|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu „Wyczyn” wędruje do Nowego Sącza. Miasto przejmuje na siebie obowiązek opróżniania przydomowych zbiorników z nieczystościami. To spodobało się 48% głosujących.

Drugie miejsce dla nowego mostu w ciągu trasy S7, który będzie miał za patrona kard. F. Macharskiego. Ta propozycja zyskała 38% głosów.

Na trzecim miejscu znalazły się Tatry - najpopularniejszy kierunek w wakacje a także Cricoteca i Babia Góra, które zostały nominowane w plebiscycie na siedem nowych cudów Polski. Na tę nominację zagłosowało 14% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków sprawa odwołania dyrektora Zespołu Szkół Integracyjnych numer 7 w Krakowie. Rodzice uczniów toczą w tej sprawie bój z prezydentem Krakowa. Ta nominacja zyskała 75% głosów.

Na drugim miejscu – z wynikiem 17% głosów – znalazła się groźba eksmisji z powodu... zbyt głośno bawiących się dzieci.

Trzecie miejsce dla sądowej batalii o dom Piłsudskiego, która zdaje się nie mieć końca. To nie podoba się 8% głosujących.

 


WYCZYN:

1. Nowy Sącz przejmuje na siebie obowiązek opróżniania przydomowych zbiorników z nieczystościami - Nowy Sącz jest pierwszym miastem w Polsce, które sięga po to narzędzie, chcąc zwalczyć proceder opróżniania szamb do potoków czy rowów melioracyjnych. Podobnie jak w przypadku odbioru śmieci powstał harmonogram, zgodnie z którym od 1 września raz w miesiącu wóz asenizacyjny podjedzie pod każdą posesję korzystającą z szamba. WIĘCEJ

2. Tatry najbardziej popularnym kierunkiem w wakacje. Cricoteca i Babia Góra nominowane w plebiscycie na siedem nowych cudów Polski - 18 proc. Polaków wybrało góry na spędzenie wakacyjnego urlopu, z czego zdecydowana większość, bo aż 61 proc., wybrała Tatry – wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadzonego na zlecenie Polskich Kolei Linowych. Według badań, drugie miejsce zajęły Bieszczady, gdzie wybrało się 18 proc. naszych rodaków, a kolejne były Beskidy, Sudety i Pieniny (WIĘCEJ). To jednak nie koniec przyrodniczych sukcesów. Konkurs o tytuł cudu Polski po raz siódmy zorganizował miesięcznik "National Geographic Traveler". O tytuł walczyły 32 miejsca, po dwa z każdego województwa. W Małopolsce to Babia Góra i Muzeum Tadeusza Kantora - Cricoteka. WIĘCEJ

3. Nowy most w ciągu trasy S7 będzie miał za patrona kard. F. Macharskiego - Imię kard. Franciszka Macharskiego nosić będzie nowy most w ciągu trasy S7, łączący Nową Hutę z Rybitwami. Uchwałę w tej sprawie radni Krakowa przyjęli jednogłośnie (43 głosów) w środę. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Groźba eksmisji z powodu... zbyt głośno bawiących się dzieci? - "Jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu (...) inny lokator w budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia" - czytamy w komunikacie, który pojawił się na klatkach schodowych jednego z krakowskich osiedli. Karta z tą informacją pojawiła się po petycji kilku mieszkańców do spółdzielni. WIĘCEJ

2. Spór rodziców z prezydentem Krakowa - Rodzice uczniów z Zespołu Szkół Integracyjnych numer 7 w Krakowie nie dają za wygraną. Od kilku miesięcy bronią swojego dyrektora Artura Ławrowskiego, który nie dostał od kuratorium zgody na dalsze rządzenie. Po spotkaniu z prezydentem Jackiem Majchrowskim, który na dyrektora powołał kogoś innego, rodzice napisali list, w którym tłumaczą swoje niezadowolenie i proszą prezydenta o kolejne spotkanie. Na 4 września zapowiadają protest przed szkołą. 5 września - na znak niezadowolenia - część uczniów nie pójdzie do szkoły. Jak na razie prezydent nie odpowiedział na pismo. WIĘCEJ

