|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tramwaj-kawiarnia zagraca tarnowską Starówkę?

Przewodniczący rady osiedla Starówka uważa, że Plac Sobieskiego jest zagracony rzeczami, które nie pasują do tego miejsca. Ryszard Żądło w ten sposób odnosi się do dyskusji w internecie, na temat tego, czy tramwaj - kawiarnia pasuje do tego miejsca. Wywołała ją wypowiedź tarnowskiego historyka Antoniego Sypka, według którego tramwaj naruszył przestrzeń zabytkową Placu Sobieskiego.

Posłuchaj co mówi Ryszard Żądło, przewodniczący rady osiedla Starówka

fot: P. Topolski/archiwum RK

Z kolei zdaniem przewodniczącego rady osiedla Starówka takich rzeczy jest więcej. "Pojawienie się tam ostatnio stojaków z rowerami miejskimi jest nieporozumieniem. Te stojaki nie powinny tam stanąć. One są obcym elementem w zabytkowej architekturze miasta. Od dawna toczy się też dyskusja na temat likwidacji kiosku ruchu. Może przeniesienia go? Nie ukrywam, że lokalizacja tramwaju była niefortunna i nieprzemyślana. On się tam wpisał, ale swoją bryłą burzy estetykę architektoniczną tej części miasta" - mówi Ryszard Żądło.
 
Zdaniem przewodniczącego rady osiedla Starówka, stacje roweru miejskiego można przenieść z Placu Sobieskiego na ulicę Targową, kiosk do lokalu po zegarmistrzu, a tramwaj na róg ulicy Legionów i ulicy Wałowej. Ryszard Żądło zapowiada, że osiedlowi radni chcą organizować cykliczne otwarte spotkania pt.: "porozmawiajmy o tarnowskiej Starówce", podczas których będzie można porozmawiać o tego typu problemach. 
 

 

OŚWIADCZENIE:

Moja wypowiedź na antenie Radia Kraków z dnia 11 lutego 2019 r. jest prywatną opinią na temat Placu Sobieskiego i tarnowskiej starówki, a nie stanowiskiem Rady Osiedla Nr 1 – co podkreślałem w wywiadzie. Stanowisko Rady Osiedla prezentuję zawsze po wcześniejszym jego uzgodnieniu z Radnymi Rady. Pełniąc funkcję Przewodniczącego mam prawo do wyrażania prywatnych opinii jako mieszkaniec Tarnowa – co też uczyniłem. Niefortunnym było zamieszczenie mojej wypowiedzi na stronie internetowej Radia Kraków z podpisem Przewodniczący Rady Osiedla „Starówka”, co mogło by sugerować że występuję w Jej imieniu. Wszelkie uwagi, krytyka i oskarżenia skierowane pod adresem Rady Osiedla Nr 1 „Starówka”, a łączone z moją wypowiedzią na antenie Radia Kraków są bezpodstawne. Jeszcze raz podkreślam że poglądy wygłoszone w wywiadzie dla Radia Kraków są prywatną opinią Ryszarda Żądło.

Proponuję jednak wszystkim krytykującym moją wypowiedź oraz wypaczającym jej sens, aby raz jeszcze wysłuchali jej w całości ze zrozumieniem, a nie odnosili się do zdań wyjętych z kontekstu.

Ryszard Żądło

 
 
 
 
 
(Bartłomiej Maziarz/ko)
12%
88%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 98

