|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jest prawomocny wyrok ws. Ryszarda Ścigały. Były prezydent Tarnowa skazany na 3 lata więzienia

Ryszard Ścigała przed rokiem został skazany przed sądem rejonowym w Brzesku na 5 lat więzienia za przyjęcie 70 tysięcy złotych łapówki od przedstawicieli firmy drogowej Strabag. Były prezydent Tarnowa - dzisiaj miejski radny - nie przyznawał się do winy i odwołał się od wyroku. Sąd okręgowy rozpatrywał odwołanie od czerwca. W poniedziałek zapadł prawomocny wyrok w tej sprawie. Ścigała został skazany na 3 lata pozbawienia wolności.

Posłuchaj, co mówi prokurator prowadzący sprawę, Seweryn Borek

fot: B. Maziarz

Tarnowski sąd nie ma wątpliwości, że były prezydent Tarnowa przyjął łapówkę od firmy budowlanej. Mimo, że obrona w apelacji podważała zeznania głównego świadka w tej sprawie, przekazującego Ścigale łapówkę Bogdana G., sad nie podzielił tych wątpliwości.

Sąd uznał Ryszarda Ścigałę winnego przyjęcia łapówki, nie utrzymał jednak w mocy całego poprzedniego wyroku. Sprawa przekroczenia uprawnień przy remoncie ulicy Kryształowej została cofnięta do ponownego rozpatrzenia przez sąd w Brzesku.
W sprawie tego remontu były prezydent usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień, według prokuratora miał namówić Zdzisława M. do obniżenia wymagań technicznych tej inwestycji na korzyść firmy Strabag. Sad pierwszej instancji uznał go winnego tego zarzutu. Sad Okręgowy w Tarnowie uchylił jednak te decyzję, bo w trakcie procesu sad rejonowy opierał się na mało wiarygodnych kosztorysach tego remontu uważa sędzia Tomasz Kozioł.

Ma to o tyle istotne znaczenie, że w wyroku sadu pierwszej instancji, Ryszard Ścigała za przekroczenie uprawnień przy remoncie ul. Kryształowej miał wypłacić miastu odszkodowanie w wysokości 295 tysięcy. Czy będzie musiał je wypłacić i jak wysokie ono będzie - to wykazać ma brzeski sąd po ponownym rozpatrzeniu tej kwestii.

Ryszard Ścigała został także uniewinniony w sprawie przekroczenia uprawnień przy remontach ulic Głogowej, Westerplatte i Rogoyskiego.

W pierwszej instancji Ryszard Ścigała miał spędzić 5 lat w więzieniu, sąd obniżył wyrok do 3 lat więzienia, na poczet kary zaliczony zostanie 6-miesięczny areszt. 

Ryszard Ścigała nie stawił się w poniedziałek w sądzie - był tylko jeden z jego obrońców. "Jestem pod wrażeniem uzasadnienia tarnowskiego sądu, ale nadal podtrzymuję, że mój klient jest niewinny" - tak wyrok w sprawie byłego prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały skomentował mecenas Bogusław Filar. "Moim zdaniem to uzasadnienie na najwyższym poziomie. Będę mógł się do niego odnieść, dopiero gdy otrzymam je w formie pisemnej. Ponieważ wierzę w niewinność mojego klienta, będę starał się jak najlepiej odnieść do tego w postępowaniu kasacyjnym" - tłumaczył Bogusław Filar. 

Ta kasacja nie wstrzyma jednak wykonania kary - prezydent Tarnowa w najbliższych dniach będzie musiał stawić się w zakładzie karnym. 

"Dzisiejszy wyrok jest dla mnie motywacją do dalszej walki z korupcją" - tak skazanie byłego prezydenta Tarnowa komentuje prokurator prowadzący sprawę, Seweryn Borek. To on 4 lat temu zdecydował o aresztowaniu byłego prezydenta Tarnowa i to on doprowadził do jego skazania. "Trudno mówić o tym w kategoriach zadowolenia. Aczkolwiek okazuje się, że mimo szerokich koneksji, wpływów, obrońców z najwyższej półki, wszyscy jesteśmy równi wobec prawa i nie możemy uciec przed sprawiedliwością" - ocenił prokurator Borek. 

Były prezydent Tarnowa skazany został za przyjęcie 70 tysięcy złotych łapówki od przedstawicieli firmy budowlanej Strabag. 

 

 

 

Bartek Maziarz/Agnieszka Wrońska/bp/ko
 

76%
24%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 64

Środa, 15 listopada 2017, 14:56

Ciekaw jestem co Nowicki poza zdjęciami na fb potrafi?

Odpowiedz

Środa, 15 listopada 2017, 09:23

@yuo

Coś w tym jest

Odpowiedz

Autorytety ;)

Środa, 15 listopada 2017, 08:46

@bb

Tak były Radny Tadeusz umie się ustawić stosownie do sytuacji :) podobnie jak Jan!

Odpowiedz

yuo

Wtorek, 14 listopada 2017, 20:19

@Bezp

Pan Nowicki i Pan Gotfryd to dobry zespół. P. Nowicki na Prezydenta a P. Gotfryd pod nim.

Odpowiedz

Bezp

Wtorek, 14 listopada 2017, 17:19

A może jakiś czarny koń się pojawi - rozpoznawalny a nie polityk i nie widoczny przy działaniach politycznych. Pomysłów jest trochę :)

Odpowiedz

klk

Wtorek, 14 listopada 2017, 16:38

Lepszy Nowicki niż Banach.

