|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” przypadło Kopcowi Piłsudskiego, który znajdzie się w szacie graficznej nowego paszportu. To spodobało się 45% głosujących.

Drugie miejsce dla darmowej komunikacji miejskiej w Krakowie, także dla gimnazjalistów. Ta propozycja zyskała 41% głosów.

Na trzecim miejscu uplasowały się Targi Dobroczynności Veritatis Splendor, które po raz pierwszy odbyły się w Krakowie. Na tę nominację zagłosowało 14% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków drzewa wycięte dla wygody dewelopera. To nie podoba się 58% głosujących.

Na drugim miejscu znalazło się zamieszanie wokół likwidacji miejsc parkingowych. Na tę propozycję zagłosowało 30% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 12% głosów – dla awantury wokół pomysłu radnego na środowej sesji Rady Miasta.

 


Wyczyn:

1. Kopiec Piłsudskiego znajdzie się w szacie graficznej nowego paszportu - Grób Nieznanego Żołnierza, orzełek legionowy, obraz "Polonia" Jacka Malczewskiego i... krakowski kopiec Piłsudskiego - takie motywy znajdą się w nowych polskich paszportach, które będą wydawane w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Na każdej z dziewiętnastu stron wizowych nowego paszportu pojawi się inny motyw związany z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzynaście motywów graficznych wybrał zespół ekspertów. To m.in. Bitwa Warszawska, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos i Grób Nieznanego Żołnierza. Sześć motywów w specjalnym głosowaniu na stronie MSWiA wybrali internauci. WIĘCEJ

2. Darmowa komunikacja miejsca w Krakowie, także dla gimnazjalistów - To już pewne. Od pierwszego października uczniowie drugich i trzecich klas krakowskich gimnazjów pojadą komunikacją miejską za darmo. Gimnazjaliści będą mogli podróżować wszystkimi tramwajami i autobusami, zarówno na liniach miejskich, jak i aglomeracyjnych. WIĘCEJ

3. Targi Dobroczynności Veritatis Splendor po raz pierwszy w Krakowie - Targi Dobroczynności Veritatis Splendor organizowane są po raz pierwszy. W ich trakcie działalność prezentuje 45 polskich i zagranicznych fundacji pomocowych. Towarzyszy im konferencja o budowaniu dialogu w podzielonym świecie. Trwające do niedzieli targi mają promować dobroczynność oraz Międzynarodową Nagrodę im. Jana Pawła II Veritatis Spelndor, którą w maju zeszłego roku ustanowiło województwo małopolskie. WIĘCEJ

 

Blamaż:

1. Drzewa wycięte dla wygody dewelopera - Przy ulicy Czyżewskiego w Krakowie wycięto szpaler około 70 zdrowych drzew. Niektóre z nich miały kilkumetrowe obwody. Okoliczni mieszkańcy, z którymi rozmawiał na miejscu reporter Radia Kraków, są wściekli i z bólem patrzą na wystające z ziemi okazałe pnie. WIĘCEJ

2. Zamieszanie wokół likwidacji miejsc parkingowych - W Krakowie odbył się pierwszy protest przeciwników zmian w systemie parkowania. Mieszkańcy przez około godzinę przechodzili przez przejście dla pieszych na ulicy Krakowskiej na wysokości Placu Wolnica. Przypomnijmy, w Krakowie może zniknąć nawet 3300 miejsc parkingowych. Te urzędnicy wyznaczyli zostawiając pieszym mniej niż 2 metry - lub w szczególnych przypadkach 1,5 metra - wolnego miejsca. Przeciwko zmanom protestują także radni PiS i poseł PO, Bogusław Sonik. WIĘCEJ, WIĘCEJ, WIĘCEJ

3. Awantura wokół pomysłu radnego na środowej sesji Rady Miasta - Radny Łukasz Wantuch zgłosił pomysł, żeby do samorządowych żłobków przyjmowane były tylko zaszczepione dzieci. Idea ta wywołała prawdziwą burzę podczas środowej sesji Rady Miasta Krakowa i ostatecznie została odrzucona w głosowaniu.

fot: Od lewej: K.Chrzanowski, K.Durek, J.Lassota i M.Jantos (fot. M.Bartkowicz)

Goście Radia Kraków byli zgodni, że na miano wyczynu tygodnia zasługuje fakt, że krakowski Kopiec Piłsudskiego będzie jednym z motywów graficznych, jakie znajdą się na wzorze nowego polskiego paszportu. Radny Kazimierz Chrzanowski z klubu Przyjazny Kraków zauważył jednak, że w całej akcji internetowego głosowania wzięło udział stosunkowo niewiele osób.

