|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do 25 osób, które oczyściły aż 60 km tras wokół Jaworzyny Krynickiej. To spodobało się 64% głosujących.

Drugie miejsce dla Małopolan, którzy są coraz bardziej świadomi zagrożenia, jakie niesie ze sobą smog. Ta propozycja zyskała 19% głosów.

Na trzecim miejscu znalazła się młodzież niesłysząca i słabowidząca z Dolnego Śląska, która pomagała w Muzeum Auschwitz. Na tę nominację zagłosowało 17% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków zaskakująca decyzja radnych, którzy stwierdzili, że "komisja parkingowa" musiała przedstawić raport... do soboty. To nie spodobało się 58% głosujących.

Na drugim miejscu znalazły się budy i stragany, które szpecą krajobraz Doliny Chochołowskiej. Na nominacja zyskała 34% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 8% głosów – dla martwych przepisów o niższych pensjach samorządowców.

 


Wyczyn:

1. Świadomość Małopolan jest większa. Coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie smog - Coraz więcej mieszkańców Małopolski zdaje sobie sprawę z tego, czym jest smog - wynika z najnowszych badań Krakowskiego Alarmu Smogowego. Organizacja powtarza badania co dwa lata. Okazuje się, że akcje społeczne przyniosły skutek. WIĘCEJ

2. Młodzież niesłysząca i słabowidząca z Dolnego Śląska pomagała w Muzeum Auschwitz - Podopieczni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Wrocławia w Miejscu Pamięci mieli praktyki. Pomagali między innymi konserwatorom. Grupa młodych stolarzy przygotowała między innymi nowe ławki, które ustawiono w "alei brzóz" w obozie Auschwitz I. WIĘCEJ

3. Sprzątają i edukują. W niedzielę oczyścili aż 60 km tras wokół Jaworzyny Krynickiej - Szlaki Beskidu Sądeckiego są jednymi z najczystszych w Małopolsce – uważają organizatorzy akcji „Czyste góry”. 25 osób przeszło w ten weekend ponad 60 kilometrów tras w pobliżu Jaworzyny Krynickiej. W sumie zabrali zaledwie kilka 120 litrowych worków śmieci. WIĘCEJ

 

Blamaż:

1. Zaskakująca decyzja radnych. "Komisja parkingowa" musi przedstawić raport... do soboty - Zaskakująca decyzja radnych. Nadzwyczajna komisja badająca musi przedstawić swój raport... pojutrze, tj. 30 czerwca. Na środowej sesji Rady Miasta, głosami radnych Platformy Obywatelskiej i Przyjaznego Krakowa, został odrzucony nowy termin złożenia sprawozdania - czyli 10 października. Oburzeni tą decyzją są inicjatorzy powstania komisji, komitet "Nic o nas bez nas" oraz radni Prawa i Sprawiedliwości. WIĘCEJ

2. Budy i stragany szpecą krajobraz Doliny Chochołowskiej. A na dodatek są nielegalne - Kapcie, maskotki, torebki - lista pamiątek, które można kupić w Dolinie Chochołowskiej jest naprawdę długa! Problem w tym, że budki, które pojawiły się na Siwej Polanie stoją tam nielegalnie. Stragany nie nawiązują nawet w małym stopniu do tradycyjnej zabudowy, a suweniry może i przypominają o górskiej wycieczce, ale prawdopodobnie produkowane były daleko poza regionem. WIĘCEJ

3. Czy przepisy o niższych pensjach samorządowców są martwe? Obniżki symboliczne lub pensje bez zmian - Samorządowcy od lipca maja zarabiać mniej - to w związku z rządowym rozporządzeniem, które zakłada obniżenie pensji wójtom, burmistrzom i prezydentom. Rządzący obniżyli stawki wynagrodzeń samorządowcom o 20 procent. Jednak w praktyce pensje niektórych się nie zmienią aż tak radykalnie. WIĘCEJ

 

Od lewej: G.Biedroń, B.Sonik, M.Jantos i Ł.Wantuch

Dyskusję gości Radia Kraków wywołała sprawa zamieszania wokół raportu tzw. speckomisji parkingowej w Radzie Miasta Krakowa. Opublikowany 29 czerwca raport liczy kilkaset stron, jednak w większości są to załączniki. W głównej, zaledwie czterostronicowej części, brak jest natomiast jakichkolwiek wniosków z dotychczasowej działalności. Jak powiedział Łukasz Wantuch - radny przyjaznego Krakowa i jeden z członków speckomisji parkingowej - ogłoszenie raportu nie oznacza, że komisja przestanie działać.

