|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Remont XIX-wiecznego dworku w Tarnowie wstrzymany przez konserwatora

Chodzi o dworek przy ul.Batorego, którego remont - według konserwatora Andrzeja Cetery - został przeprowadzony niezgodnie z projektem. Ściana na poddaszu została podwyższona o 20 centymetrów przez co budynek straciłby proporcje.

fot archiwum: B. Maziarz

 Tarnowski przedsiębiorca przekonuje, że przed rokiem odkupił dworek przy Batorego żeby go uratować i wskrzesić do życia. Tadeusz Rzońca przyznaje, że podczas inwentaryzacji budynku mogło dojść do błędnego obliczenia wysokości ściany kolankowej,  ale - jak podkreśla - jeśli tak się stało, to wynikało z fatalnego stanu budynku przed remontem. Wynajął biegłego rzeczoznawcę w tej sprawie.

Rzońca jest rozgoryczony i zniechęcony - uważa, że komuś zależy na tym, żeby dworek przy Batorego nie został odremontowany. Właściciel dworku podkreśla, że jeśli budynek nie zostanie przykryty przed zimą to nie będzie już czego remontować. Tadeusz Rzońca w przyszłym tygodniu ma się spotkać w tej sprawie z konserwatorem zabytków i liczy na konsensus.

Według projektu na parterze dworku przy ulicy Batorego w Tarnowie miały powstać biura, a na poddaszu mieszkania. Konserwator nie wykluczył też kawiarni, ale w tej chwili właściciel dworku przyznaje, że nie wie co się tam ostatecznie znajdzie.

Tarnowski przedsiębiorca chce odremontować stary dworek

Bartek Maziarz/bp

11%
89%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 24

Czas odejść

Poniedziałek, 15 października 2018, 09:29

Ciężko tarnowska delegature konserwatora zabytków nazwać konserwatorami, co wy ludzie dla dobra miasta, poprawy stanu zrobiliście przez ostatnie 10lat? Porażka z wami, :/

Odpowiedz

Poniedziałek, 15 października 2018, 08:41

Trzeba tych ludzi wystrzelić w kosmos podczas wyborów. Dość już takich ludzi, którzy tylko biorą kasę a miasto w tym czasie tonie. Pojawił się inwestor to konserwator utrudnia mu życie. A jak tam Matka Boska Magazynowa panie Cetera?

Odpowiedz

a

Niedziela, 14 października 2018, 20:15

A może te kłody pod nogi , bo próbuje odbudować . Żal mu d... ściska że się nie spaliło .

Odpowiedz

Tarnowiak

Niedziela, 14 października 2018, 18:38

Czym właściwie zajmuję się Oddział konserwatora zabytków w Tarnowie ?!? Komentarze pod artykułem tylko podkreślają brak jakiegokolwiek wsparcia dla inwestorów. Sam fakt że Rzońca nie dostał ani złotówki dotacji na budynek z długą i ważną historią dla miasta jest dla mnie skandaliczny. Zacznijmy dbać o miasto jeżeli nie chcemy by zabytki były podpalane i zacznijmy wspierać przedsiębiorców bo przez tego typu sytuacje jest ich coraz mniej w naszym mieście. Na razie widać tylko bierność konserwatora który tak naprawdę powinien pierwszy szukać inwestorów mogących uratować zabytki.

Odpowiedz

Justa

Niedziela, 14 października 2018, 14:19

@mieszkaniec, obserwator

otóż to. Ciekawe czy te mendy czytają te nasze komentarze??!

Odpowiedz

Niedziela, 14 października 2018, 14:18

W głowie się nie mieści co się wyrabia w tym mieście. Znalazł się w końcu konkretny człowiek, który wykupił ruderę zabytkowa. Dzięki niemu może dostać II życie i nie szpecić ulicy, ale NIE!!! musi się jakaś szuja znaleźć aby wszystko zepsuć. szkoda gadać!!!

Odpowiedz

Ona

Niedziela, 14 października 2018, 14:16

@lala

właśnie!!

Odpowiedz

Mateusz K.

Niedziela, 14 października 2018, 12:06

Ciekaw jestem ile pan konserwator kupił budynków i odremontował. Skoro tak bardzo zależy mu na zachowaniu stanu poprzedniego może odkupić i znowu zatrzymać postępy prac.

Odpowiedz

lala

Sobota, 13 października 2018, 17:50

Dlaczego wobec Kudelskiego -właściciela młyna - nie jest taki stanowczy .Konflikt interesów ? ot ciekawostka .

Odpowiedz

D

Sobota, 13 października 2018, 17:44

@mieszkaniec, obserwator

Zgadzam się w 100 procentach. Trzeba było poczekać aż dworek sam się zawali. Wtedy tylko sprzątać gruz i piękna działka do zagospodarowania bez zgod konserwatora. A tak to kłody pod nogi i ŻADNEJ pomocy ze strony konserwatora.

Odpowiedz

mieszkaniec, obserwator

Sobota, 13 października 2018, 13:29

kamienica byłego magistratu przy placu Sobieskiego, ruiny zamku Tarnowskich, młyn Szancera, Pralfa, co pan konserwator zrobił w tych przypadkach żeby zmienic agonalny stan tych obiektów? Przez lata "dworek" przy Rogoyskiego stał, pan konserwator nie ruszył palcem zeby zmienic stan rzeczy. Znalazł sie w końcu ktoś kto postanowił wydać swoje pieniądze dla ratowania budynku i oczywiscie pan konserwator rzuca kłody pod nogi :-) po co nam w miescie taka osoba?

Odpowiedz

Inwestoe

Sobota, 13 października 2018, 12:26

@romeo

To jest najlepszy przykład Pralfa. Pseudo konserwator nie zajmuje się tym co popada w ruinę tylko tym czym człowiek własnymi pieniędzmi próbuje uratować !

Odpowiedz

romeo

Sobota, 13 października 2018, 08:37

Zapraszam na zwiedzanie ruin po ''Pralfie''

Odpowiedz

Amen

Piątek, 12 października 2018, 21:47

Romek o so chodzi z tą ruderą od wieków wieków

Odpowiedz

Ja

Piątek, 12 października 2018, 20:46

@gaja

No właśnie o co ci chodzi ?

Odpowiedz

gaja

Piątek, 12 października 2018, 20:08

@ja itd itp itd Ale o co chodzi?

Odpowiedz

Hipokrates

Piątek, 12 października 2018, 19:06

A bracia kurkowi odkleili już styropian z domu ogrodnika? Wolność Tomku w zabytkowym tarnowskim domku?

Odpowiedz

Ja

Piątek, 12 października 2018, 18:53

@gaja

A dorzucili się ? A co mnie to obchodzi że za czasów komuny ! Pomyśl najpierw wanim coś napiszesz komuna upadła 29lat temu ile w tym czasie w Tarnowie powstało nowych szkół szpitali stadionow fabryk no ile ?

Odpowiedz

Piątek, 12 października 2018, 18:52

Ten konserwator to chyba szuka dziury w calym.. chodzi mu o 20 cm i robi afere, a miasto traci inwestora. @0 cm i budynek traci proporcje , Heheh smiechu warte. Czy Cetera uprawia dywersje wobec miasta ? tak samo jak w Parku Sanguszkow i jak to bylo z boiskiem przy Kopernika ?

Odpowiedz