|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Stanowcza i szybka reakcja Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie i innych środowisk żydowskich na film amerykańskiej fundacji ze sformułowaniem o "polskim Holokauście" – to zdaniem internautów Radia Kraków „Wyczyn Tygodnia”. Tak zdecydowało 52% osób.

Drugie miejsce ex aequo dla Nowego Targu i Bochni – miast, które walczą ze szpetnymi reklamami i dla początku budowy Trasy Łagiewnickiej. Obie te propozycje spodobały się 24% głosujących.

 

„Blamaż Tygodnia” to z kolei 30 tysięcy odmów obowiązkowych szczepień dzieci. Tak zagłosowało 64% osób.

Na drugim miejscu znalazły się niewystarczające – według Trybunału Sprawiedliwości UE - dotychczasowe działania antysmogowe. Na tę nominację zagłosowało 25% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 11% głosów – dla rozczarowującego nowego sezonu w Starym Teatrze.

 


WYCZYN: 

1. Stanowcza i szybka reakcja Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie i innych środowisk żydowskich na film amerykańskiej fundacji ze sformułowaniem o "polskim Holokauście" - Między innymi dzięki szybkiej interwencji Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie filmik amerykańskiej fundacji, w którym pada określenie "Polski Holokaust", został usunięty z portalu YouTube. W kontrowersyjnym spocie Fundacji Rodziny Rudermana aktorzy po kolei wypowiadają słowa "Polish Holocaust" i namawiają do podpisywania petycji, w której wzywają władze USA do zerwania relacji z Polską. Do czasu uchylenia - cytat - "prawa negującego Holokaust". WIĘCEJ

2. Nowy Targ rozpoczyna walkę z bilbordami przy zakopiance, Bochnia ze szpetnymi reklamami w centrum miasta - W Nowym Targu zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie koncepcji nowych przepisów. Miałyby one zakazywać ustawiania jakichkolwiek reklam w odległości nawet dwustu metrów od drogi. (WIĘCEJ). Tymczasem 22 lutego bocheńscy radni przegłosowali uchwałę krajobrazową. Nowe przepisy dotyczą nie tylko ścisłego centrum, ale całego terenu miasta. WIĘCEJ

3. Ruszyła budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie - W czwartek nastąpiło oficjalne przekazanie placu budowy wykonawcy Trasy Łagiewnickiej. Ten do końca 2020 roku wybuduje czterokilometrową, dwupasmową drogę wraz z linią tramwajową, łączącą Kurdwanów z Ruczajem. Jaki jest harmonogram prac, kiedy można spodziewać się pierwszych utrudnień i kto odczuje je najmocniej? WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Według Trybunału Sprawiedliwości UE dotychczasowe działania antysmogowe były niewystarczające - Polska naruszyła unijne normy czystości powietrza - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości. Przypomnijmy, Komisja Europejska pozwała Polskę za notoryczne przekraczanie norm zanieczyszczeń w latach 2007-2015 oraz za brak skutecznych działań w walce z tym zjawiskiem, co jest naruszeniem prawa unijnego. WIĘCEJ

2. 30 tysięcy odmów obowiązkowych szczepień dzieci - W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba przypadków odmowy przez rodziców i opiekunów zaszczepienia dzieci; w 2017 r. odnotowano 30 089 takich sytuacji, w 2010 roku było ich nieco ponad 3,4 tys. – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. WIĘCEJ

3. Nowy sezon w Starym Teatrze rozczarowuje - "Masara" została źle przyjęta, dodatkowo odwołana została premiera "Nory". WIĘCEJ

fot: Jacek Bańka

Nie powinno być w naszym kraju jakiejkolwiek dyskusji o tym, czy jesteśmy współodpowiedzialni za zbrodnie Holokaustu - tak zgodnie mówili w Radiu Kraków małopolscy politycy. W ich ocenie zdecydowana reakcja Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie na film amerykańskiej fundacji Rudermana była w pełni zrozumiała. Jak podkreślał Kazimierz Chrzanowski z SLD, to dobrze, że wszystkie środowiska żydowskie w Polsce jednoznacznie potępiły film ze sformułowaniem "polski Holokaust":


Nie mogło być innej reakcji, bo byliśmy i jesteśmy dla siebie najbliższymi sąsiadami. Pozostaje jednak teraz problem, jak przeciąć tę spiralę wzajemnych nieporozumień.


