|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tarnowski policjant rezygnuje ze służby. "Policja przestała spełniać swoje zadanie..."

Funkcjonariuszy w raporcie wysłanym do komendanta tarnowskiej policji przekonuje, że nie może pogodzić swojego życia prywatnego z pracą. W piśmie, które wyciekło do internetu pisze również, że jego zdaniem "policja przestała spełniać swoje podstawowe zadanie, a stała się pośmiewiskiem w oczach obywateli i aparatem represji". Przekonuje również, że "problemem jest brak sił i środków przy natłoku zadań oraz nastawienie przełożonych, którzy nie potrafią zarządzać ludźmi i próbują wymusić uległość poprzez zastraszanie np. brakiem możliwości rozwoju zawodowego". Rzecznik tarnowskiej policji się z tym nie zgadza.

Posłuchaj rozmowy Bartka Maziarza z Pawłem Klimkiem, rzecznikiem tarnowskiej policji

Fot. ilustracyjne mp


Paweł Klimek w rozmowie z Radiem Kraków wyjaśnia, że w tym roku wpłynęły dwa raporty z prośbą o odejście ze służby, a w poprzednim trzy. "Jest to jeden jedyny raport, który w ten sposób został sformułowany i nie możemy od razu patrzeć, że jest jakiś problem czy jakaś zła wola policjantów będących w tej chwili w służbie. Ja z tymi zarzutami z tym policjantem nie zgodzę. Tak napisał, prawdopodobnie był w jakiś sposób sfrustrowany i pewnie mu czegoś brakowało. Może myślał, że będzie zupełnie inaczej wyglądała praca w policji. Życzę mu, żeby znalazł sobie pracę, z której będzie zadowolony. Jest to służba. To nie jest praca od 7 do 15. Jeżeli ktoś nie jest w stanie pogodzić służby z życiem rodzinnym to będzie mu bardzo ciężko".

Rzecznik tarnowskiej policji przekonuje, że jeśli "ktoś ma ochotę i możliwości, to na pewno zostanie dostrzeżony i takie osoby mają na pewno możliwość awansu". Klimek, odnosząc się do zarzutu represyjności podkreśla, że "policja zawsze będzie represyjna, jesteśmy od tego, żeby stać na straży. Musimy w pewnym momencie zaprowadzić ład i porządek na naszych ulicach. Jesteśmy służbą apolityczną i wykonujemy polecenia" - mówi.  
 

Posłuchaj rozmowy Bartka Maziarza z przewodniczącym NSZZ Policjantów w Małopolsce Grzegorzem Gubałą

Z kolei przewodniczący NSZZ Policjantów w Małopolsce Grzegorz Gubała podkreśla, że policja jest służbą bardzo mocno zhierarchizowaną. "Trzeba mieć odpowiednie właściwości psychiczne i fizyczne do tego, żeby potrafić się podporządkować jak i również wykonywać rozkazy, które są wydawane zgodne z prawem. I tutaj faktycznie mogą się zdarzyć osoby, które nawet jeżeli przejdą przez selekcje i badania psychologiczne, to po pewnym okresie jednak ich właściwości psychofizyczne nie pozwalają na to, żeby dalej być policjantem. Decyzje tego człowieka trzeba traktować z poszanowaniem, natomiast trzeba też również pamiętać, że policjantów w Polsce jest około 100 tysięcy i inne osoby służą w tej formacji i na co dzień pełnią tę służbę".

Gubała dodaje, że na przestrzeni ostatnich lat "są niezłe czasy dla policjantów", zmieniło się ich wyposażenie. Jak podkreśla przewdoniczący małopolskiego związku policjantów, wymieniono m.in. broń, zmieniają się też warunki pracy. "Nie jest tak źle, jak przestawia ten pan. Korzystamy też z nowoczesnych samochodów. Nie brakuje pieniędzy na paliwo, a takie sytuacje w poprzednich latach miały miejsce. Policjanci składali się na paliwo czy baterie do latarek. Takich sytuacji teraz nie ma" - tłumaczy. Grzegorz Gubała przyznaje, że w niektórych małopolskich jednostkach brakuje jeszcze samochodów, ale jak podkreśla jest pewność, że jeszcze w tym roku braki zostanią uzupełnione.

Przewodniczący NSZZ Policjantów w Małopolsce zaznacza jednak, że cały czas trwa akcja protestacyjna, podczas której mundurowi domagają się podwyżki pensji średnio o 650 złotych dla każdego policjanta oraz m.in. płatnych nadgodzin - "za podejmowane ryzyko, w niedzielę, w święta". Gubała podkreśla, że płace są zamrożone od kilku lat.

Tymczasem małopolska policja poszukuje nowych funkcjonariuszy. W tarnowskiej komendzie jest około 15 wakatów. W pierwszym dniu, w którym można było złożyć dokumenty w Tarnowie zrobiło to 9 osób. Policjant na starcie zarabia 1980 złotych na rękę, natomiast po pierwszym szkoleniu i egzaminach 2650 złotych. Funkcjonariusz, który poprosił o zwolnienie z służby pracował w niej ponad 3 lata.

