|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do mieszkańców Sądecczyzny, wolontariuszy Fundacji Bratnia Dusza i motocyklistów, którzy zebrali 7 ton darów dla podopiecznych domu dziecka i hospicjum prowadzonych przez oddział Caritas działający przy polskiej katedrze we Lwowie. To spodobało się 36% głosujących.

Drugie miejsce dla sukcesu pilotażowego projektu zakładania pasiek w Olkuszu. Ta nominacja zyskała 35% głosów.

Na trzecim miejscu znalazły się władze Krakowa, które uruchomiły portal "Przejrzyste finanse". Na tę propozycję zagłosowało 29% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków sprawa zamieszania wokół wykupu lasu Borkowskiego. Miasto nie zdecydowało się go wykupić, właściciel żałuje, że nie wyciął lasu już w styczniu. To nie spodobało się 44% głosujących.

Na drugim miejscu – z wynikiem 30% głosów – znalazły się kopciuchy, które ciągle można wszędzie kupić .

Trzecie miejsce dla głośnych samochodów, które bombardują uszy krakowian. Ta propozycja zyskała 26% głosów.

 


WYCZYN:

1. Władze Krakowa uruchomiły portal "Przejrzyste finanse" - W Krakowie uruchomiono portal "Przejrzyste finanse", w którym w prosty, zrozumiały dla każdego sposób prezentowany jest budżet miasta. Krakowianie będą mogli sprawdzić, jak wyglądają miejskie dochody, wydatki i na co przeznaczane są ich podatki. WIĘCEJ

2. Sukces pilotażowego projektu zakładania pasiek w Olkuszu - Zgłoszeń jest dużo więcej, niż uli. Chodzi o pilotażowy program przygotowany przez starostwo w Olkuszu. Jak informowaliśmy w Radiu Kraków, starostwo chce zachęcać mieszkańców okolic Olkusza do zakładania pasiek. Na początek chętni za darmo dostaną dwa ule, pszczele rodziny, wyprawkę pszczelarza i przejdą specjalny kurs. WIĘCEJ

3. Z Nowego Sącza wyruszył konwój dobra z darami na Ukrainę - Konwój dobra wyruszył w piątek rano z sądeckiego rynku na Ukrainę. Mieszkańcy regionu zebrali ponad 7 ton darów dla podopiecznych domu dziecka i hospicjum prowadzonych przez oddział Caritas działający przy polskiej katedrze we Lwowie. Wolontariuszom Fundacji Bratnia Dusza i sądeckim motocyklistom towarzyszą reporterzy Radia Kraków. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:

1. Kraków nie wykupi Lasu Borkowskiego. Właściciele żałują, że nie wycięli lasu już w styczniu... - Jak poinformowała rzeczniczka prasowa prezydenta Krakowa - Monika Chylaszek - gmina nie może zapłacić oczekiwanych przez właściciela terenu 16 milionów złotych, ponieważ mogłoby to być niezgodne z prawem. WIĘCEJ

2. Kopciuchy od 1 lipca będą nielegalne - ale wciąż można je wszędzie kupić - Jak sprawdził reporter Radia Kraków, w większości dużych hipermarketów w Małopolsce wciąż sprzedawane są proste kotły węglowe, tak zwane "kopciuchy", które nie spełniają norm unijnych. Te kotły można kupić mimo tego, że za dokładnie miesiąc montowanie takich pieców w naszym województwie stanie się nielegalne. WIĘCEJ

3. Głośne samochody bombardują uszy krakowian - Wraz z nadejściem ciepłych dni, coraz większym problemem stają się pojazdy, których silniki bardzo hałasują i uprzykrzają życie mieszkańców. W związku z tym, sprawą postanowił zająć się Łukasz Wantuch, który zna problem z autopsji. Miejski radny proponuje zakup specjalnych przyrządów do mierzenia hałasu, które działają podobnie do fotoradaru. WIĘCEJ


Od lewej: G.Biedroń, G.Lipiec, K.Rostkowska i J.Brynkus (fot.M.Bartkowicz)

W zgodnej opinii gości Radia Kraków na miano blamażu tygodnia najbardziej zasłużyła sprawa Lasu Borkowskiego w Krakowie. Goście krytykowali sposób prowadzenia negocjacji w sprawie wykupu tego terenu przez miasto, ale i zachowanie dotychczasowych właścicieli. Zdaniem wicemarszałka Małopolski Grzegorza Lipca z Platformy Obywatelskiej, ich zachowanie w całej sprawie jest skandaliczne.

