Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Naprawa: GDDKiA deklaruje wywiercenie nowych studni, ale mieszkańcy są wciąż pełni obaw

  • Podhale
  • date_range Poniedziałek, 2018.05.21 14:12 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 04:09 )
Drążenie tunelu na zakopiance naruszyło cieki wodne i spowodowało wyschnięcie kilku studni w Naprawie. W efekcie część mieszkańców tej miejscowości zostało pozbawionych bieżącej wody. Tak wynika z ekspertyz przeprowadzonych przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Sprawa ciągnie się już od września ubiegłego roku. Jest szansa, że problem zostanie rozwiązany, bo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała, że wybuduje mieszkańcom nowe studnie.. na własny koszt.

Beczkowóz, z którego wodę czerpią mieszkańcy. Fot. Bogusław Ziętara

Wody w kranach nie ma w 9 domach w Naprawie. Wśród poszkodowanych jest Bogusław Ziętara. "Przed domem stoi zbiornik na 5 tys. litrów. Wygląda to nieciekawie. Było też parę mroźnych dni, kiedy woda w zbiorniku po prostu zamarzła. Nie mówiąc też o podjeździe zniszczonym przez cysternę, która dowozi wodę. To wszystko jest spękane" - mówi Radiu Kraków Bogusław Ziętara. 

 Fot. Bogusław Ziętara

Woda zaczęła wysychać w studniach jesienią ubiegłego roku. Kilka miesięcy wcześniej zaczęło się drążenie tunelu na zakopiance. Początkowo wykorzystywane były do tego koparki i inny sprzęt budowlany. Później, ze względu na skały, budowlańcy zdecydowali się użyć materiałów wybuchowych. To miało naruszyć cieki wodne.

"Tutaj mamy do czynienia z trudnymi geologicznymi warunkami. Skały są niejednorodne, spękane, są uskoki skalne. Jest bardzo dużo szczelin, którymi woda może się przemieszczać. Mamy już mapę z dokładnym zasięgiem. Jeżeli chodzi o studnie głębinowe, to ta woda rzeczywiście uciekła szczelinami" - potwierdza w rozmowie z Radiem Kraków Iwona Mikrut-Purchla z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i obiecuje, że studnie zostaną wywiercone od nowa, a mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów.

"Cieszę się, że cokolwiek drgnęło i nie ma już tego zapierania się, że to nie jest ich wina. Szkoda, że nie było tak od początku, bo atmosfera też byłaby lepsza. Kwestia tego, jak długo to wszystko będzie trwało. Obawiam się tylko, że jak wcześniej były mrozy, to teraz przyjdą upały. Co stanie się z tą wodą w zbiorniku jak się nagrzeje od słońca?" - pyta Bogusław Ziętara.

Przywrócenie wody chwilę jednak potrwa. Najpierw trzeba jej poszukać – mówi przedstawicielka Generalnej Dyrekcji. "Ogłosimy przetarg, wyłonimy firmę, która będzie pracowała jak najszybciej. Ale jest kilka niewiadomych. Jeżeli ktoś ma małą działkę, to tam może w ogóle nie być wody" - tłumaczy Iwona Mikrut-Purchla. 

W takiej sytuacji woda ma być doprowadzona do działki na przykład ze źródła sąsiada, czego mieszkańcy sobie na ten moment nie wyobrażają. 

Domy mieszkańców, którzy nie mają wody, są położone kilkaset metrów od drążonego tunelu na zakopiance. Inwestycja - jak informuje GDDKiA - jest realizowana terminowo. Udało się już wybudować ok. 1400 metrów tunelu. Ma być on gotowy w 2020 roku. 

 

 

 

(Dominika Panek/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię