|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do tarnowskich Azotów, które otwarły nowoczesną wytwórnię poliamidów, inwestycję za 300 mln zł. To spodobało się 46% głosujących.

Drugie miejsce dla olbrzymiej popularności idei parku Krakowian. Ta propozycja zyskała 30% głosów.

Na trzecim miejscu znalazło się skrzyżowanie ul. Długiej z ul. Basztową, które będzie oddane do użytku miesiąc wcześniej. Na tę nominację zagłosowało 24% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków rozbiórka domu na Woli Justowskiej bez zgody właściciela. To nie spodobało się 63% głosujących.

Na drugim miejscu – z wynikiem 28% głosów – znalazł się spór Uniwersytetu Jagiellońskiego z władzami Krakowa dot. korzystania z ul. Gołębiej, Jagiellońskiej i Olszewskiego.

Trzecie miejsce dla obaw o wiarygodność bydgoskiej Pesy. Ta propozycja zyskała 9% głosów.

 


WYCZYN:

1. Olbrzymia popularność idei Parku Krakowian. Po raz kolejny zapisy skończyły się po kilku minutach - Po czterech minutach zapisów okazało się, że chętnych na posadzenie drzewa znów było więcej niż miejsc na terenie, na którym powstanie drugi park Krakowian. Pięciuset młodych mieszkańców miasta będzie miało w nim swoje własne drzewo. Park powstanie przy ulicy Falistej w krakowskiej dzielnicy Dębniki. WIĘCEJ

2. Tarnowskie Azoty otwierają nowoczesna wytwórnię poliamidów, inwestycję za 300 mln zł - "To wielki dzień dla polskiej gospodarki" - mówiła w Tarnowie premier Beata Szydło. Szefowa rządu wzięła udział w otwarciu nowej instalacji do wytwarzania poliamidów, czyli tworzywa sztucznego używanego w motoryzacji i sprzęcie AGD. Inwestycja kosztowała ponad 300 milionów złotych. WIĘCEJ

3. Skrzyżowanie ul. Długiej z ul. Basztową będzie oddane do użytku miesiąc wcześniej - Doskonałe wieści ze ścisłego centrum Krakowa dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej! Jak poinformował ZIKiT, skrzyżowanie ul. Basztowej z ul. Długą zostanie otwarte już pierwszego listopada, czyli miesiąc wcześniej, niż zapowiadano. WIĘCEJ


 

BLAMAŻ:

1. Spór Uniwersytetu Jagiellońskiego z władzami Krakowa dot. korzystania z ul. Gołębiej, Jagiellońskiej i Olszewskiego - Uniwersytet Jagielloński chciał, żeby trzy ulice w ścisłym centrum Krakowa stały się drogami wewnętrznymi Uniwersytetu. Jeśli uchwała w tej sprawie by została przegłosowana, pracownicy UJ mogliby bez przeszkód parkować na terenie Starego Miasta. Radni powiedzieli jednak takiemu rozwiązaniu nie. W odpowiedzi profesorowie Wojciech Nowak i Jacek Popiel z UJo zrezygnowali z zasiadania w komisjach przyznających wyróżnienia miejskie.

2. Rozbiórka domu na Woli Justowskiej bez zgody właściciela - 31 października przed krakowskim sądem ruszy proces w sprawie rozbiórki domu bez wiedzy właściciela w krakowskiej dzielnicy Wola Justowska – postanowił we wtorek sąd. Prywatny akt oskarżenia przeciwko przedstawicielom dewelopera złożył w tej sprawie właściciel nieruchomości. Sprawa dotyczy nieruchomości przy ul. Królowej Jadwigi, w jednej z najdroższych dzielnic Krakowa - Wola Justowska. Na działce, zamieszkałego na stałe w Wiedniu właściciela, bez jego zgody wycięto drzewa, rozebrano dom i wybrano ziemię. Tuż obok deweloper wybudował budynki. WIĘCEJ

3. Obawy o wiarygodność bydgoskiej Pesy - „W związku z informacjami mediów dotyczącymi przetargu na dostawę tramwajów dla MPK Kraków informujemy, że oferta PESA jest nadal aktualna, trwa kontrola uprzednia UZP (Urzędu Zamówień Publicznych - przyp. red.), a do czasu skończenia postępowania nie komentujemy jego wyniku." - poinformował w czwartek PR Manager bydgoskiej PESY Maciej Grześkowiak. Wcześniej informacje o rezygnacji bydgoskiej firmy z kontraktu na 35 nowych tramwajów dla Krakowa potwierdził reporterowi Radia Kraków rzecznik bydgoskiej firmy Michał Żurowski. WIĘCEJ


Rozbiórka domu na Woli Justowskiej bez wiedzy jego właściciela zasługuje na tytuł blamażu tygodnia - tak zgodnie mówili goście Radia Kraków. Rozbiórki dokonał budujący w najbliższym sąsiedztwie deweloper. Śledztwo prokuratury w tej sprawie zostało umorzone - teraz zajmie się nią ponownie sąd. Jak podkreślał Konrad Berkowicz, wiceprezes partii Wolność, władze powinny bronić własności obywatela, a nie obywatel własności przed władzą:

To jest miasto deweloperów, choć nie wszystkich - bo sam znam małe rodzinne firmy, które stawiają małe budynki. Natomiast Kraków jest miastem dużych graczy, którzy takie sprawy po prostu potrafią sobie załatwić.

Goście programu byli także zgodni w ocenie znaczenia wytwórni poliamidów w tarnowskich Azotach. Zakład zainwestował w nowe technologie, co nie zwiększa znacząco miejsc pracy, ale umacnia międzynarodową pozycję polskiej firmy - tak o nowej wytwórni poliamidów mówił Jakub Kwaśny, tarnowski radny SLD i przedstawiciel stowarzyszenia Inicjatywa Polska:

Decyzja o budowie wytwórni zapadła już za poprzedniego zarządu Azotów. Tarnowscy radni zdecydowali też o poszerzeniu specjalnej strefy ekonomicznej, aby firma płaciła mniejsze podatki. Wytwórnia poliamidów jest zatem sukcesem ponadpartyjnym.

Najwięcej dyskusji wywołała natomiast sprawa konfliktu Uniwersytetu Jagiellońskiego z władzami Krakowa. Nie chcemy stwarzać specjalnych praw dla specjalnych instytucji - nawet tak ważnych, jak Uniwersytet Jagielloński - tak przekonywał Bogusław Kośmider, przewodniczący krakowskiej Rady Miasta z Platformy Obywatelskiej:

To jest głos opinii publicznej, bo wiele osób protestowało przeciwko pomysłowi uczelni. Mieliśmy tez świadomość, że nadanie uniwersytetowi specjalnych praw może mieć dalsze konsekwencje - także prawne.

Z kolei, według Grzegorza Biedronia, wojewódzkiego radnego Prawa i Sprawiedliwości, władze uczelni podeszły do tej sprawy zbyt emocjonalnie:

Sam jestem związany z uniwersytetem, któremu wiele zawdzięczam. Jednak profesorowie tej uczelni to tacy sami obywatele Krakowa, jak inni, więc nie powinni mieć dodatkowych przywilejów.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30.

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 3

Poniedziałek, 2 października 2017, 08:33

Kwaśny w śliczniutkich czerwonych porteczkach.

agar krakowski.

Niedziela, 1 października 2017, 08:03

To znaczy, że UJ też karmi profesorków o mentalności Kalego? Cwaniaczki vel "cienkie bolki". Smutne.

Gość

Sobota, 30 września 2017, 10:47

Blamaż to postawa UJ.