Krakowska Mogiła Mogił jak najbardziej zasłużyła na to wyróżnienie. Niepokoi mnie jednak, że chociaż zajęła pierwsze miejsce, to otrzymała zaledwie niecałe 90 tys. głosów. Zainteresowanie, jak na sprawę tak głośno propagowaną przez MSWiA, nie było wielkie.

Kontrowersji nie wzbudziła kolejna z propozycji do miana wyczynu tygodnia - czyli bezpłatna komunikacja miejska w Krakowie, która od 1 października będzie dostępna również dla uczniów gimnazjów. Krakowski radny Krzysztof Durek z Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że obok uczniów podstawówek i gimnazjów, w przyszłości tym systemem powinni zostać także objęci krakowscy licealiści.

Po trzyletniej praktyce dotychczasowego systemu okazuje się, że być może nie tylko nie przynosi strat ale wręcz zyski ekologiczne i finansowe dla miasta. Dlatego też postaramy się, aby w następnej kadencji samorządu objąć tym programem także młodzież licealną.

Wiele miejsca goście poświęcili dyskusji o dalszym losie zmian w strefie płatnego parkowania w Krakowie. Zamieszanie, które towarzyszy ich wprowadzaniu, to jedna z propozycji do miana blamażu tygodnia. Przeciwko likwidacji ponad trzech tysięcy miejsc parkingowych protestują już nie tylko niektórzy mieszkańcy. O wstrzymanie tych działań apelują do prezydenta miasta także krakowscy radni Prawa i Sprawiedliwości czy poseł Bogusław Sonik. Zdaniem posła Józefa Lassoty z Platformy Obywatelskiej, do całego zamieszania w dużym stopniu przyczyniły się przepisy, które pozwalają na parkowanie na chodnikach.

Uważam, że jest błąd systemowy ale nie na poziomie miasta, tylko na poziomie ustawodawcy, bo to ustawodawca wprowadził możliwość parkowania na chodnikach. Dziś jadąc po Krakowie widziałem, że są budowane nowe, szerokie chodniki - tylko po to, żeby parkowały na nich samochody. Apeluję do Rady Miasta, żeby przyjąć taką zasadę, że nie wolno w nowych inwestycjach budować takich chodników, które są przeznaczone na parkowanie.

Goście Radia Kraków dyskutowali także o awanturze, do jakiej doszło podczas ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa - kolejnej z propozycji do miana blamażu tygodnia. Radny Łukasz Wantuch zaproponował, by do statutów samorządowych żłobków wpisać zakaz przyjmowania nieszczepionych dzieci. Zdaniem radnej Małgorzaty Jantos z Nowoczesnej, dyskusja o tym, czy radni mogą w ogóle wprowadzić takie przepisy, przekształciła się w spór o zasadność szczepienia bądź nieszczepienia dzieci

Moja dyskusja wynikała z opinii prawnej mówiącej o tym, że my jako Rada czegoś takiego wprowadzić nie możemy. Dyskusja przełożyła się na to, że wypowiadam się w sprawie szczepienia bądź nieszczepienia dzieci. Ja nie o tym mówiłam, Mówiłam jedynie o kompetencjach Rady. Będę zgłaszała uchwałę kierunkową o konieczności zrobienia w Krakowie dużej akcji propagującej szczepienia.

Rozstrzygnięcie zabawy w poniedziałek o 8:30

 

Mariusz Bartkowicz/bp

83%
17%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 5

Rodzic

Niedziela, 17 września 2017, 20:02

BRAWO! Źle wyznaczone miejsca parkingowe oraz zgoda aby nieszczepione dzieci zarażały pozostałe, to dla mnie blamaż, a obecne decyzje to tylko ich naprawa.

wujć

Piątek, 15 września 2017, 19:33

Darmowa komunikacja dla gimnazjalistów? Przecież gimnazja zlikwidowali! Dziś nie pierwszy kwietnia.

Smok

Piątek, 15 września 2017, 15:40

@Marek

Oczywiście, że protest jest blamażem. Protestują, a firma i tak zmienia oznakowanie.

Smok

Piątek, 15 września 2017, 15:39

@Marek Oczywiście, że protest

Marek

Piątek, 15 września 2017, 15:13

Odnośnie blamażu pkt. 2 To co ma być blamażem? Protesty czy pomysł zmian, bo w sumie nie wiadomo...