Mark

Czwartek, 21 lutego 2019, 17:24

A może by tak pomyśleć o ruchu pojazdów w tym miejscu

Odpowiedz

historyk

Sobota, 16 lutego 2019, 17:43

Panie Żądło, acan androny pleciesz. Wszak zostałeś poproszony o wypowiedź jako przewodniczący RO i w rozmowie używasz, w różnych przypadkach i stylistycznych konfiguracjach nazwy „Rada Osiedla Starówka”. Egzaltujesz się świetnością gospodarczą Tarnowa początku XX wieku, rozwojem miasta za czasów hetmana Tarnowskiego nie zważając iż obok radców stanu, mecenasów, sędziów, prezesów, dyrektorów, biskupa, infułatów i wikarych, dworu pałacu w Gumniskach, etc. - żyli mieszkańcy gnieżdżący się w chałupinach często kurnych, że nieczystości wylewano na ulice, Wątokiem , skąd czerpano wodę do picia i gotowania posiłków, płynęły nieczystości z gównem na wierzchu. Racz przypomnieć sobie, że jednym z miejsc zatrzymywania się tramwajów na ulicy Krakowskiej był przystanek przy Placu Sobieskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie C.K. Starostwa zaś po prawej stronie była kawiarnia, nie zawsze "Tatrzańska" bo najpierw Jana Breitseera, Dawida Rauscha, później Jakuba Delekty, Mieczysława Skolimowskiego, krótko Fary i Breitmeyera, a od 1938 Józefa Kudelskiego. Na Placu Sobieskiego stała i trafika z gazetami, papierosami, tytoniem. Z pieczonymi kasztanami stawał też na Placu przybyły z Bardiejowa Węgier. Był nawet postój fiakrów przedsiębiorstwa dorożkowego Aurelii Serdowej i apteka noszącego się z kurlandzka Adama de Kopffa. Tak, na Placu gromadziły się w święta narodowe tarnowskie orkiestry dęte: kolejarzy, 16.Pułku Piechoty, 5.Strzelców Konnych na koniach i studencka z I Gimnazjum. Tak było 100 lat temu, dzisiaj Tarnów ma inne wyzwania, chociażby technologiczne. Resentymenty pozostaw grupom rekonstrukcyjnym lub do nich dołącz.

Odpowiedz

Przewodniczący

Piątek, 15 lutego 2019, 19:26

Oświadczenie. Myślałem, że powiem coś, co przyda mi popularności, ale niestety się nie udało. Słabo wyszło, więc była to "prywatna opinia", mimo, że gdybym nie był w radzie to nikt nie zapytałby mnie o cokolwiek. Ale i tak uważam was za "mądrych inaczej" więc kończąc oświadczenie, stwierdzę, że został wypaczony sens mojej wypowiedzi i jej nie rozumiecie. Czytajcie ze zrozumieniem. Tak powiem.

Odpowiedz

Adam

Piątek, 15 lutego 2019, 13:05

Przedsiębiorcy są jeszcze na starówce? Jak są to dlaczego nie reklamują sie? Czekają, aby przywieść im klientów? Oni mają wypowiadać się o ożywieniu starówki jak sami nie umieją się zareklamować? Chyba pomyłka ... pan Żądło powiedział z robić z nimi spotkanie

Odpowiedz

koj

Środa, 13 lutego 2019, 20:51

@Witek Andrzej

A Ty Witek kogo reprezentujesz i w czyim imieniu piszesz te bzdety, wielki bywalcu prawie wszystkich lokali w Tarnowie. Zapomniałeś pewno jeszcze o jednym napisać na ul . Krakowskiej bo pewno i tam bywasz .

Odpowiedz

Witek Andrzej

Środa, 13 lutego 2019, 17:24

Na koniec mój PRYWATNY pogląd Kawiarnia Tramwaj jest super .. wzbogaciła Tarnów..przyciąga turystów... ..jestem jej stałym klientem.. podobnie jak innych lokali w okolicy..P.Kudelskich..Winiarskich..Strusinianki..Aidy..Obsesji smaku..Porta sei..Bombaju..a nawet klasycznego. Bristolu. Każdy lokal ma swoich klientów raz lepsze raz gorsze menu..każde ma nieco inny profil.. Korzystajmy z usług i gastronomii i wspieramy .

Odpowiedz

Witek Andrzej

Środa, 13 lutego 2019, 16:15

Szanowni Państwo.. ktoś spreparował sztuczny problem lub nadmiernie wykorzystuje kontrowersyjną ale osobistą opinię P. Sypka.. moim zdaniem nie ma problemu Kawiarni Tramwaj.. Tak jak pisałem poniżej insynuacje nie potwierdzone FAKTAMI. Poważne problemy to : powszechny brud na ulicach chaos reklamowy.. "plakatoza" brak estetyki wystaw..tablic informacyjnych..etc. 17 pustych lokali na samej ul. Wałowej.. zła organizacja remontów powodująca paraliż komunikacyjny.. straty wynajmujących i właścicieli lokali.. brak parkingów na obrzeżach starówki.. wyludnienie centrum w tym starówki poprzez złą politykę miejską.. temat "rzeka.". brak uzgodnień z mieszkańcami ..także Radą Osiedla..co do planów.. i czasu oraz organizacji remontów - teraz remont rynku może wyłączyć go w całości (!) na 2 lata.. brak konsultacji także co do efektów..wizualizacja.. plac Kazimierza będzie 'pustynią" z dwoma kikutami starych drzew.. Brak dobrej promocji miasta..W tym starówki..brak dobrych imprez..cyklicznych profesjonalnych.. wypromowanych..właściwie. I takich spraw..problemów jest bardzo dużo co zgłaszają mieszkańcy..przedsiębiorcy..etc. To są realne A tylko wybrane problemy Starówki.. Zapraszam do kontaktu z RO Starówka... lub ze mną osobiście. pozdrawiam Mieszkańców.

