|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tarnowskie MPK testuje elektryczny autobus

Przez najbliższe dwa tygodnie pasażerów tarnowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego będzie przewoził... autobus elektryczny. MPK testuje pojazd wyprodukowany przez firmę Solaris. Autobus będzie można spotkać w różnych częściach miasta.

Posłuchaj co mówi Jerzy Wiatr, prezes tarnowskiego MPK

fot: M. Golec

- Autobus będzie jeździł na różnych liniach. Chcemy go sprawdzić, jak sobie radzi, żeby to było porównywalne. Nie damy go na jedną linię. Chcemy zobaczyć jak realnie sobie będzie radził - mówi Jerzy Wiatr, prezes tarnowskiego MPK. 

Jak jednak dodaje prezes Wiatr, tarnowskie MPK na razie nie planuje zakupu takich pojazdów. W tym zakresie rozważane są dwie opcje - albo autobusy elektryczne, albo takie z napędem wodorowym. Powodem jest niewielki zasięg i wydajność baterii. Autobusy napędzane konwencjonalnym paliwem dziennie przejeżdżają po tarnowskich ulicach powyżej 300 kilometrów. Zasięg testowanego elektryka to zaledwie połowa tego dystansu. Później konieczne jest kilkugodzinne ładowanie baterii. 

 

 

 

(Marcin Golec/ko)

93%
7%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 14

mechanik

Czwartek, 12 lipca 2018, 08:45

@Ania

ale te hybrydy Greli i Wiarta mercedesy Cito mają już dawno wykończone baterie i nikt ich nie utylizuje ani nie wymienia . Palą jak smoki. To była inwestycja udana ekonomicznie i ekologicznie. Te nowe gazowce to klasa i komfort, lecz nikt nie mówi nic o normach i kosztach spalania gazu. Jednak ten elektryk wydaje się lepszy

Odpowiedz

realista

Czwartek, 12 lipca 2018, 08:41

@mieszkaniec

Nie ma "niezależnych ekspertów" - piszą co trzeba, zależy kto ich wynajmie.

Odpowiedz

Berlin elektrczny? buhahaaa haaa....

Czwartek, 12 lipca 2018, 08:39

@mieszkaniec

Głupiś, głupiś i gadasz głupoty... Taką ciemnotę to możesz wciskać ludziom, którzy nie mają o tym pojęcia!

Odpowiedz

Ania

Środa, 11 lipca 2018, 23:09

@fajterka

I jeszcze trzeba pomyśleć o utylizacji baterii...

Odpowiedz

mieszkaniec

Środa, 11 lipca 2018, 13:41

@fajterka

i to jest właśnie merytoryczny komentarz. Ale o opłacalności jednego czy drugiego programu powinni się wypowiedzieć niezależni eksperci biorąc pod rozwagę wszystkie obiektywne okoliczności w jakich znajduje się gmina Tarnowska i ewentualne poza gminne środki pomocowe wynikające nie tylko z programu Unijnego ale też Rządowego . Czy Prezydent Ciepiela przeprowadzał takie konsultacje i jaki ślad po nich pozostał to Radni w imieniu mieszkańców powinni zapytać.

Odpowiedz

Środa, 11 lipca 2018, 09:41

czyżby była szansa na Centrum Elektrycznych Autobusów?

Odpowiedz

fajterka

Wtorek, 10 lipca 2018, 17:12

Pojazdy elektryczne same w sobie są ekologiczne natomiast źródła energii elektrycznej niekoniecznie. Tylko co jest większym złem? Czy kontrolowana emisja z elektrociepłowni czy spaliny z samochodów?

Odpowiedz

mieszkaniec

Wtorek, 10 lipca 2018, 15:43

Berlin dawno pozbył się gazowców i ma sam elektryczny transport publiczny, a Pan Prezes testuje elektryka po fakcie dokonania zakupu taboru. Wspomnę że około 150 gmin i miast w Polsce podpisało program z rządem o modernizacji taboru miejskiego skierowanego na zasilanie elektryczne. Gdzie był wtedy Pan Prezes. Czyżby uznał że Niemcy to głupole i nie przestrzegają norm ekologicznych kupując hurtem od Polskich fabryk autobusy z elektrycznym zasilaniem. Zresztą największą odpowiedzialność za decyzje kierunkowe i strategiczne ponosi włodarz miasta. Póki co to dach się wali i bez przerwy wymieniają kostkę. Ale marzenia i obietnice są.

Odpowiedz

Wtorek, 10 lipca 2018, 08:15

@samo zdrowie

Głupek tego nie zrozumie, bo on jak nie widzi spalania to ma zieloną energię.

Odpowiedz

samo zdrowie

Wtorek, 10 lipca 2018, 05:13

czym więcej takich elektrycznych cacek tym więcej węgla trzeba wrzucić do pieca

Odpowiedz

Jazda z hejterami

Poniedziałek, 9 lipca 2018, 17:20

Z dynama, głupcze. Wiem, pewnie powiesz, że z elektrowni, a te palo wungiel.. To osobny rozdział, ale weźże idź w godzinach szczytu postój przy włączonych silnikach, no chyba, że dla porównania chcesz również przy kominie elektrowni jak się da.

Odpowiedz

hahahah

Poniedziałek, 9 lipca 2018, 15:21

Jak to skąd z prądowni :) :) :)

Odpowiedz

Poniedziałek, 9 lipca 2018, 10:36

@Pasażer

Ten prąd do autobusów to skąd się bierze?

Odpowiedz

Pasażer

Poniedziałek, 9 lipca 2018, 09:57

Wreszcie nie te kopciuchy śmierdzące!

Odpowiedz