Mówimy o dwóch rzeczach. Pierwsza rzecz to jest raport i rzeczywiście on miał być do 30 czerwca złożony. Druga rzecz to jest komisja. To nie jest zakończenie prac komisji, bo przecież może się ona nadal spotykać na posiedzeniach i dyskutować. Raport jest tylko jednym z narzędzi ewaluacji. Tym, co jest najważniejsze w pracach komisji - jest rozmowa.

Goście zastanawiali się także, kiedy skończy się oszpecanie Doliny Chochołowskiej w Tatrach. Przybywa tam nielegalnie stawianych budek i straganów, a władze zdają się być bezradne wobec skali zjawiska. Poseł Bogusław Sonik z Platformy Obywatelskiej oceniał całą sytuację z umiarkowanym optymizmem.

To oczywiście jest okropne ale to minie. Prędzej czy później damy sobie z tym radę. Natomiast jest to zjawisko powszechne. Proszę zobaczyć jak wygląda Nowy i Stary Kleparz w Krakowie. Uderzmy się w piersi sami. Nowy Kleparz wygląda jak labirynt w podrzędnym arabskim mieście.

Wiele emocji towarzyszyło dyskusji o przepisach obniżających uposażenia samorządowców. W wielu gminach przepisy, na mocy których od 1 lipca miały one zostać obniżone o dwadzieścia procent - pozostaną martwym prawem. Zdaniem Małgorzaty Jantos, krakowskiej radnej Nowoczesnej, wynagrodzenia nie powinny być automatycznie obniżane, lecz uzależnione od jakości pracy.

Tak naprawdę nie o to chodzi, żeby samorządowcy dostawali mniej - choć to być może poprawiłoby samopoczucie wielu osobom, że ktoś zarobi mniej - tylko żeby dobrze zarządzali. Początek dyskusji o obniżkach był dla mnie tak bardzo populistyczny, że wzbudzało to moje obrzydzenie.

Goście Radia Kraków z uznaniem odnotowali wyniki najnowszych badań Krakowskiego Alarmu Smogowego, według których stale rośnie świadomość Małopolan w sprawie zagrożeń, jakie niesie smog. Niestety, wciąż pozostaje ona niewielka w najmniejszych miejscowościach. Potwierdza to Grzegorz Biedroń, małopolski radny Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem, dopóki to się nie zmieni, samorządowcy będą mieć niewielkie pole manewru w walce ze smogiem.

Węgiel traktowany jest jako podstawowy surowiec do uzyskiwania ciepła, ale bez świadomości o jego rodzajach, jak jest fałszowany itd. Coraz częściej również w małych miejscowościach spotykam się ze zrozumieniem problemu, ale od zrozumienia do reakcji jest bardzo daleka droga. W małych miejscowościach samorządowcy są zakładnikiem niewiedzy mieszkańców.

 

 

M. Bartkowicz/bp

33%
67%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 16

Mieszkaniec 3

Niedziela, 1 lipca 2018, 12:49

Kuriozalne- Majchrowski i PO chcą zamknąć usta mieszkańcom. Zdziwią się, gdy mieszkańcy zamkną im usta, gdy przegrają wybory!

Odpowiedz

Agnieszka Gilarska

Niedziela, 1 lipca 2018, 12:43

@Tomasz

Zachęcam pana do przedstawienia się. Komisja nie będzie zajmować się wyłącznie nieprawidłowościami do których doszło przy reorganizacji ruchu w strefie płatnego parkowania. Warto, aby pan zapoznał się z treścią uchwały komitetu mieszkańców. Proszę wskazać, kiedy i w jakich okolicznościach domagałam się wydrukowania tego, co jest w BIP? Poprawna pisownia - 4% miejsc postojowych. Ma pan poważne problemy nie tylko z interpunkcją, ale również z gramatyką (odmiana przez przypadki). Rozpoznaję już ten styl, bezosobowe formy, używanie drugiej osoby liczby mnogiej, ups...wydało się. Nie po słowach, a po pisowni pana poznałam. Z pozdrowieniami i odwagą typu kibolskiego.

Odpowiedz

Blastojs

Niedziela, 1 lipca 2018, 12:36

Czego oni się boją? Wiedzieli, że mieszkańcy będą na nich wściekli, że likwidują komisję, która badała zle zmiany w organizacji ruchu w Krakowie, a mimo tego zrobili to. Majchrowski i koalicja PO muszą wiedzieć, że nieprawidłowości mogły wypłynąć jeszcze bardziej niż do tej pory. Polityka, a tyle mówili że jej nie ma.

