wojciech Kozak, wicemarszałek małopolski z PSL, problemem jest to, że usuniecie reklam musi poprzedzić przyjęcie w gminach odpowiednich uchwał, a to może trochę potrwać:


Stworzenie prawa miejscowego, poprzedzone przyjęciem odpowiednich uchwał, będzie budziło spore kontrowersje. Chciałbym, żeby to potrwało około roku, ale i dwa lata trzeba uznać za wariant optymistyczny.

Z kolei jak dodawał Jarosław Szlachetka, myślenicki poseł PiS, podobne działania powinny dotyczyć wszystkich najważniejszych tras na terenie województwa:

Na odcinku od Głogoczowa do Myślenic, dzięki działaniom GDDKiA, reklamy zaczęły już znikać. Teraz czas na samorządowców Myślenic, Pcimia i Lubnia.


Sporo kontrowersji wywołała natomiast sprawa trwającej kilka lat dyskusji o wykorzystaniu działki przy ul.Karmelickiej w Krakowie.
W wielu przypadkach władze Krakowa zachowują się, jak deweloper, a nie gospodarz miasta, w którym chce się żyć - w ten sposób o tym sporze  mówiła Daria Gosek-Popiołek z partii Razem:

Mieszkańcy od lat domagają się zmiany planu i utworzenia tam parku. Co więcej, przygotowali oni własne koncepcje - tymczasem wciąż ich głos jest ignorowany.

Jak z kolei przekonywał Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta z PO, tego typu dyskusji w Krakowie nie brakuje, chociaż często zapomina się, że miasto to kompromis:

Dziś mieszkańcy kwestionują ustalenia sprzed kilku lat i zamiast 70% do 30%, chcą 100% do 0%. Musimy się pogodzić z tym, że miasto należy do wszystkich i jest kompromisem.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

 

 

Jacek Bańka/bp

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

Mieszkaniec obiektywny

Poniedziałek, 11 września 2017, 10:39

Kontrowersyjne są roszczenia mieszkańców! Wszystko albo nic. 100% i basta. Paranoja.

Radiowiec

Poniedziałek, 11 września 2017, 10:37

No tak, jeżeli ktoś zgodnie ze sztuką chce na zieleń przeznaczyć np. 60% a nie sto procent terenu przy Karmelickiej to jest to z automatu blamaż? To niepoważne ...