Jednak, jak przekonywał Józef Brynkus, poseł Kukiz'15, kontrowersyjna ustawa o IPN nie powinna być zmieniana, bo - w jego ocenie- jej zapisy są jednoznaczne:


Nie zabroni ona ani działalności badawczej, ani artystycznej, a tak akurat może służyć do promowania faszyzmu. Jednocześnie nie rozumiem ludzi, którzy się cieszą, że Polskę spotkała taka fala krytyki.


Sporo dyskusji wywołał wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał, że Polska zrobiła zbyt mało w walce o czyste powietrze. Jak przekonywał Mariusz Kękuś, krakowski radny PiS, rzędowy program termomodernizacji nie wystarczy - potrzebne będą także inne działania:

Podstawa to wyeliminowanie z rynku najgorszych pieców oraz wprowadzenie norm jakościowych dla węgla. Uważam też, że bardzo ważne są plany miejscowe, bo to one decydują m.in. o zabudowie kanałów przewietrzania.

Goście Radia Kraków uznali także zgodnie, że słaby początek sezonu w Starym Teatrze pokazuje, że scena narodowa nie jest dobrze prowadzona. Jak przekonywał Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa małopolskiego z PO, przedstawienia Starego trudno dziś nazwać wydarzeniami:

Nie tak dawno trudno było kupić nawet bilety do Starego Teatru. Widać już, że scena narodowa jest w kryzysie i nie sprawdza się pomysł na nowe kierownictwo.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

 

Jacek Bańka/bp

 

78%
22%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 6

boberek

Czwartek, 1 marca 2018, 10:54

Blamaż to wizja zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla Klinów. 25 metrowe bloki zamiast 12m praktycznie bez dróg dojazdowych. Blamaż to budowa Avii x 3 w dzielnicy o niskiej zabudowie. Można to nazwać domknięciem murów miejskich (płota)! Proponuję nową dzielnicę nazwać Majchrowice na cześć prezydenta i opiewać czyny tego, który zastał Kraków jaki zastał a zostawił zabetonowany.

Odpowiedz

olo

Poniedziałek, 26 lutego 2018, 14:33

Tylko jeden błazen zablokował a nie społeczność!!!!

Odpowiedz

Fakty panie Redaktorze

Sobota, 24 lutego 2018, 19:35

"budowa Trasy Łagiewnickiej " to BLAMAŻ i największy przekręt obecnej ekipy w magistracje. Nie udało im się skosić na igrzyskach tylko dlatego ze ludzie sie skrzyknęli i zablokowali tamten przekret.

Odpowiedz

Racja

Sobota, 24 lutego 2018, 19:33

@Andrzej

Dokładnie tak

Odpowiedz

tata

Piątek, 23 lutego 2018, 18:09

@Andrzej

Ignorancja jest grzechem, więc możesz sobie robić ze swoich dzieci kaleki, nie szczepiąc ich na polio. Tylko zakaz wstępu do przedszkoli, szkół i innych miejsc publicznych.

Odpowiedz

Andrzej

Piątek, 23 lutego 2018, 17:15

Nieszczepienie jest Wyczynem a nie blamażem, ale żeby to zrozumieć trzeba mieć naprawdę dużą wiedzę, która wymaga przebicie się przez mainstreamową propagandę do źródeł i badań. Ignorancja w dzisiejszych czasach jest grzechem.

Odpowiedz