Odpowiedz

Tomasz

Niedziela, 1 lipca 2018, 12:07

@Agnieszka Gilarska

Komisja jakoby miała się zajmować "nieprawidłowościami" przy zmianach w strefie płatnego parkowania. Co do tego mają jakieś regulaminy korzystania z rowerów służbowych? Poza pokazywaniem, że do zmian wymaganych przez obowiązujące przepisy nie byliście w stanie się doczepić i się próbowało komicznie domagać wydrukowania bipu? No skończyło się, przynajmniej wywalczyliscie 4% miejsc postojowe dla niepełnosprawnych.

Odpowiedz

Ela

Niedziela, 1 lipca 2018, 03:10

@Tomasz

Mieszkanka, Jak nie masz poiecia o co chodzi to nie zabieraj glosu. najpierw się doinformuj, do tego nie sluza takie głupkowate komentarze

Odpowiedz

O, tempora!

Sobota, 30 czerwca 2018, 17:54

Do anonimowej kobiety(?) z 12:32. To, że łaciny nie znasz i nie zrozumiałaś co semper fidelis napisał, nie dziwi. Dziwi, że nie znasz ojczystego(?) języka. Niegramatyczny byk na byku. Zgroza! Mój ośmioletni syn potrafi bez błędów wyrazić swoje myśli. Może dlatego, że myśli.

Odpowiedz

Agnieszka Madeja

Sobota, 30 czerwca 2018, 17:46

@Tomasz

Kampanie wyborcza to robią sobie Radni, ale dla większości to już będzie ostatnia kampania.

Odpowiedz

Agnieszka Gilarska

Sobota, 30 czerwca 2018, 17:38

@Tomasz

Jeszcze uwaga do Tomasza, naprawdę tak się Pan/Pani boi, że się nie przedstawił(a), ani nie poinformował(a) czym się Pan/Pani zajmuje zawodowo, chyba, że wstydzi się Pan/Pani zawodu który uprawia, bo ja nie. Poza tym, z szacunku do tych, których chce Pan/Pani zainteresować swoją opinią, należy stosować znaki interpunkcyjne, zdanie kończymy kropką.

Odpowiedz

Agnieszka Gilarska

Sobota, 30 czerwca 2018, 17:27

@Tomasz

Nie czytaliśmy dokumentów, bo ich nie dostaliśmy. Poprosiliśmy o regulamin korzystania z rowerów elektrycznych po obejrzeniu filmu, na którym dyrektor Franek przejeżdża na takim rowerze przez skrzyżowanie, rozmawiając przez telefon komórkowy. Taki rower to spory wydatek, mamy prawo zweryfikować, czy jest używany do celów prywatnych, czy służbowych. Czekam na bombę atomową.

Odpowiedz

Tomasz

Sobota, 30 czerwca 2018, 16:50

@Mieszkanka

Jakie nieprawidłowości? Bo jedyne co potrafiła deweloper Gilarska to dopominanie się o coraz bardziej absurdalne dokumenty (typu "regulamin korzystnia z rowerów służbowych w Zikit") których nawet nie czytali. Się chciało robić kampanię wyborczą, a tu zabawki zabrali

Odpowiedz

Góral to leniwy brudas

Sobota, 30 czerwca 2018, 16:43

górale zaatakowali i klikają na "komisję Parkingową" by oddalić blamaż z ich nielegalnymi budami z tandetnym badziewiem.

Odpowiedz

Sobota, 30 czerwca 2018, 12:32

@semper fidelis

Mylisz się słuchaczu, po prostu przekręciła słowo, przepraszam nie zdążyłam poprawić.A niestety nie jestem za PARTIĄ PiS. Zabawniejsza zabawa była jak do audycji zapraszali Pana Soskę,a nie tą podpisującą się kobietę.

Odpowiedz

semper fidelis

Sobota, 30 czerwca 2018, 11:44

Pierwszy raz, przez pomyłkę, napisałeś prawdę. Nie wiedziałem jednakowoż, że miłośnicy PISu znają łacińskie słowa. Pani Jantos faktycznie godnie reprezentuje naszą wspólną patrię.

Odpowiedz

Sobota, 30 czerwca 2018, 10:57

Pani Jantos swoimi wypowiedziami dostosowała się do patri, którą reprezentuje

Odpowiedz

czytelnik

Sobota, 30 czerwca 2018, 10:37

komentarze znikają... hmmm...

Odpowiedz

Mieszkanka

Piątek, 29 czerwca 2018, 20:02

Dla mnie najbardziej kuriozalne jest to sprzedanie mieszkańców przez radnych PO. Dla Majchroskeigo komisja jest zagrożeniem, bo wychodzą nieprawidłowości, więc pomogli mu zamieść sprawę pod dywan. Zero wiarygodności. Dodatkowo raport to 3 strony....

Odpowiedz