W ramach akcji PSG 21 miast otrzyma od PSG profesjonalne urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń atmosfery. W piątek takie urządzenie władze spółki przekazały włodarzom Zakopanego.

P.o. prezesa PSG Marian Żołyniak przekonywał, że gaz jest jednym z najbardziej ekologicznych paliw i zachęcał do korzystania z błękitnego paliwa do ogrzewania domów. Zauważył także, że sporą przeszkodą w rozwoju sieci gazowej są procedury administracyjne. Zwrócił także uwagę na sporą ilość nieaktywnych przyłączy gazowych, których tylko w Zakopanem jest 601 i zachęcał mieszkańców do korzystania z błękitnego paliwa.

„Systematyczna rozbudowa sieci dystrybucji daje możliwość korzystania z gazu ziemnego mieszkańcom tych gmin, którzy dotychczas musieli ogrzewać domy innymi, znacznie mniej ekologicznymi rodzajami paliw” – przekonywał.

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula przekonywał, że miasto konsekwentnie walczy ze smogiem choćby poprzez rozwój geotermalnej sieci ciepłowniczej, gazyfikacji i program wymiany starych pieców.

„Rozwój sieci gazowej i geotermalnej w znacznym stopniu poprawi u nas jakość powietrza. W ciągu kolejnych trzech lat chcemy wymienić 700 pieców starego typu w gospodarstwach domowych. W ostatnich latach obserwujemy zdecydowaną poprawę jakości powietrza. Szacuję, że w ciągu trzech do pięciu lat powinniśmy zredukować całkowicie zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym” – powiedział burmistrz Dorula.

Obecna na konferencji poseł Anna Paluch powiedziała, że przed kilkoma dniami rząd przystąpił do realizacji programu „Czyste powietrze”, a w ciągu najbliższych dziesięciu lat na proekologiczne inwestycje Polska przeznaczy 103 miliardy złotych.

Przekazane przez PSG urządzenie do pomiaru zanieczyszczeń atmosfery zostanie zainstalowane w centrum Zakopanego, a dane pomiarowe będą udostępnione na stronie internetowej urzędu miasta.

W ramach kampanii „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” w centrum Zakopanego zaparkował spirobus, gdzie mieszkańcy Zakopanego mogli bezpłatnie zbadać płuca.

Partnerami kampanii „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” są: Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Politechnika Warszawska.

 

PAP/jgk