|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do władz powiatu gorlickiego, które przyznają stypendia kolejnym 10 studentom medycyny. To spodobało się 42% głosujących.

Drugie miejsce dla szansy na lepszy monitoring w Krakowie. Ta propozycja zyskała 31% głosów.

Na trzecim miejscu znaleźli się krakowianie odznaczeni orderem Orła Białego. Na tę nominację zagłosowało 27% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków Morskie Oko zadeptane w długi weekend. To nie spodobało się 55% głosujących.

Na drugim miejscu znalazła się polityczna kłótnia w święto 3 Maja w Tarnowie. Na tę propozycję zagłosowało 32% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 13% głosów – dla nikłego zainteresowania akcją European Cycling Challenge w Krakowie.

 


Wyczyn:

1. Krakowianie wśród odznaczonych orderem Orła Białego - Pięć osób: prof. Mieczysław Tomaszewski, prof. Mieczysław Chorąży, Jan Krzysztof Kelus, Adam Bujak i Zofia Teliga-Mertens zostało odznaczonych Orderem Orła Białego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prezydent wręczył odznaczenia w środę podczas uroczystości Święta Trzeciego Maja na Zamku Królewskim w Warszawie. WIĘCEJ

2. Władze powiatu gorlickiego przyznają stypendia kolejnym 10 studentom medycyny - Choć są jeszcze studentami, to już mają specjalne stypendia i zapewnione zatrudnienie. Kolejni studenci medycyny, którzy zdecydują się na pracę w gorlickim szpitalu będą mogli liczyć na wsparcie władz powiatu gorlickiego. Specjalny program kontynuowany będzie w następnych latach. WIĘCEJ

3. 3 lata po krakowskim referendum - jest szansa na lepszy monitoring w Krakowie - Władze stolicy Małopolski w końcu wyłoniły wykonawcę, który przygotuje rozwój sieci miejskiego monitoringu. W Krakowie przybędzie około stu kamer, m.in. na Rynku Głównym, Kazimierzu, ale też w Nowej Hucie i na wałach wiślanych. WIĘCEJ

 

Blamaż:

1. Święto 3 Maja podzieliło polityków w Tarnowie - Część delegacji - w tym prezydent  - złożyła kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza tuż przed mszą  w katedrze w intencji Ojczyzny. Inni - w tym tarnowscy radni Prawa i Sprawiedliwości -  zrobili to po wyjściu z kościoła, kiedy na Rynku trwała dalsza część uroczystości. WIĘCEJ

2. Morskie Oko zadeptane w długi weekend - W okolicach Morskiego Oka zastawione były nie tylko oba parkingi, ale także miejsca na poboczach. Drogi dojazdowe były całkowicie zatkane przez samochody, kóre usiłowały dostać się jak najbliżej wejścia na szlak. WIĘCEJ

3. Krakowianie nie są zainteresowani akcją European Cycling Chalenge - Kraków walczy o miano rowerowej stolicy Europy, ale na razie idzie mu kiepsko. W konkursie European Cycling Challenge stolica Małopolski jest dopiero na... 23. miejscu. Prowadzi Gdańsk, który wygrał dwie poprzednie edycje. Na pozycję miasta pracują... jego mieszkańcy, którzy rejestrują przejazdy rowerem za pomocą specjalnej aplikacji. WIĘCEJ

Od lewej: G.Biedroń, G.Stawowy, R.Śmiałek i M.Jantos (fot. M.Bartkowicz)

W dyskusji o propozycjach do miana wyczynu tygodnia, goście Radia Kraków najwięcej miejsca poświęcili sprawie stypendiów, jakie Starostwo Powiatowe w Gorlicach funduje studentom, którzy zdecydują się na pracę w miejscowym szpitalu. - To jest pomysł godny pochwały i upowszechniania przez inne samorządy - powiedziała w Radiu Kraków Małgorzata Jantos - krakowska radna Nowoczesnej, a zarazem wykładowca w Collegium Medicum UJ.

To jest bardzo dobry pomysł, który kiedyś był powszechnie stosowany, aby przyciągnąć absolwentów. Bardzo wielu moich studentów, gdy pytam ich o zawodowe plany odpowiada, że chce wyjechać i pracować w Nowej Zelandii, Austrii czy Szwajcarii. W Polsce mamy bardzo poważny problem z lekarzami, a ich liczba na 1000 mieszkańców jest jedną z najniższych w Europie.

