|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pasjonaci chcą upamiętnić tarnowskie synagogi

Członkowie tarnowskiego Komitetu Opieki nad Zabytkami Żydowskimi chcieliby przypomnieć mieszkańcom miasta, gdzie w Tarnowie znajdowały się kiedyś żydowskie synagogi. Dzisiaj najbardziej znane takie miejsce to Bima na placu Rybnym. Członkowie komitetu chcieliby chociażby przypomnieć o największej tarnowskiej synagodze - Nowej Synagodze zwanej Jubileuszową, kompletnie zniszczonej podczas wojny, a znajdującej się na rogu ulic Nowej i Waryńskiego.

Posłuchaj co mówi Adam Bartosz z Komitetu

fot: P. Topolski

- Budynek, który tam stoi, jest tam, gdzie był narożnik synagogi. Chcemy zrealizować taki projekt, żeby na fasadzie tego budynku zamieścić w formie siatki kopię starej fotografii oryginalnego wizerunku synagogi - mówi Adam Bartosz z Komitetu.

We wrześniu 1993 roku Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie ufundował już tablicę pamiątkową na budynku przy rogu ulic Nowej i Waryńskiego. Siatka to kolejny pomysł na upamiętnienie tego miejsca. Jedna z kolumn Synagogi Jubileuszowej, wydobyta po wojnie z gruzów, posłużyła jako pomnik zagłady i została ustawiona na tarnowskim żydowskim cmentarzu.  

fot: P. Topolski

W Tarnowie przed II wojną światową funkcjonowało co najmniej 40 synagog. Członkowie Komitetu Opieki nad Zabytkami Żydowskimi chcieliby zdecydowaną większość z nich przypomnieć. Ma to mieć wymiar historyczny, ale i turystyczny. W ostatnich miesiącach rośnie bowiem liczba wycieczek żydowskich odwiedzających Tarnów, które poszukują właśnie takich śladów własnej historii. 

 

 

 

 

(Agnieszka Wrońska/ko)

9%
91%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 14

wiosna

Środa, 13 czerwca 2018, 09:37

@bum

Może straszyć o 18 -ej choćby po to, by o 21-ej Rynek z przyległościami nie straszył ciszą i hulającym wiatrem....

Środa, 13 czerwca 2018, 08:53

No tak, nasze własne zabytki niszczeją (problemy z górą Marcina, nie ma kto wyremontować zniszczonej figurki Matki Boskiej) ale najważniejsze by upamiętniać naród wybrany.

bum

Środa, 13 czerwca 2018, 08:25

@wiosna - Atrakcja turystryczna o północy? W powiatowym mieście? I niby kogo wtedy ten Spytko miał straszyć? Chyba tylko tych naszych urzędasów...

Jep

Wtorek, 12 czerwca 2018, 22:32

Nowy Hitler tuż tuż :(

Pytajnik tarnowski

Wtorek, 12 czerwca 2018, 16:29

Czy każdy żydowski dom modlitwy można nazwać synagogą? Czy w Tarnowie naprawdę było ponad 40 synagog?

wiosna

Wtorek, 12 czerwca 2018, 16:01

No oczywiście, Poznań ma swoje koziołki, Toruń pierniki, Kraków smoka i lajkonika a my co? Przecież jest legenda o Spytku, o piekarczyku, o złotowłosej Annie...Nawet jest ballada;) Czy nie mogłyby się w weekendy o północy czy choćby o g 22 przechadzać duchy w/w postaci .. . No nie wiem, straszyć, pozować do zdjęć, rozbawiać....Rzecz w tym, by się coś działo... by było to coś, klimat.....Eh.....

turysta

Wtorek, 12 czerwca 2018, 14:19

@wiosna

Nie wykorzystujemy potencjału turystycznego w postaci choćby cmentarza żydowskiego, za który w Pradze płaci się ciężkie euraki, a u nas można wejść dopiero po wypożyczeniu kluczyka z ... Rynku. Mamy też świetnie położone ruiny zamku, których nie wykorzystujemy, gdyż dotychczasowy prezydent woli iść na udry w sądzie, niż dać 1 milion właścicielowi i kreować potencjał turystyczny. Wiele jest jeszcze do zmiany, ale zacząć należało by od mentalności urzędników.

wiosna

Wtorek, 12 czerwca 2018, 14:08

Fajny pomysł, tylko czy siatka to odpowiedni materiał na upamiętnianie....A turyści, choćby i z kosmosu, są miastu bardzo potrzebni. Każdy ponysł ich przyciągnięcia jes dobry. Jeśli nic w tym kierunku nie będziemy robić, a tylko czekać, że ktoś przypadkiem do nas zajedzie (gdy mu auto na A4 nawali) , to zamienimy się w skamieniałe miasteczko:( Z całym szacunkiem dla pięknych ciężkowic. Spadliśmy z wojewódzkiego konia na łeb...Boli:(

mieszkaniec

Wtorek, 12 czerwca 2018, 13:00

bardzo ciekawy i fajny pomysl

prezes

Wtorek, 12 czerwca 2018, 12:02

Zamkiem się zajmijcie a nie pierdołami

Wtorek, 12 czerwca 2018, 11:51

znów jakaś siatka? a czemu nie mural/ hehe. powieszono niedawno siatki na budynku tarnowskich wodociągów, zasłaniając częściowo całkiem fajny obiekt. Bartosz to niech ruszy głową i niech się ruszy też poza Tarnów. osobiście uważam, że lepszym pomysłem byłoby postawienie niewielkiej makiety z brązu w pobliżu miejsca dawnej synagogi. coś jak makiety zabytków w Krakowie, które mogą dotknąć niewidomi.

oddałem książeczkę wojskową

Wtorek, 12 czerwca 2018, 11:26

A na cmentarz żydowski nadal nie da się wejść bez utrudnień.

Biskup

Wtorek, 12 czerwca 2018, 11:25

Znowu powtórka z historii? Za Mało Żydów w Tarnowie? Coraz więcej ich widać na mieście i w galeriach handlowych. Pan Bartosz podlizuje się za nasze pieniądze swoim kumplom po fachu, Ickom z narodu wybranego.

Wtorek, 12 czerwca 2018, 11:14

Wincej siatek i banerów w centrum!