3. Sądowa batalia o dom Piłsudskiego zdaje się nie mieć końca - Sprawa o zabezpieczenie Domu imienia Józefa Piłsudskiego na rzecz Gminy Miejskiej Kraków - która jest jego prawnym właścicielem - została właśnie przekazana przez Sąd Okręgowy do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy. Oznacza to, że urzędnicy nadal nie będą mieli możliwości wejścia do Domu Marszałka zajmowanego przez Związek Legionistów Polskich. W efekcie, niemożliwy będzie również remont zabytku, który jest w fatalnym stanie. WIĘCEJ

od lewej: G.Filipek, G.Biedroń, J.Brynkus, R.Thun (fot. M.Bartkowicz)

Nowy Sącz jest niedoceniany jeśli chodzi o sukcesy ekologiczne – powiedział Grzegorz Biedroń, radny wojewódzki PIS. Tak skomentował fakt, że Nowy Sącz przejął na siebie obowiązek oczyszczania przydomowych zbiorników z nieczystości. To pierwsze miasto w Polsce, które sięga po to narzędzie, chcąc zwalczyć proceder opróżniania szamb do potoków i rowów melioracyjnych, a zarazem jest to jedna z propozycji do miana wyczynu mijającego tygodnia.

To rozwiązanie pokazuje, że wchodzimy na trochę wyższy etap. Niedawno jeszcze mieliśmy w Małopolsce takie sytuacje, że były problemy z wywozem śmieci. W wielu miejscach ludzie byli nauczeni, że śmieci wyrzuca się do najbliższego potoku albo lasu. To pokazuje, że sami nie doceniamy naszych rozwiązań i sukcesów. Należą się naprawdę duże słowa uznania dla władz miasta.

Goście Radia Kraków komentowali też impas w sprawie starań władz Krakowa o odzyskanie Domu im. Józefa Piłsudskiego. Wciąż toczą się sprawy o wydanie nieruchomości gminie i o zasiedzenie budynku przez Związek Legionistów Polskich. Pierwsza z nich jest zawieszona do czasu rozstrzygnięcia drugiej. To jedna z propozycji na blamaż mijającego tygodnia. - Nie doczekamy się rozwiązania tej sprawy nawet w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości - tak Grzegorz Filipek, przewodniczący Nowoczesnej w Małopolsce, skomentował całą sytuację.

Jestem w tej sprawie dużym pesymistą. Nawet na studziesięciolecie polskiej niepodległości możemy nie doczekać się w tej sprawie jakiegokolwiek rozwiązania. Szkoda, bo miejsce jest ciekawe i można by tam urządzić wspaniałe muzeum i kolejną atrakcję w Krakowie. Niestety, moje obawy są takie, że sprawa jeszcze długo nie będzie rozstrzygnięta.

Ożywioną dyskusję gości wywołała kolejna z propozycji do miana blamażu tygodnia. Na klatce schodowej budynku na jednym z krakowskich osiedli pojawił się komunikat sugerujący, że lokatorom może grozić eksmisja jeśli ich dzieci będą zbyt głośno się bawić. - Brakuje nam życzliwości do dzieci, którą widać w wielu krajach. Nam dzieci ciągle przeszkadzają – mówiła w Radiu Kraków europosłanka PO Róża Thun.

Hałas dzieci, które się bawią, to jest chyba jedyny hałas, który mi totalnie nie przeszkadza. My ciągle narzekamy, że jest mały przyrost naturalny. Zacznijmy każdy z nas od siebie samego. Myślmy o tych rodzinach, które mają dzieci. Otaczajmy je życzliwością i pomocą. Wciąż jeszcze brakuje nam takiej życzliwości do dzieci, którą się widzi np. we Włoszech czy w wielu innych krajach.


Innego zdania był Józef Brynkus, poseł Kukiz’15.
W Polsce jest atmosfera prorodzinna, prodzietności i akceptacji dzieci. To, że ktoś skarży się na dzieci bawiące się głośno na podwórku dla mnie jest szokujące. W Wadowicach mieszkam w kamienicy. Jest tam kilka klatek schodowych, gdzie bawią się dzieci, bo nie mają placu zabaw. Nikomu to nie przeszkadza.