Odpowiedz

Środa, 13 lutego 2019, 14:35

@Witek Andrzej

Pozwolę się nie zgodzić. Proszę zapytać właścicieli tramwaju jakie kłody pod nogi zostały im rzucane. skoro wypowiedź przedstawiciela MIESZKAŃCÓW jest sprzeczna ze zdaniem mieszkańców, to może warto przeanalizować, czy pan Żądło powinien pełnić tę funkcję. Nie zgadzam się również, że jest to prywatna wypowiedź pana Żądło, bo jak wskazuje powyższy tekst, wypowiadał się on jako przewodniczący ROS.

Odpowiedz

Witek Andrzej

Środa, 13 lutego 2019, 13:15

Szanowni komentatorzy Szanowny Panie Ryszardzie. Opinia wygłoszona przez Pana Żądło jest jego PRYWATNĄ opinią A nie stanowiskiem RO Starówka. Z moich sprawdzonych u źródła opinii Rodzima Kudelskich nigdy nie była przeciwna powstania ..lokalizacji kawiarni Tramwaj. Nie jest też źródłem inspiracji wypowiedzi Pana Sypka. Tarnowianin .. członek RO Starówka ..

Odpowiedz

pietrek

Środa, 13 lutego 2019, 10:50

po prostu niezwykle popularna w Tarnowie tramwajowa kawiarnia jest solą w oku (oczach) konkurencji i stąd to całe zamieszanie

Odpowiedz

Mieszkaniec

Środa, 13 lutego 2019, 10:07

JEST PODEJRZENIE ŻE SPRAWA JEST ŁAPÓWKARSKA. Powstały nowe lokale a tramwaj zabiera klientów. Znaleziono kogoś kto za szmal może usunąć konkurencję. Zmowa właścicieli przeciw jednemu.

Odpowiedz

PO prostu

Wtorek, 12 lutego 2019, 16:43

Zawsze Mali ludzie mieli wielkie aspiracje, bycie kimś. Teraz Żądło stałeś się nikim wraz z Sypkiem.

Odpowiedz

on

Wtorek, 12 lutego 2019, 15:47

Gdzie się urodził "tarnowianin" Antoni Sypek ?

Odpowiedz

Homer Simpson

Wtorek, 12 lutego 2019, 12:26

Tramwaj wkomponował się w pejzaż tarnowski. W odróżnieniu od Antoniego Sypka i Ryszarda Żądło, którzy w tym pejzażu są zbędni.

Odpowiedz

koj

Wtorek, 12 lutego 2019, 12:07

@piotr

Masz racje "tuptus " to pewno sam Żądło

Odpowiedz

pytanie

Wtorek, 12 lutego 2019, 11:57

Ciekawe czy Kudelski cieszy się z tej akcji antytramwajowej?

Odpowiedz

zamiast

Wtorek, 12 lutego 2019, 11:40

Zamiast wywalać tramwaj to niech miasto i właściciele dostroją do tramwaju zaniedbaną lub zeszpeconą resztę placu Sobieskiego

Odpowiedz

mieszkaniec

Wtorek, 12 lutego 2019, 10:54

Drodzy mędrcy :) a moze zamiast zwijać tramwaj :) zlikwidowac szopę kudelskiego?? nijak nie pasuje do tego urokliwego miejsca.

Odpowiedz

Wtorek, 12 lutego 2019, 09:35

Za 30 - 40 lat to w Tarnowie będą tylko politycy i emeryci, bo reszta wyjedzie. Acha, no i Tatrzańska będzie.

Odpowiedz

Wtorek, 12 lutego 2019, 08:59

@prezes

Za 30-40 lat nasze dzieci nie będą pamiętać o Tarnowie przy takim zarządzaniu miastem.

Odpowiedz