|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sąd potwierdza - były nieprawidłowości przy miejskich remontach w Tarnowie

Podczas ogłoszenia wyroku w sprawie byłego prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały tarnowski Sąd Okręgowy wydał także prawomocne wyroki dla pozostałych oskarżonych w tym procesie.

Ul. Kryształowa. Fot. B. Maziarz

Skazany na 1 rok i 6 miesięcy więzienia został Jacek Kułaga, były dyrektor Centrum Usług Ogólnomiejskich w tarnowskim magistracie. Wyrok zawieszony został warunkowo na 3 lata. Jacek Kułaga został uznany przez sąd winny przekroczenia uprawnień, do których miało dojść przy remoncie ulic Głogowej, Rogoyskiego i Westerplatte. Według aktu oskarżenia przy tych remontach tak pokierował dokumentacją przetargową, aby roboty wykonała firma Wiesława Frysa.

Podtrzymując wyrok, tarnowski sąd przyznał, że, studiując treść przetargów, nie ma co do tego wątpliwości. "Pojawia się wskazanie, aby uzupełnić o zapis: "betonowanie ślizgowe z wibroprasowaniem", które jest dosłownie zaczerpnięte z materiałów promocyjnych tej firmy" - mówi sędzia Tomasz Kozioł

Jacek Kułaga, poza karą pozbawienia wolności, został skazany na karę grzywny i otrzymał zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach samorządowych.

W sprawie remontów tych trzech ulic sąd uniewinnił Ryszarda Ścigałę. Jak tłumaczy w uzasadnieniu sędzia Tomasz Kozioł, nie było wystarczających dowodów wskazujących na to, że ingerował on w te przetargi. "Świadkowie podkreślali, że on zawsze wskazywał, że ustalenia dotyczące danej kwestii zapadają na najwyższym kierownictwie. To za mało, by w tym zakresie uznać winę oskarżonego" - dodaje sędzia Kozioł.

Wyrok usłyszał w poniedziałek także lokalny tarnowski przedsiębiorca Wiesław Frys, właściciel firmy, która wykonała powyższe remonty. Sąd Okręgowy podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji, w którym został on skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata i także na karę grzywny. Frys skazany został za złożenie obietnicy udzielenia korzyści majątkowej w postaci motocykla Harley Davidson Zdzisławowi Musiałowi w zamian za przychylność przy miejskich przetargach. "Mamy do czynienia z urzędnikiem z jednej strony, a z drugiej z przedsiębiorcą. Mamy do czynienia z pewnym kontekstem sytuacyjnym. Kiedy urzędnik z pewnym żalem mówi, że nie stać go na ten motor, padają słowa: o to proszę się nie martwić. Wymowa jest wyraźna" - wyjaśnia sędzia Kozioł.

Wyroku za to nie usłyszał Zdzisław Musiał. To były dyrektor Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich. Był oskarżony o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych. Zarzut dotyczył zmiany dokumentacji technicznej remontu ulicy Kryształowej. Sąd te kwestie skierował jednak do ponownego rozpatrzenia, nie kwestionując samego zarzutu przekroczenia uprawnień, ale wskazując na to, że w trakcie procesu sąd pierwszej instancji opierał się na mało wiarygodnych kosztorysach tego remontu. "Taki dokument nie mógł stanowić dowodu w tym postępowaniu. Kosztorysy zostały sporządzone przez jednego ze świadków w toku postępowania" - ocenia sędzia Tomasz Kozioł

Ma to o tyle istotne znaczenie, że w wyroku sądu pierwszej instancji, Ryszard Ścigała za przekroczenie uprawnień przy remoncie ul. Kryształowej miał wypłacić miastu odszkodowanie w wysokości 295 tysięcy. Sprawę tę ponownie rozpatrywać będzie sąd w Brzesku.

 

 

(Agnieszka Wrońska/ew)

14%
86%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 12

Tarnowianin

Środa, 15 listopada 2017, 16:50

Jak wystartuje Niedojadło to Nowicki nie ma szans.

Odpowiedz

basia

Środa, 15 listopada 2017, 11:31

Nieprawidłowości z drogami w Tarnowie maja swój początek za panowanie Bienia i Pyzdka. Niestety postawa komisji rewizyjnej pod wodza znanej Pani zatuszowała przekręty . Teraz wychodzą patrz ulica Hanousek i będą wychodzić na światło dzienne ale już przy udziale prokuratury i CBA.

Odpowiedz

B

Środa, 15 listopada 2017, 11:15

Tak na prawdę to najlepszym kandydatem platformy będzie Zbyszek Kajpus, który mocno się sadzi na tę funkcję i ma 100% poparcie Wardzały.

Odpowiedz

Środa, 15 listopada 2017, 09:53

@Tom

Wytłumaczenie tego może być dwojakie: albo ktoś robi krecią robotę temu platfusowi, co powinno spotkać się z jego reakcją, albo skoro nie ma reakcji Nowickiego - to on sam próbuje dać znać o swoim istnieniu.

Odpowiedz

Tom

Wtorek, 14 listopada 2017, 22:02

Co ty znowu z tym Nowickim..Od kilku dni pod każdym artykułem Nowicki i Nowicki. Kampanie już rozpoczynasz????

Odpowiedz

kierowca mpk

Wtorek, 14 listopada 2017, 16:38

@maxym

A DLACZEGO ZA WIELE MILIONÓW KUPIONO JEŻDŻĄCY TURECKI BUBEL czyli OTOKARY

Odpowiedz

Wtorek, 14 listopada 2017, 16:28

Nowicki to przyszły Prezydent Tarnowa

Odpowiedz

elf

Wtorek, 14 listopada 2017, 14:19

Czy ta firma od wiat przystankowych ma wykupioną dożywotnią wyłączność na tą usługę z miastem?f

Odpowiedz

maxym

Wtorek, 14 listopada 2017, 13:58

A DLACZEGO PRZETARGI NA WIATY PRZYSTANKOWE W TARNOWIE OD WIELU LAT WYGRYWA CIĄGLE TA SAMA FIRMA???

Odpowiedz

Pytajnik

Wtorek, 14 listopada 2017, 12:59

Dlaczego oskarżonym nie postawiono zarzutu działania w zorganizowanej grupie przestępczej?

Odpowiedz

Kod

Wtorek, 14 listopada 2017, 12:44

Demokracja !!Konstytucją!! Koryto!!

Odpowiedz

Wtorek, 14 listopada 2017, 12:13

Czy w związku z wyrokiem Ciepiela z Nowickim znów będą stali pod sądem ze zniczami?

Odpowiedz