|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu „Wyczyn” wędruje do Nowego Sącza za bezpłatny szynobus, który przewiezie mieszkańców przez Dunajec w czasie budowy nowego mostu Heleńskiego. To spodobało się 38% głosujących.

Drugie miejsce dla kolejnego etapu modernizacji oświetlenia Bulwarów Wiślanych. Na tę propozycję zagłosowało 34% osób.

Na trzecim miejscu znalazła się rekordowa liczna wniosków zgłoszonych do krakowskiego budżetu obywatelskiego. Ta nominacja dostała 28% głosów.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internatów Radia Kraków awantura o bilbord Łukasza Gibały w Krakowie. To nie spodobało się 47% głosujących.

Na drugim miejscu uplasowali się krakowscy pseudokibice, którzy w biały dzień nawołują do zbrodni. Ta propozycja zyskała 34% głosów.

Trzecie miejsce - z wynikiem 19% głosów – dla krakowskich radnych, którzy boją się dyskusji o in vitro.

 


WYCZYN:

1. Rekordowa liczna wniosków zgłoszonych do krakowskiego budżetu obywatelskiego - Mieszkańcy złożyli prawie 700 propozycji do piątej edycji Budżetu Obywatelskiego w Krakowie. To dotychczasowy rekord i o sto więcej zgłoszonych projektów niż w zeszłym roku. Z tego wszystkiego cieszą się zwłaszcza urzędnicy ponieważ do tej pory, do każdej następnej edycji budżetu obywatelskiego, tych zgłaszanych projektów było co raz mniej. WIĘCEJ

2. Jaśniej, oszczędniej i bez smogu świetlnego na Bulwarach Wiślanych - Na krakowskich Bulwarach Wiślanych zrobi się jaśniej. Właśnie rozpoczął się kolejny etap modernizacji oświetlenia. Jeszcze w tym roku wzdłuż deptaka ZIKiT postawi ponad dwieście nowoczesnych lamp, które będą nie tylko energooszczędne, ale i przyczynią się do ograniczania tak zwanego smogu świetlnego, który po zanieczyszczeniu powietrza staje się kolejnym wyzwaniem cywilizacyjnym. WIĘCEJ

3. W czasie budowy mostu Heleńskiego mieszkańcy Nowego Sącza będą bezpłatnie jeździć szynobusem - Dobra wiadomość dla mieszkańców Sądecczyzny. Związku z budową nowego mostu Heleńskiego w Nowym Sączu, będą oni mogli korzystać za darmo z szynobusu, który zostanie uruchomiony zaraz po zamknięciu starej przeprawy. 30 kursów dziennie będzie realizowanych przez Przewozy Regionalne. Jednorazowo szynobus będzie mógł zabrać 200 pasażerów. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Krakowska awantura o bilbord Łukasza Gibały - Łukasz Gibała zaatakował na Twitterze Jacka Majchrowskiego. Wszystko z powodu uruchomionego w czwartek bilbordu, na którym szef stowarzyszenia Logiczna Alternatywa prezentuje dług publiczny Krakowa. Jak się okazało, w piątek od licznika został odłączony prąd. Gibała twierdzi, że stało się tak na polecenie prezydenta Krakowa. Ten - jak napisano na oficjalnym profilu twitterowym Krakowa - wszystkiemu zaprzecza. Zaprzecza w mocnych słowach. Jak się ostatecznie okazało, całe zamieszanie to wina firmy wynajmującej bilbord, który stoi na terenie należącym do Muzeum Narodowego. WIĘCEJ

2. Krakowscy pseudokibice w biały dzień nawołują do zbrodni - Krakowska prokuratura z urzędu wszczęła śledztwo w sprawie publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni. Sprawa dotyczy wpisu, jaki ukazał się na jednym z profili społecznościowych kibiców - poinformował w czwartek PAP prok. Krzysztof Dratwa z Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Autorzy wpisu, odwołując się do styczniowego zabójstwa młodego chłopaka przy ul. Teligi, deklarują, że "następni w kolejce" i ich grupa "odetnie im ręce". WIĘCEJ

3. Krakowscy radni boją się dyskusji o in vitro - Prawo nakazuje, że Rada Miasta powinna zająć się obywatelskim projektem w ciągu 3 miesięcy, tymczasem radni wciąż nie chcą wpisać dyskusji na ten temat do porządku obrad. Pod wnioskiem o dofinansowanie z budżetu miasta zabiegów in vitro podpisało się około 5 tys. krakowian.

 

Goście Radia Kraków wysoko ocenili inwestycję związaną z montaże oświetlenia na Bulwarach Wiślanych, które nie tylko będzie energooszczędne, lecz także ograniczy powstawanie tzw. smogu świetlnego. To dobrze, że wreszcie ktoś dostrzegł realne problemy, jakie przynosi to zjawisko - tak mówił Józef Lassota, poseł PO:


Ten rodzaj smogu sprawia, że w mieście nie widzimy nocą gwiazd - źle wpływa ona także na faunę i florę. Kilka lat temu w tej sprawie złożyłem poselską interpelację, jednak - jak się okazało- problem smogu świetlnego jest lekceważony.


