|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

Sukcesy krakowskich naukowców to „Wyczyn Tygodnia” – tak zgodnie orzekło aż 55% głosujących w sondzie Radia Kraków.

Drugie miejsce zdobyły komunikaty lawinowe TOPR, które można już sprawdzać w specjalnej aplikacji. To spodobało się 23% głosujących.

Na trzecim miejscu znalazło się ponad 5 tysięcy ankiet w sprawie budowy pomnika Armii Krajowej pod Wawelem. Na tę nominację zagłosowało 22% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków kolejna odsłona porachunków pseudokibiców w Krakowie. Tak uznało 54% osób.

Na drugim miejscu – z wynikiem 24% głosów – znalazł się spór o kolejkę na Kasprowy.

Trzecie miejsce dla szpitala w Olkuszu, który przeszkodził w audycie Najwyższej Izby Kontroli. To nie spodobało się 22% głosujących.

 


WYCZYN:

1. Ponad 5 tysięcy ankiet w sprawie budowy pomnika Armii Krajowej pod Wawelem - Ponad 5 tys. ankiet ws. budowy pomnika Armii Krajowej pod Wawelem otrzymało Miejskie Centrum Dialogu. W ciągu najbliższego tygodnia, dwóch, urzędnicy przeanalizują opinie wyrażone w ankietach. Później władze Krakowa podejmą decyzję czy pomnik stanie na bulwarze Czerwieńskim. Do 31 stycznia Miejskie Centrum Dialogu otrzymało 1,8 tys. ankiet, głównie drogą internetową. 31 stycznia późnym popołudniem przedstawiciele fundacji Wstęga Pamięci, która zabiega o postawienie pomnika, przynieśli do Miejskiego Centrum Dialogu dodatkowe 3,4 tys. ankiet. WIĘCEJ

2. Komunikaty lawinowe TOPR można już sprawdzać w specjalnej aplikacji - Trudne warunki turystyczne w Tatrach. W niższych partiach szlaki są zmrożone i mocno oblodzone. W wyższych partiach w wielu miejscach natknąć się można na zaspy śnieżne. W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. A komunikaty lawinowe można już łatwiej sprawdzić. Jak informuje TOPR, są już dostępne w aplikacji Ostrzegator. WIĘCEJ

3. Sukcesy krakowskich naukowców - Projekt studentów z Politechniki Krakowskiej pomoże w wykrywaniu oszustw podatkowych (WIĘCEJ), pomysł naukowców z UJ umożliwi osobom niewidomym i słabowidzącym oglądanie filmów w kinie. (WIĘCEJ)

 

BLAMAŻ:

1. Kolejna odsłona porachunków pseudokibiców w Krakowie. Zaatakowany 18-latek zmarł w szpitalu - Do napadu doszło we wtorek wieczorem w krakowskiej dzielnicy Prokocim. Chłopak trafił do szpitala w ciężkim stanie, z licznymi ranami ciętymi. Niestety nie przeżył. Policja cały czas poszukuje sprawców. Według świadków, mogło ich być nawet 10. Byli zamaskowani, mieli ciemne ubrania i kominiarki. Śledczy zabezpieczyli już monitoring. WIĘCEJ

2. Jak skończy się spór o kolejkę na Kasprowy? Na razie, mimo żądań TPN, nie przestała kursować - Tatrzański Park Narodowy wezwał władze Polskich Kolei Linowych do natychmiastowego zaprzestania użytkowania kolejki na Kasprowy Wierch i jej demontażu. Władze PKL uważają, że to absurd i są gotowe na sądową mediację. WIĘCEJ, WIĘCEJ, WIĘCEJ

3. Szpital w Olkuszu przeszkodził w audycie Najwyższej Izby Kontroli - Zarząd spółki odmówił udostępnienia wszystkich dokumentów. Z prośbą o skontrolowanie szpitala zwracali się samorządowcy, politycy, a nawet sami mieszkańcy. Jak mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, do prokuratury okręgowej w Krakowie zostało złożone zawiadomienie o uniemożliwianiu pełnienia czynności kontrolnych. WIĘCEJ

Od lewej: W.Pałka, J.Brynkus, J.Lassota, R.Śmiałek (fot. M.Bartkowicz)

Wiele miejsca w dyskusji goście Radia Kraków poświęcili sytuacji wokół kolejki na Kasprowy Wierch - jednej z nominacji do miana blamażu tygodnia. Na razie, mimo żądań TPN, nie przestała ona kursować. Przypomnijmy, że władze Tatrzańskiego Parku Narodowego domagają się od właścicieli kolejki 2 mln złotych za bezprawne korzystanie z gruntów parku. Jak powiedział starosta krakowski Wojciech Pałka z Prawa i Sprawiedliwości, należy cofnąć skutki złej decyzji o sprzedaży kolejki.