Ta forma szantażu użyta de facto przez właścicieli lasu, którzy postawili ultimatum, że jeśli miasto nie zapłaci 16 mln złotych, to wtedy oni natychmiast będą go wycinać, jest nie do przyjęcia. Z szantażystami się nie rozmawia. Oczywiste jest chyba dla wszystkich, że te negocjacje mogłyby być prowadzone wcześniej skutecznie. To  wszystko wynika jednak z nowego obowiązującego prawa o wycince.

Krytycznie oceniono także zachowanie przedsiębiorców, którzy nie zareagowali na apel zarządu województwa małopolskiego o wycofanie ze sprzedaży pieców-kopciuchów, w związku z wejściem w życie od 1 lipca małopolskiej uchwały antysmogowej. To kolejna z propozycji do miana blamażu tygodnia. Zdaniem Grzegorza Biedronia, małopolskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości, w tej sprawie potrzebne są wspólne działania samorządu i administracji rządowej.

Zaostrzając przepisy w Małopolsce zwracaliśmy uwagę na to, że będzie problem z ich egzekwowaniem. Nie można się ograniczać do apeli mediów. Powinny zadziałać odpowiednie instytucje. Myślę, że marszałek województwa powinien przełamać niechęć do administracji rządowej i podjąć współpracę, żeby wspólnie zadziałać. W przeciwnym wypadku będziemy słyszeć potem tłumaczenia: kupiłem [zły piec - dop. red.] miesiąc temu, bo wprowadzono mnie w błąd.

Wśród propozycji na wyczyn tygodnia goście Radia Kraków najwyżej ocenili inicjatywę starostwa w Olkuszu, które organizuje pilotażowy program szkolenia pszczelarzy i zakładania pasiek. Cieszy się on tak dużą popularnością, że zabrakło miejsc dla wszystkich chętnych. Jak mówił poseł Józef Brynkus z Kukiz'15, wyraźnie widać, że zainteresowanie pszczelarstwem jest coraz większe.

Pszczelarstwo jest bardzo fajnym hobby ale może być też dochodowym interesem. Zainteresowanie tego typu działalnością jest ogromne. Byłem na spotkaniu dwóch kół - andrychowskiego i wadowickiego - podsumowującym ich działalność roczną. Hala liceum w Andrychowie nie pomieściła tych wszystkich ludzi. Było ich bardzo dużo. Dlatego uważam, że inicjatywa starostwa w Olkuszu jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Wysoko oceniono także uruchomienie przez władze stolicy Małopolski portalu "Przejrzysty Kraków". To kolejna z propozycji do miana wyczynu tygodnia. Na portalu można sprawdzić jak wygląda budżet miasta i na co dokładnie przeznaczane są podatki mieszkańców. Karolina Rostkowska z Partii Razem oceniła, że to krok w dobrym kierunku, ale z pewnością niewystarczający.

To może spełniać fantastyczne cele edukacyjne. Dobrze, żeby wszyscy wiedzieli na co idą ich podatki, żeby odczarować ten mit niechęci do płacenia podatków. Te kilka infografik i tabel to jednak za mało, to nie jest jeszcze przejrzysty Kraków, ale zaledwie pierwszy krok. Proces upubliczniania danych musi odbywać się z wykorzystaniem narzędzi, które pozwolą na ponowne wykorzystanie tych informacji - np. tabele, które pomagają wyszukiwać konkretne dane.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o 8:30.

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

Ul

Piątek, 2 czerwca 2017, 20:32

Program zakladania pasiek powinien byc w blamażu! Nie tak zostaje sie pszczelarzem! Najpierw trzeba zdobyć wiedzę a potem zaopatrzyć się w pszczoły a nie na odwrót! Zle prowadzenie pasieki to choroby zagrożenie​dla innych pszczelarzy i w końcu dla samych pszczół! To zywe istoty nie wolno na nich eksperymentować!

Odpowiedz

KS

Piątek, 2 czerwca 2017, 14:56

Do samochodów dodałbym przede wszystkim głośne motocykle na które policja nie zwraca uwagi.

Odpowiedz