Nieco więcej wątpliwości towarzyszyło dyskusji o budżecie obywatelskim. Cieszy liczba projektów zgłoszonych do krakowskiego budżetu obywatelskiego, ale nadal problemem pozostaje mała liczba głosujących - tak mówił Mariusz Kękuś, krakowski radny PiS:


Gdyby to było 30-30% krakowian, to moglibyśmy się zastanawiać, czy są to zadania, które gmina powinna wykonywać. Tylko w jaki sposób skłonić krakowian, żeby się zainteresowani budżetem obywatelskim?

Najwięcej dyskusji wywołała jednak sprawa billboardu Łukasza Gibały i długu publicznego Krakowa. Ta awantura powinna się zakończyć jakiegoś rodzaju sankcją dla Gibały, bo po raz kolejny jego działalność budzi wątpliwości:


Pamiętamy sprawę referendum i tysiące sfałszowanych podpisów. Zajęła się tym prokuratura, ale na razie jakoś nie widać efektów jej pracy.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

17%
83%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 5

Ainenkiel

Poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 10:22

To jest wyczyn! Na tę propozycje oddałem swój głos.W czasie budowy mostu Helleńskiego mieszkańcy Nowego Sącza będą bezpłatnie jeździć szynobusem - Dobra wiadomość dla mieszkańców Sądecczyzny. Związku z budową nowego mostu Helleńskiego w Nowym Sączu, będą oni mogli korzystać za darmo z szynobusu, który zostanie uruchomiony zaraz po zamknięciu starej przeprawy. 30 kursów dziennie będzie realizowanych przez Przewozy Regionalne. Jednorazowo szynobus będzie mógł zabrać 200 pasażerów. Niech uczą się samorządy jak realizować inwestycje publiczne. Wystarczy poszukać w internecie jakie działania podejmowane są w miastach nie tylko w Europie, ale Ameryce i w Azji przez okres realizowanych inwestycji aby uniknąć korków w mieście. Czy to budowa nowych osiedli mieszkaniowych, czy budowa lub przebudowa dróg komunikacyjnych, albo inwestycji infrastrukturalnych powodujących wyłączenie niektórych dróg, ulic albo ich wykorzystywanie przez pojazdy wykonawców, to zawsze dochodzi w takich miejscach do powstawania korków i wszelkich utrudnień dla mieszkańców. Takimi rozwiązaniami są zorganizowane przejazdy komunikacją zastępczą, najczęściej publiczną. Z takich przejazdów korzystają wszyscy, którzy w tym kierunku podróżują , są mieszkańcami albo zainteresowani etapami inwestycji. Dajmy na to przykład ze Sztokholmu. Tam wszyscy zainteresowani kupnem lub wynajmem mieszkania w nowych osiedlach mają informację jak dojechać zorganizowaną komunikacją aby nie tworzyć korków w mieście. Takie rozwiązania są Moskwie, w Tokio więc powinny być też w polskich miastach. To duża oszczędność czasu, ograniczenia spalin, ułatwienia w organizacji życia i funkcjonowania podmiotów gospodarczych. Nikt nie tłumaczy się pracodawcy spóźnieniami do pracy, nie ma problemów z dojazdem do szkół i instytucji publicznych. Czekam kiedy władze Krakowa w ten sposób zorganizują komunikację zastępczą w rejonach realizowanych inwestycji. Nie ma nic za darmo, to że pasażer nie płaci za przejazd to znaczy, że koszty ponosi samorząd lub inwestor, albo jeżeli jest to inwestycja publiczno- prywatna to koszty wspólne. A jakie są zyski ano takie, że nie mamy korków i innych utrudnień w mieście. Ograniczamy emisję spalin, nie tracimy czasu na dojazdach do pracy i z pracy a instytucje publiczne i przedsiębiorstwa funkcjonują normalnie.

Odpowiedz

Sobota, 7 kwietnia 2018, 10:36

zmienic kolorna wyniku sondowania z żóltego

Odpowiedz

Krakus

Piątek, 6 kwietnia 2018, 22:07

Troche niezrozumiale te propozycje. "Krakowska awantura o bilbord Łukasza Gibały" ... o co chodzi? Czy blamażem jest to że urzędujący prezydent za pomocą urzędu niszczy innych kandydatów ? A może blamażem jest to że kandydat Gibała upublicznił mieszkańcom stan zadłużenia Krakowa?? Jakie stanowisko ma oddanie głosu na tę propozycję ??? Manifestacje bandyckie nie stanowią "blamażu" tylko przedmiot działania sądu i prokuratora. A propozycje na "wyczyn" są co najmniej słabe i wydukane "na siłę". Jeśli nie ma się czym pochwalić to może lepiej przemilczeć?

Odpowiedz

Xyz

Piątek, 6 kwietnia 2018, 20:10

Generalnie zdecydowana większość środowiska kibicowskiego to kryminał, który z niezrozumiałych powodów ma immunitet. Praktycznie cała zorganizowana przestępczość w Krakowie ma związek z kibicami - co wychodzi od czasu do czasu. Kiedy to się skończy?

Odpowiedz

Niezdecydowany

Piątek, 6 kwietnia 2018, 16:37

Wszystkie trzy blamaże zasługują na tytuł "blamaż roku".

Odpowiedz