Fragment raportu:

"Swoją prośbę motywuje tym, że nie jestem w stanie już pogodzić swojego życia z prywatną pracą. Z uwagi na natężenie służb nocnych jak i weekendowych moje życie prywatne praktycznie nie istnieje, co uniemożliwia mi normalne funkcjonowanie jako część społeczeństwa. Ponadto według mnie Policja przestała spełniać swoje zadanie a stała się pośmiewiskiem i aparatem represji. Kolejny problemem jest brak sił i środków przy natłoku zadań oraz nastawianie przełożonych, którzy nie potrafią zarządzać zasobami ludzkimi i próbują wymusić uległość funkcjonariuszy poprzez zastraszanie np. brakiem możliwości rozwoju zawodowego".

 

 

(Bartek Maziarz/ew)

83%
17%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 39

am

Czwartek, 8 listopada 2018, 15:02

Policja stała się chora, ma facet rację; liczą się tylko słupki i pijar, szumne słowa i statystyki. Rezultat jest takie, ze na 23 tysięczne miasto przypada jeden policjant w patrolu, często jest to dzielnicowy. Tak wygląda czuwanie nad bezpieczeństwem w moim mieście. Szumne słowa i nic poza tym.

Odpowiedz

mm

Czwartek, 16 sierpnia 2018, 23:09

Ma koleś rację, dobrze że to rzucił, obecnie nie warto wstępować do policji i nie warto było wstępować przed 2012, całe gadanie o pisie po i polityce nie ma sensu, zobaczcie co dzieje sie na osiedlu a nie w TV, ludzie bez mocnej policji bandyci bedą rządzić na ulicach, nie rozumiecie tego ???

Odpowiedz

Starszy człowiek

Poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 14:55

Szkoda że po tylu dobrych latach Policja traci poziom, a dobrzy fachowcy ustępują miejsca słabym lizusom, których interesuje tylko własny awans i oczernianie poprzednikow przed młodymi policjantami.Kiedyś ktoś was rozliczy.

Odpowiedz

Geniusz

Poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 11:41

Sama prawda, PiSiory będą pisać, że wszystko jest ok ale facet napisał jak jest w rzeczywistości.

Odpowiedz

emeryt policyjny

Poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 07:31

@nick

wcześniejsze 15 lat wysługi i 40% uposażenia to był plus, obecnie jest 25 lat i wiek nie mniej niż 55 lat, więc jak ktoś pójdzie po szkole średniej to będzie pracował 35 lat a po studiach 30 lat, gdzie widzisz te plusy?

Odpowiedz

Mav M.

Poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 00:25

Dlaczego nie idziesz na koparkę?

Odpowiedz

nick

Niedziela, 12 sierpnia 2018, 21:29

Przyjdą przyjdą, mimo wszystko te 25 lat do emerytury to niesamowity plus, a stres natłok spraw i odpowiedzialność jest również w innych zawodach

Odpowiedz

Goral

Niedziela, 12 sierpnia 2018, 18:26

A to kto siedzi w jakiej kieszeni

Odpowiedz

alkomat

Niedziela, 12 sierpnia 2018, 13:55

@xxcd

Piłeś, nie pisz.

Odpowiedz

Niedziela, 12 sierpnia 2018, 13:46

To co teraz ma miejsce w naszej Policji to jest dramat i kpina. Pracuje w niej 16 lat i tak naprawdę nie da się już normalnie służyć...natlok spraw i zadań jest fizycznie nie do ogarnięcia... Sprzętu radiowóz ów brak nie ma czym do ludzi jechać... Pieniądze wypłaty dramat na 5 grupie 16 lat służby 3400 zł na koparce zarabiają po 4000 bez odpowiedzialności dobre czasy co to za związkowiec...kolejny przydupas to wszystko jedna wielka propaganda, kłamstwo i obłuda... 2019 was wyprostuje gromada doświadczonych glin odejdzie... Kim ich zastąpicie młodzi maja inne możliwości... I do Policji nie przyjda

Odpowiedz

gosc

Niedziela, 12 sierpnia 2018, 13:13

@dddddd

No to nazwqc Szerszenie

Odpowiedz

xxcd

Niedziela, 12 sierpnia 2018, 13:11

@Xzz

Albo idz za ksiedza tez tam potrzebuja wybieraj obywatelu

Odpowiedz

Gosc

Niedziela, 12 sierpnia 2018, 13:08

Tak policja wykorzystywana jest do ochrony nieudaczników a nie chroni obywateli to widac wszedzie.dobrze chłopie zrobiłes przeciez nie bedziesz pracował dla wariatów..

Odpowiedz

kghm

Niedziela, 12 sierpnia 2018, 09:59

Związkowcowi widocznie pan komendant podniósł dodatek służbowy, bo nie wyobrażam sobie żeby ktoś zarabiający normalne pieniądze określił aktualne czasy w policji jako "dobre"...

Odpowiedz

Niedziela, 12 sierpnia 2018, 07:48

Miał dość górala

Odpowiedz

Sobota, 11 sierpnia 2018, 23:50

nie chciał przymykać oczu na kontakty z góralem.

Odpowiedz

kiiwi

Sobota, 11 sierpnia 2018, 19:23

Nie chciał łamać Konstytucji

Odpowiedz

Mama

Sobota, 11 sierpnia 2018, 17:29

@Koksu

Zgadzam sie

Odpowiedz

zibi

Sobota, 11 sierpnia 2018, 12:55

@emeryt policyjny

Dlatego w zarządach związków powinni być emerytowani policjanci,którzy już nie mają przełożonych i trzeźwo patrzą na problemy a wtedy te związki są niezależne i dbają o ochronę policjantów.

Odpowiedz

Uy

Sobota, 11 sierpnia 2018, 09:33

@Jep

To coś jednak robi :-)

Odpowiedz