|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu „Wyczyn” wędruje do policjantów z krakowskiego CBŚP, którzy zatrzymali podejrzanych o zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów. To doceniło 52% osób.

Drugie miejsce dla Krakowa, który opublikował białą księgę krakowskiej reprywatyzacji. To spodobało się 25% głosujących.

Na trzecim miejscu znalazło się skuteczne wyczyszczenie wodociągu w Czarnym Dunajcu. Na tę propozycję zagłosowało 23% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków nielegalny pobór opłat klimatycznych w Zakopanem. Tak zdecydowało 59% osób.

Na drugim miejscu znalazł się ciągły brak porozumienia ws. kolejki na Kasprowy Wierch. To nie podoba się 27% głosujących.

Trzecie miejsce – z wynikiem 14% głosów – dla ciągłych oszustw „na policjanta”.

 


WYCZYN:

1. Kraków opublikował białą księgę krakowskiej reprywatyzacji - Krakowski magistrat opublikował tzw. Białą księgę, czyli spis kamienic odzyskanych przez miasto z rąk prywatnych. Dokument obejmuje sprawy od 1999 roku i dotyczy 549 adresów. Przy każdym z nich znajduje się szczegółowy opis dotyczący tego jak miasto przejęło nieruchomość, kto był wcześniej jej właścicielem i czy sprawą zajmowała się prokuratura lub policja. WIĘCEJ 

2. Krakowskie CBŚP zatrzymało podejrzanych o zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów - Prokuratorzy i policjanci, pracujący nad sprawą zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów, dokonali przełomu. Postawiono zarzuty kryminalne trzem sprawcom; dwóch przyznało się do tej zbrodni - poinformował w środę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Ziobro podkreślił na briefingu prasowym, że sprawa zabójstwa Jaroszewiczów "miała swoje różne etapy" i "nie ma zbrodni doskonałej". WIĘCEJ

3. Udało się skutecznie wyczyścić wodociąg w Czarnym Dunajcu - Badania Sanepidu wykazały, że woda jest czysta i nie ma w niej bakterii E. Coli. Z tym problemem mieszkańcy borykali się od niemal dwóch tygodni. Inspektorzy na wszelki wypadek przebadali dodatkową próbkę pod kątem obecności w wodociągach żelaza i manganu. Tu wynik także był pomyślny. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Nadal nie ma porozumienia ws. kolejki na Kasprowy - Wciąż nie ma porozumienia w sprawie kolejki na Kasprowy Wierch! Odbyły się kolejne mediacje między przedstawicielami Tatrzańskiego Parku Narodowego a spółką Polskie Koleje Linowe. W sporze chodzi o pieniądze. TPN żąda bowiem od PKL-u zapłaty za używanie gruntu, nad którym przebiega trasa kolejki. WIĘCEJ

2. Seniorzy wciąż padają ofiarą oszustw "na policjanta" - 100 tysięcy złotych straciła 66 letnia mieszkanka Limanowej, która dała się nabrać oszustowi. Mężczyzna w rozmowie telefonicznej podał się za funkcjonariusza CBŚ. Przekonał on kobietę, że pieniądze na jej koncie bankowym są zagrożone. WIĘCEJ

3. Opłaty klimatyczne w Zakopanem były pobierane nielegalnie - Zakopane pobiera opłaty klimatyczne nielegalnie - tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Bogdan Achimescu - turysta, który odwiedził stolicę polskich Tatr w 2015 roku, odmówił zapłacenia tego podatku, ze względu na fatalną jakość powietrza. Sprawa trafiła w końcu do sądu, który przyznał rację mężczyźnie. (WIĘCEJ) Tymczasem, zdaniem WIOŚ, to właśnie Zakopane najskuteczniej walczy ze smogiem. WIĘCEJ

Od lewej: G.Biedroń, G.Stawowy i G.Filipek (fot.M.Bartkowicz)

W zgodnej opinii gości Radia Kraków, na miano wyczynu tygodnia najbardziej zasługuje informacja o zatrzymaniu osób podejrzanych o zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów w 1992 roku. Grzegorz Biedroń, małopolski radny PIS zwrócił uwagę, że to ewidentny sukces krakowskich policjantów i prokuratorów. Dodał jednak, że cała sprawa każe poddać w wątpliwość rzetelność wcześniejszej pracy służb tuż po zabójstwie w latach 90.

Było czterech podejrzanych, kilka lat pracy wymiaru sprawiedliwości, dziesiątek, o ile nie setek osób, które gromadziły fałszywe dowody. Tych rzekomych sprawców skazano, a potem oczywiście wypuszczono ale wygląda na to, że jako państwo płaciliśmy w latach 90. dziesiątkom osób, prokuratorów i policjantów po to, żeby oni chronili prawdziwych sprawców.

Wśród propozycji do miana blamażu tygodnia dwie dotyczyły Podhala. Komentując sprawę wyroku NSA w sprawie nienależnie pobranej od turysty opłaty klimatycznej w Zakopanem, krakowski radny Grzegorz Stawowy (PO) stwierdził, że powinno to być memento dla innych gmin w Polsce.

To powinno uświadomić samorządowcom, jak ważnym problemem jest smog i że ignorowanie go będzie kosztowało. Uważam, że ten wyrok powinien mówić o tym, że co najmniej drugie tyle [ponad to, co Zakopane zarabia na opłacie klimatycznej - dop.red.] powinien samorząd zainwestować w walkę ze smogiem. Zakopane ma fatalne powietrze. Przecież jak się jest na Gubałówce w Zakopanem, to między Gubałówką a Giewontem zazwyczaj jest ciemny pas powietrza.

Z kolei Grzegorz Filipek, przewodniczący Nowoczesnej w Małopolsce, odniósł się do przedłużającego się sporu pomiędzy Tatrzańskim Parkiem Narodowym a właścicielami kolejki na Kasprowy Wierch. Jego zdaniem, sprawa wymaga szybkiego wyjaśnienia, bo jest zagrożeniem dla tej jednej z największych atrakcji turystycznych Podhala.

Myślę, że sąd powinien rozstrzygnąć, kto ma rację w tym sporze. Mnie tylko martwi w tym wszystkim to, że podobny przykład - chociaż niezwiązany z kolejką, a z wyciągami - mieliśmy przez wiele lat w Szczyrku. Szczyrk całkowicie podupadł jeśli chodzi o narciarstwo, mieliśmy spory pomiędzy właścicielami działek i grodzenie podobne do tego na Gubałówce. Gdy wszedł zagraniczny inwestor, Szczyrk zaczął się odmieniać.

 

Mariusz Bartkowicz/bp

 

38%
62%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0