|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

Sprawdź wyniki plebiscytu na największy wyczyn i blamaż ubiegłego tygodnia.

 W tym tygodniu na miano „Wyczynu” zasłużyło uruchomienie Karty Krakowskiej. Tak zdecydowało 46% osób.

Drugie miejsce dla akcji „Rodacy Bohaterom”, dzięki której do Polaków mieszkających na Kresach trafią 4 tony żywności. To spodobało się 30% głosujących.

Na trzecim miejscu znalazło się oddanie do użytku obwodnicy Skały. Na tę propozycję zagłosowało 24% osób.

 

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków sprawa senatora Stanisława Koguta, która podkopuje zaufanie obywateli do organizacji pożytku publicznego. Ta nominacja zyskała 47% głosów.

Na drugim miejscu uplasowali się pijani kierowcy, którzy są zmorą małopolskich dróg i również nieostrożni piesi powodujący zagrożenie. Tak zdecydowało 43% osób.

Trzecie miejsce – z wynikiem 10% głosów – dla ZIKiT-u, który jest niechciany przy placu Biskupim.

 


Wyczyn Tygodnia: 

1. Karta Krakowska, czyli zniżki m.in. na komunikacje zbiorową i wstęp do miejskich instytucji kultury. Karta będzie działała od lipca. Aby ją otrzymać, zameldowani mieszkańcy będą musieli wysłać wniosek, niezameldowani - okazać pierwszą stronę rozliczenia podatkowego za zeszły rok. Ci, którzy dopiero w tym roku rozliczą się w Krakowie, karta będzie przysługiwała od stycznia przyszłego roku.  WIĘCEJ

2. Rodacy Bohaterom - do Polaków mieszkających na Kresach trafią 4 tony żywności. Ponad 350 10-kilogramowych paczek przygotowali wolontariusze akcji. Zbiórka, którą koordynowali m. in. krakowscy studenci Akademii Ignatianum, prowadzona była od grudnia. WIĘCEJ

3. Obwodnica Skały oddana do użytku. Licząca 4,6 km długości obwodnica Skały w ciągu drogi wojewódzkiej nr 794 w piątek została oddana do użytku. Inwestycja kosztowała ponad 22,4 mln zł, z czego większość stanowiło dofinansowanie ze środków unijnych. WIĘCEJ

 

Blamaż Tygodnia:

1. Sprawa senatora Stanisława Koguta podkopuje zaufanie obywateli do organizacji pożytku publicznego. W czwartek senator został przesłuchany w prokuraturze w Katowicach. Wcześniej - jak podawała Prokuratura Krajowa - "senator miał m.in. przyjąć obietnicę udzielenia mu korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 1 miliona złotych", przy czym połowa tych pieniędzy "została przyjęta w formie darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu". CZYTAJ

2. Pijani kierowcy zmorą małopolskich dróg. Zagrożenie powodują również nieostrożni piesi. W tym tygodniu w Krakowie 30-letnia piesza została potrącona na przejściu dla pieszych. W Oświęcimiu mieszkańcy ujęli pijanego kierowcę, który na ich oczach uszkodził trzy zaparkowane samochody. 25–latek nie ma prawa jazdy. Z kolei na Sądecczyźnie wciąż głośno o tragicznym wypadku w Świdniku. Samochód z impetem wjechał na chodnik, po którym szło małżeństwo z 10-letnim synem. Cała trójka zginęła na miejscu. 

3. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu niechciany przy placu Biskupim. Krakowianie chcą, by remontem skweru zajął się Zarząd Zieleni Miejskiej, a nie ZIKiT. Interpelacja trafiła do prezydenta Jacka Majchrowskiego. Mieszkańcom nie podoba się przygotowany przez urzędników nowy projekt placu. CZYTAJ

fot: Jacek Bańka

Małopolscy politycy wysoko ocenili decyzje o utworzeniu Karty Krakowskiej. Jak przekonywał Aleksander Miszalski , szef małopolskiej PO będzie to nie tylko nagroda dla krakowian, lecz także zachęta dla tych, którzy nie płacą podatków w Krakowie:


Wiemy, że ok. 150 tysięcy mieszkańców Krakowa nie płaci tu podatków. Nawet gdyby teraz zdecydował się na to co trzeci z nich, to będzie to dochodowy skok dla kasy miasta. Pamiętajmy, że za każdym podatnikiem idzie około 2 tysięcy zł.

Jak jednak podkreślał Grzegorz Biedroń, wojewódzki radny PiS, musimy także pamiętać, że już teraz Kraków przyciąga wszystkie talenty z regionu. Jeśli będzie przyciagał także większość pieniędzy, to odbije się to na rozwoju mniejszych miejscowości:

 

Najwięcej dyskusji wywołała sprawa senatora Stanisława Koguta. Jak przekonywał Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego z PSL, bez względu na to, w jaki sposób zakończy się sprawa Koguta, musimy pamiętać też, jak wiele jego fundacja zrobiła dla osób niepełnosprawnych:

To, co w Stróży zostało zrobione dla osób niepełnosprawnych, a także sportowców, to wielka sprawa. Musimy docenić też pomoc najbardziej potrzebującym - oczywiście, w żaden sposób nie usprawiedliwia to łamania prawa.

