„Bez względu na pogodę, w Muzeum Tatrzańskim nie zabraknie dobrej zabawy i pozytywnej energii. Podczas warsztatów będzie można stworzyć własne działo sztuki oraz regionalną pamiątkę z Zakopanego” – powiedziała PAP dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak.

Od poniedziałku 15 stycznia do końca lutego w placówkach Muzeum Tatrzańskiego zaplanowano cykl warsztatów skierowanych głównie do rodzin z dziećmi. Cykl „Oko sowy – czyli mądrość natury” będzie opowieścią o zachowaniach tatrzańskich ptaków. Odbędą się także zajęcia plastyczne dla najmłodszych. Podczas warsztatów zatytułowanych „Made in Muzeum Tatrzańskie” będzie można wykonać własną biżuterię, inspirowaną motywami etnograficznymi i przyrodniczymi Zakopanego i Podhala.

Podczas warsztatów „Trenowanie wyobraźni” będzie można zapoznać się z twórczością Władysława Hasiora. Wykorzystując technikę, którą posługiwał się artysta, każdy będzie mógł stworzyć własne dzieło sztuki. Dla osób, które będą chciały poznać technikę malarstwa na szkle, Muzeum Tatrzańskie przygotowało "Góralskie inspiracje”; uczestnicy tych warsztatów będą mogli stworzyć swój własny obrazek.

Podczas „Podwieczorków muzealnych” organizowanych w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy Krupówkach będzie można poznać twórczość m.in. Mieczysława Karłowicza i jego inspirację, którą odnalazł w Tatrach, a także Jana Krzeptowskiego Sabałę - "Homera Tatr”, słynącego z barwnych opowieści i gry na gęślikach.

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego powstałe w 1889 r. w Zakopanem to jedno z najstarszych i największych muzeów regionalnych w Polsce. W zabytkowych budynkach prezentuje wystawy stałe oraz czasowe, ukazujące kulturę góralską, historię Podtatrza, dzieła sztuki artystów związanych z Zakopanem oraz przyrodę Tatr.

 

PAP/bp