Odpowiedz

Wtorek, 14 listopada 2017, 16:27

@Jaki

To przyszły Prezydent Tarnowa. Nowicki na Prezydenta.

Odpowiedz

Jaki

Wtorek, 14 listopada 2017, 13:17

@czas na zmiany

Leszek Nowicki to doświadczony człowiek. Wieloletni Prezes, wieloletni kierownik. Członek Platformy Obywatelskiej.

Odpowiedz

August

Wtorek, 14 listopada 2017, 11:15

Rysiu bedziemy Ci przynosić prasę i papierosy - podaj numer celi!

Odpowiedz

Wtorek, 14 listopada 2017, 09:04

@Znawca

Pomyliłeś daty. Chciałeś napisać do końca 2015 roku. Teraz wreszcie Polska jest naprawiana, a Polakom jest przywracana godność. Najłatwiej to można rozpoznać po kwikach germanofilnych elit.

Odpowiedz

Znawca

Wtorek, 14 listopada 2017, 08:32

@stańczykowa

No Ameryki nie odkrywasz ;) od upadku komunizmu cały czas jest realizowany program niszczenia polski do końca 2019r w Polsce ma pracować 3miliony Ukraińców to następny etap po zniszczeniu gospodarki wypędzeniu milionów na emigrację !!

Odpowiedz

czas na zmiany

Wtorek, 14 listopada 2017, 06:52

Co to się komuś z tym podopiecznym układanki z Pleśnej uzbzdurało? W Tarnowie widzę więcej kandydatów na prezydenta. Podaje alfabetycznie. Grzegorz Kądzielawski, Jakub Kwaśny, Robert Wardzała. Aktualny już jest drugi raz i po za administrowaniem niewiele dla miasta z tego wynika.

Odpowiedz

stańczykowa

Wtorek, 14 listopada 2017, 06:50

jedno jest pewne ,ogrom patologii w rzeczywistości "wywalczonej"przez NSZZ SOLIDARNOŚĆ przewyższył najwyższe gòry świata. Nasuwa się refleksja , czy aby prawdziwym celem działania tych "patriotów"nie było zniszczenie naszej państwowości i dorwanie się do koryta.

Odpowiedz

R

Wtorek, 14 listopada 2017, 00:05

Rozdział 4. Wygaśnięcie mandatu radnego. Wybory uzupełniające i przedterminowe Art. 383. Wygaśnięcie mandatu radnego § 1. Wygaśnięcie mandatu radnego następuje w przypadku: 1) śmierci; 2) utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów; 3) odmowy złożenia ślubowania; 4) pisemnego zrzeczenia się mandatu; 5) naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności; 6) wyboru na wójta; 7) niezłożenia w terminach określonych w odrębnych przepisach oświadczenia o swoim stanie majątkowym. § 2. Wygaśnięcie mandatu radnego z przyczyn, o których mowa w § 1 pkt 2 – z wyjątkiem powodów wskazanych w art. 10 podmioty czynnego prawa wyborczego § 2 i art. 11 podmioty biernego prawa wyborczego § 2, oraz pkt 3, 5 i 7, stwierdza rada, w drodze uchwały, w terminie miesiąca od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. § 2a. Wygaśnięcie mandatu radnego z przyczyn, o których mowa w § 1 pkt 1, pkt 2 – w zakresie powodów wskazanych w art. 10 podmioty czynnego prawa wyborczego § 2 i art. 11 podmioty biernego prawa wyborczego § 2, oraz pkt 4 i 6, stwierdza komisarz wyborczy, w drodze postanowienia, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Postanowienie komisarza wyborczego ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej. § 3. W przypadkach określonych w § 1 pkt 2, 3, 5 i 7 przed podjęciem uchwały o wygaśnięciu mandatu należy umożliwić radnemu złożenie wyjaśnień. § 4. Uchwałę rady o wygaśnięciu mandatu radnego doręcza się niezwłocznie zainteresowanemu i przesyła wojewodzie oraz komisarzowi wyborczemu. § 4a. Postanowienie komisarza wyborczego o wygaśnięciu mandatu radnego doręcza się niezwłocznie zainteresowanemu i przesyła wojewodzie oraz przewodniczącemu rady.

Odpowiedz

Oreteh

Poniedziałek, 13 listopada 2017, 23:56

@Hetero

Kto to?

Odpowiedz

realista

Poniedziałek, 13 listopada 2017, 20:56

@cv

troll tego jeszcze nie wie :D On ma pisać i pisać za co dostaje kasę.

Odpowiedz

T

Poniedziałek, 13 listopada 2017, 20:31

Ogłaszam zbiórkę na pomnik dla prokuratora Borka. Proszę o deklaracje wpłat.

Odpowiedz

Teqil

Poniedziałek, 13 listopada 2017, 19:50

Ludzie bez skazy, szczególnie kryształowy ten sztorc, jakie miasto takie elyty...

Odpowiedz

cv

Poniedziałek, 13 listopada 2017, 19:22

@Hetero, a kto to jest ten Pan Leszek Nowicki? Jakieś osiągnięcia itd...?

Odpowiedz

tarnowianin

Poniedziałek, 13 listopada 2017, 19:17

Szacunek dla Pana, Panie Prokuratorze.

Odpowiedz