|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Nowego Targu, który wypowiada wojnę reklamom przy drogach. To spodobało się 57% głosujących.

Drugie miejsce dla Małopolski, którą w 2017 roku odwiedziło blisko 16 milionów osób. Ta propozycja zyskała 25% głosów.

Na trzecim miejscu znalazły się Wadowice, które darmo sprawdzają skąd ciepło ucieka z domów mieszkańców. Na tę nominację zagłosowało 18% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków możliwe zamknięcie Kina Ars. Tak zdecydowało 77% osób.

Na drugim miejscu – z wynikiem 16% głosów – uplasował się kolejny zwrot ws. remontu domu Józefa Piłsudskiego na Oleandrach.

Trzecie miejsce dla osób, które znieważyły miejsce pamięci Auschwitz i usłyszały surowy wyrok. Na tę propozycję zagłosowało 7% osób.

 


Wyczyn:

1. Nowy Targ wypowiada wojnę reklamom przy drogach - Władze Nowego Targu chcą uporządkować m.in. tereny przy Zakopiance. Do konsultacji społecznych trafiła koncepcja uchwały, która ma regulować warunki stawiania tablic reklamowych. Więcej
http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/zakopane/nowy-targ-wypowiada-wojne-reklamom-przy-drogach/

2. Rekordowe blisko 16 mln osób odwiedziło Małopolskę w 2017 roku - W 2017 r. Małopolskę odwiedziło 15,9 mln osób, czyli o 1 mln więcej niż w rok wcześniej. Najwięcej było przyjezdnych z Polski – 12,6 mln; z zagranicy przyjechało 3,3 mln osób. Łącznie zostawili w regionie ok. 13,5 mld zł – wynika z raportu ws. ruchu turystycznego w Małopolsce. Więcej

3. Mieszkańcy Wadowic za darmo mogą sprawdzić, skąd ciepło ucieka z ich domów - Specjalną kamerę termowizyjną kupiło starostwo powiatowe. Urządzenie kosztowało prawie 10 tysięcy złotych. Przeszkoleni pracownicy starosty w czwartek wykonali pierwsze badania. Dzięki nim mieszkańcy mogą sprawdzić, jak najlepiej ocieplić budynek. Więcej

 

Blamaż:

1. Czy z centrum Krakowa zniknie kino ARS? - W kuluarach mówi się, że budynek ma być przerobiony na hotel. Powód jest prozaiczny - właściciel kamienicy chciałby zarabiać więcej na najemcy. Więcej

2. Kolejny zwrot ws. remontu domu Józefa Piłsudskiego na Oleandrach - Nie ma przełomu w rozmowach między krakowskim magistratem a Krystianem Waksmundzkim w sprawie remontu domu Józefa Piłsudskiego na Oleandrach. W piątek na spotkaniu z prezydentem Majchrowskim komendant Związku Legionistów Polskich zgodził się na generalny remont zaniedbanego budynku i skatalogowanie eksponowanych tam pamiątek, ale później zmienił zdanie. Więcej

3. Znieważyli miejsce pamięci Auschwitz i usłyszeli surowy wyrok - Na 1,5 roku więzienia i grzywnę skazał Sąd Rejonowy w Oświęcimiu organizatora happeningu przed bramą Muzeum Auschwitz. Drugi z organizatorów akcji, decyzją sadu, spędzi w więzieniu 14 miesięcy. Mają oni zakaz posiadania zwierząt przez 10 lat i muszą wpłacić rekompensatę na rzecz Ogólnopolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w wysokości 2 tysięcy złotych. Sąd uznał, że zabili oni owcę ze szczególnym okrucieństwem. Trojka oskarżonych dostała karę grzywny w wysokości ponad 10 tysięcy złotych. Pozostałe 7 osób sąd skazał na prace społeczne w wymiarze 32 godzin na miesiąc. Każdy oskarżony musi też wpłacić nawiązkę na rzecz Muzeum Auschwitz w wysokości ponad 1300 złotych.  Więcej

od lewej: G.Filipek, J.Fedorowicz, Ł.Słoniowski, K.Chrzanowski (fot. M.Bartkowicz)

W zgodnej opinii gości Radia Kraków, na miano wyczynu tygodnia zasłużyła informacja o turystycznym rekordzie, jaki ustanowiła Małopolska w 2017 roku, kiedy odwiedziło ją blisko 16 mln osób, czyli o milion więcej niż rok wcześniej. Zdaniem krakowskiego radnego Łukasza Słoniowskiego z Prawa i Sprawiedliwości, wyraźnie widać, że w Krakowie sezon turystyczny trwa już cały rok, dlatego trzeba podjąć kolejne kroki.