 

Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałek o godz. 8.30

 

Jacek Bańka/bp

80%
20%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 4

Ainenkiel

Poniedziałek, 29 stycznia 2018, 10:06

Nie zawsze "cel uświęca środki" Nie mnie oceniać senatora Koguta. Ale niestety, tenże senator dopuścił się czynów kwalifikowanych jako przestępcze i nikczemnych czynów. Dzisiaj o kierowanej przez niego Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym można powiedzieć to co często można usłyszeć i przeczytać jak funkcjonują fundacje i organizacje pożytku publicznego, zwłaszcza te w których zatrudnienie mają rodziny liderów, założycieli takich organizacji. Bez względu na cele organizacji kierowanej przez tego senatora nie powinien On stawiać się w roli załatwiacza spraw, którymi ani On jako senator, ani On jako prezes zarządu fundacji nie powinien się zajmować. Tenże senator chciał zniszczyć zabytkowy obiekt w mieście Krakowie, dorobek architektów i budowniczych sprzed ponad 50 lat tylko po to by w miejsce budynku użyteczności publicznej powstała "galeria handlowa" która zniszczy drobny handel, chociażby ten przy Pl. Na Stawach. Brak szacunku dla takich wartości jak zabytkowa infrastruktura miasta Krakowa, w tym do obiektów użyteczności publicznej takich jak kino "Kijów", muzeum, krakowskie Błonia tylko dla osiągnięcia doraźnych korzyści majątkowych na wynagrodzenia własne i członków rodziny nie uświęca środków w zdobywaniu funduszy dla fundacji i organizacji pożytku publicznego. To największy blamaż w działalności publicznej tego senatora, dyskwalifikujący jego jako człowieka i osobę zaufania publicznego. Ten fakt potwierdza zasadę w służbie publicznej, że "ufać znaczy kontrolować" bez względu na to jaka opcja polityczna sprawuje władzę w Polsce, w Małopolsce, w Krakowie, czy w Stróżach i kto jest prezesem tej Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym czy innej organizacji pożytku publicznego.

Odpowiedz

Ainenkiel

Poniedziałek, 29 stycznia 2018, 09:37

Nie zawsze "cel uświęca środki" ! Nie mnie oceniać senatora Koguta. Ale niestety, tenże senator dopuścił się czynów kwalifikowanych jako przestępcze i nikczemnych czynów. Dzisiaj o kierowanej przez niego Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym można powiedzieć to co często można usłyszeć i przeczytać jak funkcjonują fundacje i organizacje pożytku publicznego, zwłaszcza te w których zatrudnienie mają rodziny liderów, założycieli takich organizacji. Bez względu na cele organizacji kierowanej przez tego senatora nie powinien On stawiać się w roli załatwiacza spraw, którymi ani On jako senator, ani On jako prezes zarządu fundacji nie powinien się zajmować. Tenże senator chciał zniszczyć zabytkowy obiekt w mieście Krakowie, dorobek architektów i budowniczych sprzed ponad 50 lat tylko po to by w miejsce budynku użyteczności publicznej powstała "galeria handlowa" która zniszczy drobny handel, chociażby ten przy Pl. Na Stawach. Brak szacunku dla takich wartości jak zabytkowa infrastruktura miasta Krakowa, w tym do obiektów użyteczności publicznej takich jak kino "Kijów", muzeum, krakowskie Błonia tylko dla osiągnięcia doraźnych korzyści majątkowych na wynagrodzenia własne i członków rodziny nie uświęca środków w zdobywaniu funduszy dla fundacji i organizacji pożytku publicznego. To największy blamaż w działalności publicznej tego senatora, dyskwalifikujący jego jako człowieka i osobę zaufania publicznego. Ten fakt potwierdza zasadę w służbie publicznej, że "ufać znaczy kontrolować" bez względu na to jaka opcja polityczna sprawuje władzę w Polsce, w Małopolsce, w Krakowie, czy w Stróżach i kto jest prezesem tej Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym czy innej organizacji pożytku publicznego.

Odpowiedz

przytruty

Niedziela, 28 stycznia 2018, 00:11

Blamażem tygodnia/roku/dekady/stulecia to jest w tym naszym miasteczku smog. Oby wyczynem przyszłego tygodnia był silny wiatr

Odpowiedz

Piotruś Pan

Sobota, 27 stycznia 2018, 17:11

Szanowni Państwo z redakcji RK ! Karta Krakowska uruchamiana z 3 letnim opóźnieniem, w charakterze kiełbasy wyborczej, to powinna być propozycja do BLAMAŻU tygodnia a nie wyczynu. Co to za wyczyn, zabrać się za to po trzech latach obiecywania????

Odpowiedz