Myślę, że rzeczywiście stanie się tak, że kolejka na Kasprowy Wierch wróci do polskich rąk. Skandalem było to, że została sprzedana kilka lat temu. Już w tamtym czasie była to taka działalność, która przynosiła zyski.

Jednoznacznie i negatywnie goście Radia Kraków ocenili natomiast kolejną z propozycji do miana blamażu tygodnia - czyli odmowę udostępnienia dokumentów inspektorom Najwyższej Izby Kontroli przez zarząd spółki Nowy Szpital w Okuszu. Z prośbą o skontrolowanie szpitala zwracali się samorządowcy, politycy, a nawet sami mieszkańcy. Zdaniem Ryszarda Śmiałka, przewodniczącego SLD w Małopolsce, nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takiego zachowania władz szpitala.

Najwyższa Izba Kontroli jest powołana do kontrolowania i nadzoru wydatkowania środków publicznych. To, że szpital w Olkuszu jest szpitalem prywatnym, to jest jedno ale równocześnie korzysta ze środków publicznych i podlega w związku z tym pełnej kontroli. Nie wiem, czym kierowała się dyrekcja tego szpitala, że odmówiła i czy ma jakieś grzechy na sumieniu. Uważam natomiast, że państwo ma inne możliwości i trzeba przeprowadzić szczegółowe kontrole przez wszystkie możliwe instytucje, które sprawdzą, co dzieje się w tym szpitalu.

Wśród propozycji do miana wyczynu znalazło się z kolei ponad pięć tysięcy ankiet, jakie wpłynęły do Miejskiego Centrum Dialogu w Krakowie w sprawie budowy pomnika Armii Krajowej. Po ich analizie, władze Krakowa podejmą decyzję czy pomnik stanie na Bulwarze Czerwieńskim. Jak powiedział w Radiu Kraków poseł Józef Brynkus z Kukiz'15, taka liczba ankiet zebranych przez zwolenników jego budowy jest imponująca.

Bardzo dobrze to świadczy o tym, że zwolennicy budowy pomnika potrafili zebrać taką ilość ankiet popierających zaszczytną inicjatywę. To jest  dowód wdzięczności dla tych, którzy jeszcze żyją i byli członkami AK, a także za to, co Armia Krajowa w czasie II wojny światowej zrobiła. Kraków nie powinien się obawiać, że kolejny taki pomnik przybędzie.

Poseł Józef Lassota z Platformy Obywatelskiej zwrócił natomiast uwagę na inną z propozycji do miana wyczynu tygodnia. Chodzi o aplikację Ostrzegator, w której od niedawna można sprawdzić komunikaty lawinowe TOPR. Zdaniem J. Lassoty, dobrze wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa turystów w Tatrach.

To jest bardzo ważne, bo tam czasem chodzi o życie. To może uratować jedno lub więcej istnień ludzkich, dlatego jest to warte zauważenia. Ja osobiście bardzo się cieszę, że to funkcjonuje.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o 8:30.

56%
44%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 3

łomaryjo

Niedziela, 4 lutego 2018, 21:03

@Ainenkiel

Tylko, że tam nie było redaktora Bańki. Reszty twojego wywodu nie chciało mi się czytać, bo pewnie tak samo wiarygodny jak pierwsze zdanie.

