|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sanktuarium na Krzeptówkach - Sanktuarium Narodowym

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach stało się Sanktuarium Narodowym - ogłosił w niedzielę w Zakopanem metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Świątynia jest wotum wdzięczności za ocalenie życia św. Jana Pawła II.

posłuchaj metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego

fot: daro 998/ Wikipedia

 Zatwierdzam sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem Sanktuarium Narodowym” – oświadczył na początku uroczystej mszy świętej w niedzielę na zakopiańskich Krzeptówkach abp Jędraszewski.

Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęła Konferencja Episkopatu Polski podczas 378. zebrania plenarnego, a podpisał ją w Warszawie przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki 14 marca b.r.

Zakopiańskie sanktuarium zostało wzniesione w latach 1987 - 1992 jako wotum wdzięczności za ocalenie życia ojca świętego. 13 maja 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II podczas modlitwy o uratowanie jego życia przed figurą Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach wierni podjęli zobowiązanie, że jeśli "Bóg uratuje życie papieża, na tym miejscu wybudują kościół dziękczynienia".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował list do uczestników uroczystości, w którym wyraził radość z fakty ustanowienia na Krzeptówkach Sanktuarium Narodowego. Żałował, ze nie może wziąć udział w tym wydarzeniu z uwagi na stan zdrowia.

"Głęboko wierzę, że to następstwo rocznic: 1050-lecie chrztu Polski, stulecia objawień fatimskich oraz stulecia odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości i towarzyszące im wydarzenia religijne i świeckie, nadadzą piękne duchowe owoce w postaci rozkwitu miłości Pana Boga do naszej ziemskiej ojczyzny, a celebrowane w Sanktuarium Narodowym na Krzeptówkach codzienne msze święte wyjednają pomyślności dla Polski i Polaków" – napisał Kaczyński.

W niedzielnej uroczystości na Krzeptówkach wzięła udział wicepremier Beata Szydło, minister Beata Kempa, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera oraz setki wiernych.


    Sanktuarium na Krzeptówkach opiekują się księża pallotyni.  To oni w 1950 roku stworzyli tu centrum fatimskie.
W 1961 roku prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński otrzymał od biskupa z Fatimy figurę Matki Bożej. Figura została poświęcona przez ówczesnego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej  Karola Wojtyłę. Później figura  pielgrzymowała po parafiach w Polsce. 21 maja 1987 roku papież Jan Paweł II koronował figurę z Krzeptówek.


    W czerwcu ubiegłego roku w tutejszym sanktuarium Episkopat Polski ponowił Akt poświęcenia Ojczyzny i Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. W tym wydarzeniu uczestniczyli prezydent Andrzej Duda i ówczesna premier Beata Szydło.

 

Jakub Kusy/PAP/bp

 

57%
43%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0