Teraz należałoby nie tyle wydłużyć sezon, co poszerzyć atrakcje, żeby tych turystów, którzy siedzą w Rynku, rozproszyć równomiernie po całym mieście. Warto, aby się przekonali, że Nowa Huta i Podgórze są warte zobaczenia, że są tam nieodkryte atrakcje, które mogłyby turystów zaangażować i sprawić, że ich część pozostałaby u nas dłużej.

Bardzo pozytywnie oceniono także pomysł samorządowców z Wadowic. Tamtejsze starostwo zakupiło kamerę termowizyjną, dzięki której mieszkańcy będą mogli sprawdzić, gdzie powinni ocieplić swoje domy i mieszkania. Jak powiedział małopolski radny Jerzy Fedorowicz z Platformy Obywatelskiej, jest to ważny, prospołeczny pomysł.

Za tym powinna też iść możliwość dofinansowania termomodernizacji dla budynków prywatnych, o ile Wadowice mają takie możliwości. To jest część walki z zanieczyszczeniem powietrza, dlatego chapeaux bas! To jest dobry przykład dla innych gmin.

Dyskusję wywołała sprawa ewentualnego zamknięcia kina ARS w Krakowie. Właściciel budynku chce otworzyć tam hotel, deklarując jednocześnie, że mógłby po modernizacji budynku wynająć jedną z sal na potrzeby kina. Grzegorz Filipek, przewodniczący Nowoczesnej w Małopolsce, zauważył, że być może władze miasta mogłyby w całej sytuacji odegrać rolę mediatora.

Z jednej strony mamy prawo własności i nic dziwnego, że właściciel chce zrobić hotel. Z drugiej strony - mamy kino funkcjonujące od wielu lat. Rolę miasta widzę tutaj jako moderatora pomiędzy właścicielem budynku a właścicielami kina. Jeśli właściciel budynku pokazał chęć wynajęcia za dwa lata dawnej sali kina Sztuka, to miasto mogłoby się włączyć i spróbować znaleźć dla kina zastępczy lokal na te dwa lata.

W czasie audycji poruszony został także temat sytuacji wokół Domu Józefa Piłsudskiego na krakowskich Oleandrach. Przypomnijmy, że Krystian Waksmundzki, komendant Związku Legionistów Polskich, mimo wcześniejszych deklaracji - ostatecznie nie zgodził się na wyremontowanie budynku i przeniesienie ekspozycji na czas remontu w inne miejsce. Jak powiedział radny Kazimierz Chrzanowski z klubu Przyjazny Kraków, stanie się bardzo źle, jeśli ta sprawa nie zostanie doprowadzona do końca.

Niewątpliwie w roku Stulecia Niepodległości Oleandy powinny odegrać rolę pozytywną. Będzie skandalem, jeśli okaże się, że nie będzie można tam nic tam zorganizować, a zwiedzanie - nawet jeśli będzie możliwe - będzie się odbywać wśród pourywanych rynien, popękanych rur i niedziałających kaloryferów. Znam to z relacji osób, które tam wewnątrz były.


Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o 8:30

 

Mariusz Bartkowicz/bp

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 4

PanMarek

Poniedziałek, 22 stycznia 2018, 20:15

@PaniEla

PaniElu, ten bezradny był trzy kadencje Posłem i słownie dwa razy głos z mównicy zabrał, a i jako Radny nie zabiera głosu na sesjach. Ma Pani widać bardzo ograniczone wymagania intelektualne.

Odpowiedz

sgt Pepper

Niedziela, 21 stycznia 2018, 13:15

Na pana Waksmundzkiego nie ma mądrego? Może lekarz by pomógł?

Odpowiedz

PaniEla

Niedziela, 21 stycznia 2018, 09:58

Radny Kazimierz Chrzanowski jak zwykle w sedno. Brawo!

Odpowiedz

Witold

Sobota, 20 stycznia 2018, 18:47

Czy mógłby ktoś z redakcji wytłumaczyć, jak należy odczytywać zaliczenie do kategorii blamaż tygodnia ostatniej pozycji, tzn. znieważających miejsce pamięci zwyrodnialców. Nie wiadomo bowiem, czy dla redakcji wyrok w tej sprawie jest blamażem, czy sam czyn, który miał miejsce w ubiegłym roku ?

Odpowiedz