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 6

Ainenkiel

Poniedziałek, 4 września 2017, 11:09

Zupełnym blamażem jest nadanie imienia kardynała Franciszka Macharskiego przeprawie przez Wisłę , te mosty to osiągnięcia techniki współczesnych inżynierów budownictwa przemysłowego, drogowego i hydrologicznego. To symbol budowy Wielkiego Krakowa, wielkiego wielkością Nowej Huty. Propozycja nazwania nowych obiektów, przepraw przez Wisłę. 1.Most im. Budowniczych Nowej Huty 2.Most im. Budowniczych Wielkiego Krakowa To wyjątkowa okazja aby oddać należny szacunek tym bez których nie mielibyśmy dzisiaj Wielkiego Miasta Krakowa w jego obecnych granicach i społecznej strukturze. Nowe przeprawy przez Wisłę to wizytówka Krakowa, miasta nad Wisłą w jego obecnej infrastrukturze ukształtowanej i wybudowanej na przestrzeni wieków, tych 760 lat od lokacji w 1257 r. do 2017 r. Należy wreszcie przyznać, że Nowa Huta łączyła i łączy mieszkańców Krakowa w budowie miasta, w budowie społeczeństwa miasta Krakowa od początku powstania Nowej Huty po dzień dzisiejszy stając się wizytówką miasta w rozbudowanej infrastrukturze i systemie wartości Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa w którym ludzie się rodzą, uczą, pracują i mieszkają. Mieszkańcy Krakowa są dumni z Nowej Huty jako integralnej części miasta, niezależnie od tego z jakich pochodzą środowisk. Kiedy przed 1950 rokiem i po 1950 roku Nowa Huta była wyzwaniem dla wielu pokoleń Polek i Polaków, tu przyjeżdżali młodzi ludzie do szkół i do pracy, w Krakowie realizowali swoje życiowe i zawodowe plany. Młodzi ludzie kontynuując studia w krakowskich uczelniach, przyjeżdżali budować infrastrukturę miasta nie tylko tej części pod nazwą Nowa Huta. Tak jak na przestrzeni wieków mieszkańcy Krakowa budowali Kraków, tak Ci, którzy budowali Nową Hutę budowali Wielki Kraków z którego wszyscy jesteśmy dumni. Obok kombinatu z którym tysiące robotników i robotnic, inżynierów i magistrów, doktorów i profesorów związało swoje zawodowe i rodzinne życie, rozwijało się miasto, którego wizytówką są nowe przeprawy przez Wisłę. Nowa Huta przyciąga uwagę i łączy ludzi, tak jak każdy most. Niech więc te mosty będą takimi budowlami, obiektami, przeprawami przez Wisłę, które łączą dwa brzegi i całą Polskę z Krakowem, z Wielkim Krakowem. Jeżeli te mosty są wizytówką i dziełem współczesnej myśli inżynierskiej, nowych technologii, nowej organizacji miasta Krakowa, to powinny być nazwane ku chwale Budowniczych Wielkiego Krakowa i Budowniczych Nowej Huty.

Wadowiczanin

Sobota, 2 września 2017, 13:45

@pirlo

Ja natomiast uważam, że największą kompromitację w audycji jest zapraszanie (p)osła Brynkusa i wysłuchiwanie teorii o tym, że np. nie podoba mu się nadawanie nazwom ulic imienia Szymborskiej. Wstydźcie się Wadowiczanie i ludzie z okolicy, którzy na niego głosowaliście. Żenada.

ciemny lud

Sobota, 2 września 2017, 11:00

@pirlo

Ja też wyłączam. Jako wyborca Najwspanialszej Zmiany stanowczo żądam, żeby program Radia Kraków zaczynał i kończył się apelem smoleńskim i żeby co godzinę było przesłanie do Narodu Najjaśniejszego Pana Naszego Przywódcy Jarosława Mądrego. A gośćmi mogą być wyłącznie politycy PISu. Wyłącznie!!!

pirlo

Sobota, 2 września 2017, 10:32

Pani Róża to kompromitacja, żal że redaktorzy audycji dobierają takich gości od razu wyłączam RK

Piątek, 1 września 2017, 21:15

@Kris

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/aktualnosci/dzis-78-rocznica-wybuchu-ii-wojny-swiatowej/

Kris

Piątek, 1 września 2017, 18:20

Blamaż tygodnia - żadnej informacji na portalu RK o 78 rocznicy wybuchu IIWS