Odpowiedz

Ainenkiel

Niedziela, 4 lutego 2018, 20:31

Panie redaktorze Bańka, pierwszym pytaniem do uczestników dyskusji zweryfikował Pan krakowskich polityków z tzw. opozycji. Nie zdziwi mnie już żaden z PO polityk, czy każdy inny, który aby zaistnieć wypowie się w każdej sprawie przeciwko polityce rządu PiS, również przeciw polskiej racji stanu. Przedstawiciele PO i SLD ciągną równo w dół swoje formacje polityczne. Zastanawiam się czy Oni wiedzą jakie są nastroje społeczne w Ukrainie i w Izraelu ? Kto i jakimi narzędziami kreuje tam opinię publiczną w kwestiach odpowiedzialności za Holokaust, kto i kogo obarcza odpowiedzialnością za zbrodnie wojenne na obywatelach państwa polskiego w granicach II RP czyli na Polakach i Żydach? Oni tam w Ukrainie wiedzą, że zdarzyła się okazja uderzyć w Polskę taką samą bronią jaką Polska broni się przed Ukraińcami-"bohaterami z UPA". Nie jestem zwolennikiem rządu PiS, moim zdaniem IPN też nie powinien funkcjonować tylko w kontekście takiej ustawy. Ale takie ustawowe rozwiązanie w kontekście kłamstw np.ukraińskiego prezydenta i rządu Ukrainy, tak samo jak kłamstw przedstawicieli Izraela jest w interesie Polski. Taka nowelizacja tej ustawy może się też nie podobać w Izraelu, USA, w Niemczech, może w Austrii. Myślę, że jest odwrotnie, waga tej nowelizacji w naszych czasach jest więcej niż obrona polskiej racji stanu. Sama tylko dyskusja nad nowelizacją tej ustawy wraca do świadomości społecznej, że używanie sformułowania "polskie obozy koncentracyjne" jest działaniem przestępczym sugerującym , że polskie państwo jest sprawcą zbrodniczej działalności w okresie niemieckiej okupacji, czyli w okresie i na terytorium III Rzeszy Niemieckiej w granicach byłego państwa polskiego, którego nie było, nie było też polskiej administracji. To teraz po tej nowelizacji zrywana jest zasłona kłamstw, przerywana jest zmowa milczenia służb USA i Izraela, które nakręcają atmosferę polityczną na Ukrainie przeciwko Polsce i Rosji. To teraz następuje - miejmy nadzieję - nieodwracalne zerwanie z ponad ćwierćwiekową postawą lokaja ("murzyńskości Polski) w relacjach zagranicznych. Dotyczy to zarówno USA i Niemiec, Ukrainy jak i Izraela. Jeśli rząd PiS przyjmie nowelizację o IPN w niezmienionej postaci, to rząd PiS wpisze się w najlepszy możliwy sposób w walce o dzieje Polski w okresie okupacji niemieckiej, kiedy to obywatele Polski byli ofiarą faszyzmu a nie sprawcami holokaustu. Czekajmy i obserwujmy - tak dzieje się historia! Niech "psy szczekają a karawana idzie dalej"! Uważam, że jakiekolwiek oskarżenia ze strony PO polityków są obraźliwe dla wielu Polaków, ponieważ to Niemcy we współpracy z ukraińskimi formacjami zamordowali 6 milionów Polaków w tym 3 miliony polskich Żydów. Na ten problem PO politycy nie zwrócili uwagi. W tamtym tragicznym dla Polski i Polaków okresie hitlerowskiej okupacji to naziści uważali Polaków za podludzi. Polska nie była współwinna Holokaustowi, bo Holokaust był realizowany w okresie hitlerowskich Niemiec kiedy nie było granic polskiego państwa i polskich formacji współdziałających z faszystowskim aparatem hitlerowskich zbrodniarzy. Głupotą byłoby ignorować rząd PiS w tym zakresie w jakim idzie nowelizacja ustawy o IPN. Moim zdaniem należy zmienić narrację i historyczny przekaz jaki utrwalił się przez ostatnie 25 lat w społeczeństwie Żydów zamieszkałych w Izraelu, USA, w Ukrainie, który reprezentują obecni w studio Radia Kraków politycy PO!

Odpowiedz

stach nowak

Sobota, 3 lutego 2018, 10:43

proszę zmienić nazwę audycji na "Blamaż tygodnia" bo o wyczynach to nie ma czasu porozmawiać, a szkoda. następna audycja o tym jak to jest źle - przecież to wszyscy widzą . warto pokazać dobre rzeczy, a nuż kogoś natchną do dobrego.

Odpowiedz