Z kolei Grzegorz Biedroń, radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że w tej sprawie potrzebne są przede wszystkim rozwiązania o charakterze systemowym.

Nie uważam tego pomysłu za najlepszy. On mi trochę przypomina próbę wybierania przez starostę gorlickiego chochelką wody ze zbiornika w Klimkówce. To są problemy, które musimy rozwiązać na szczeblu Warszawy. Dostęp lekarzy do specjalizacji jest niezwykle utrudniony. Mamy ponad 70 specjalizacji, a na przykład w Czechach jest ich dwa razy mniej. Równocześnie blokujemy dostęp do rynku polskiego dla lekarzy z zagranicy.

Dyskusję nad propozycjami do mało zaszczytnego tytułu blamażu tygodnia zdominowała natomiast kwestia korków i tłoku, jakie panowały w mijający długi weekend na drodze dojazdowej do Morskiego Oka. - Polacy bogacą się od kilku lat, nic więc dziwnego, że  chętniej podróżują, także na Podhale - powiedział w Radiu Kraków Grzegorz Stawowy, krakowski radny Platformy Obywatelskiej i zarazem prezes Kolei Małopolskich.

Program 500+ to jest potężny transfer gotówki bezpośrednio do ludzi. Kiedy zaspokoili  swoje podstawowe potrzeby, zaczęli inwestować w rekreację i weekendowe wyjazdy. Żeby ten najazd turystów na Podhale nie kończył się tak jak zawsze, czyli problemami i korkami, potrzebna jest infrastruktura drogowa i parkingowa. A jeżeli ma tam jechać pociąg - to musi mieć po czym jechać. Tory do Zakopanego są w takim stanie technicznym, że normalny kurs z Krakowa trwa teraz ponad cztery godziny.

Zdaniem Ryszarda Śmiałka, przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Małopolsce, do rozwiązania problemów komunikacyjnych na Podhalu w okresach turystycznego szczytu w decydującym stopniu przyczyniłoby się powstanie w Zakopanem komunikacji publicznej z prawdziwego zdarzenia.

Sprawa jest znana od kilkunastu lat. Jeżdżę tam często, mam rodzinę w Zakopanem. Tam nie ma parkingów, powinien tam powstać system Park & Ride, który umożliwi pozostawienie swojego samochodu, a potem wygodny dojazd komunikacją zbiorową. Samo ograniczenie wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego uważam za pomysł całkowicie chybiony. Nie ma problemu z ludźmi chodzącymi po TPN, tylko z samym dojazdem - np. na Palenicę. Nie byłoby go, gdyby istniał porządny transport miejski.

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek 8 maja o 8:30.

57%
43%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 4

m

Środa, 10 maja 2017, 02:06

Odnośnie 500 + ; mam wrażenie , iż jest to czyn na miarę ósmego cudu Świata czyniącego życie Polaka - rajem . To po prostu żenada i kpina z Polaków , w obliczu dyktatury , państwa policyjno - klerykalno - opresyjnego , gdzie wolność słowa nie istnieje a niewygodnych ludzi ; osadza się w więzieniach i pałuje .

Odpowiedz

Marcin

Środa, 10 maja 2017, 01:58

I jakiego cudu mają dokonać owe kamery ? , iż psychopatyczny lump nie podziurawi mnie nożem ? Jeśli będzie chciał to zrobić ; nawet uczynienie z ulic miasta " Big Brothera " ; przed nikim mnie nie ochroni.Kompletny nonsens.

Odpowiedz

Sieciech

Sobota, 6 maja 2017, 10:37

Najpierw była Msza Św. w katedrze a potem kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Tak było od zawsze czyli od upadku komuny. teraz Ciepieli et konsortes coś się w główeczkach odmieniło.

Odpowiedz

.

Piątek, 5 maja 2017, 13:23

Wszyscy głosujemy na największych patriotów w Tarnowie: Ciepielę i Koprowskiego, którzy to postawili wyżej interesy partyjne, niż patriotyzm.

Odpowiedz