|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Oddala się komfortowe połączenie autostrady A4 z tarnowskimi Mościcami?

Przez zbyt wysoką cenę Zarząd Dróg Wojewódzkich unieważnił przetarg na zaprojektowanie i budowę drogi oraz nowego mostu na Dunajcu. Najtańsza oferta wynosiła ponad 206 milionów złotych. ZDW chciał na to wydać niespełna 115 milionów złotych. Jak dowiedzieli się reporterzy Radia Kraków, po tym fiasku na razie ma zostać ogłoszony przetarg jedynie na zaprojektowanie komfortowego połączenia autostrady z Mościcami.

Posłuchaj rozmowy Bartka Grzankowskiego z wicemarszałkiem Małopolski, Łukaszem Smółką

Fot. B. Maziarz

Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka w rozmowie z Radiem Kraków uspokaja. "Unieważnienie przetargu wcale nie oznacza, że ta inwestycja nie powstanie. Jako zarząd województwa stoimy na stanowisku, że należy ją dobrze zaprojektować, a później ewentualnie wybudować. W ramach tejże inwestycji powinniśmy zaangażować samorząd gminy Wierzchosławice, Starostwo Powiatowe w Tarnowie i samorząd województwa, żeby ta inwestycja mogła w przyszłości powstać" - mówi. Wicemarszałek Smółka podaje za przykład zjazd z autostrady do Podłęża, który jest realizowany dzięki współpracy samorządów oraz GDDKiA.   

Tyle że teoretycznie na budowę łącznika oraz nowego mostu na Dunajcu zostało zapisanych 115 milionów złotych z unijnej dotacji dla Małopolski, które trzeba wydać i rozliczyć do końca 2022 roku. Drogowcy szacowali, że projektowanie i budowa 2 kilometrów 200 metrów drogi oraz nowego mostu potrwa 3 lata. Jednak przy osobnym przetargu na projekt i budowę może to zająć znacznie dłużej. 

Dlatego mieszkańcy gminy Wierzchosławice boją się, że pieniądze przeznaczone na łącznik zostaną wydane na inny cel. "Zastanawiamy się w jaki sposób te środki powinny znaleźć się w budżecie tego projektu. My jako zarząd mamy 5 lat na realizację tej inwestycji. W związku z tym mamy jeszcze czas" - przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków Łukasz Smółka. 

Przetarg na sam projekt połączenia autostrady z tarnowskimi Mościcami nie satysfakcjonuje jednak mieszkańców gminy Wierzchosławice, przez którą przebiega teraz cały ruch z autostrady. Jak przekonują, w sprawie popełniono wiele błędów, począwszy od powierzenia tego zadania na początku Powiatowemu Zarządowi Dróg, który sobie z nim nie poradził, skończywszy na uwagach potencjalnych wykonawców zgłaszanych podczas przetargu. 

Zdaniem mieszkańców i drogowców kwotę inwestycji zawyżyło przeniesie jednej z podpór mostu poza obszar międzywala. To nagle wymogły Wody Polskie. Jakub Stawarz z Ostrowa podkreśla, że mieszkańcy na własną rękę sprawdzili mosty na Dunacju w Komorowie czy Biskupicach Radłowskich. Jak przekonują, w tamtych przypadkach nie było problemów z usadowieniem podpór w międzywalu.

Posłuchaj rozmowy z okolicznymi mieszkańcami

Z kolei Jacek Bogusz podkreśla, że mieszkańcy czują się oszukani, bo od lat zapewniano ich, że łącznik powstanie. Mieszkańcy byli przy tym namawiani na to, żeby nie podgrzewali atmosfery blokadą drogi, do której się wcześniej szykowali.

Mieszkańcy oraz wójt Wierzchosławic Andrzej Mróz martwią się też stanem starego mostu na Dunajcu. Starosta tarnowski Roman Łucarz odpowiada, że istniejący most na Dunajcu ma na razie ważne zezwolenie na użytkowanie na ten rok. Powiat planuje pod koniec 2019 roku badania wykonane przez krakowską AGH, które mają pokazać jak długo jeszcze most wytrzyma bez generalnego remontu. Zdaniem Łucarza będą to maksymalnie 3 lata.

Żeby przeprowadzić remont mostu na Dunajcu w Ostrowie, trzeba będzie go zamknąć. To by odcięło dojazd z autostrady do tarnowskich Mościc. Dlatego tak istotna jest też budowa nowej przeprawy przez Dunajec, która miała powstać w ramach połączenia z autostradą. 

 

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/Bartłomiej Grzankowski/ko)

6%
94%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 63

Niedziela, 13 stycznia 2019, 20:44

@Klopsik

Przypominasz Chruszczowa, komunistycznego wodza ZSRS, który zawsze tak samo głupio odpowiadał Amerykanom na trudne pytania o łamanie praw obywatelskich w ZSRS: A u was biją Murzynów!

Odpowiedz

Klopsik

Sobota, 12 stycznia 2019, 17:39

może trzeba to zgłosić do TSUE ? bo wychodzi na to, że Tarnów chce wyjść z Ujnii ...

Odpowiedz

Piątek, 11 stycznia 2019, 10:33

@@

Całkiem chłodna analiza, Smutny wniosek. Jak możesz to uciekaj.

Odpowiedz

@

Piątek, 11 stycznia 2019, 08:32

@kabaret

Równie dobrze, możesz powiedzieć, da się nie zgrywać fachowców, da się nie kłócić, da się pomagać sobie, da się ponad partię wybierać region nawet kosztem zbierania punktów u wyborców. Wszystko się da. Ale co z tego. Widzisz ja się ludzie żrą na forum między sobą. Politycy obiecują głupoty, a wyznawcy swoich partii we wszytko wierzą. Ja to już dawno mówiłem, to nie jest to, że ktoś się na nas uwziął ,zabrał województwo i nic nie można. Po prostu to kwestia mentalności ogólnie jako takiej. Tarnów się będzie dalej kurczył i były już takie miasta. Sam Sandomierz był kiedyś liczącym się miastem a dziś? To samo może spotkać Tarnów. A wyrosną inne, może Sącz, może Chrzanów/Oświęcim, może Mielec.

Odpowiedz

kabaret

Piątek, 11 stycznia 2019, 08:06

Tymczasem w Dębicy oddano kolejny łącznik autostradowy. Da się? Da. Może warto podpytać jak się to robi.

Odpowiedz

Aaaaaaaank

Czwartek, 10 stycznia 2019, 17:13

@koj

A kto zrobił zjazd w Wierzchosławicach jak nie PO było zrobić zjazd w Tarnowie prosto na Azoty i było by po sprawie

Odpowiedz

jjj

Czwartek, 10 stycznia 2019, 12:16

@takaprawda

Zgodnie z tym co mówi ten pan z urzędu to za ten most będzie płacić częściowo gmina Wierzchosławice i powiat tarnowski. także przypuszczam, że raczej nie powstanie. Chyba lepiej te pieniądze przesunąć na sam nowy most i na rok zamknąć trasę. Inaczej to się będzie ciągnąć i zamkną ten most.

Odpowiedz

takaprawda

Czwartek, 10 stycznia 2019, 10:46

@...

To Ty masz jakieś problemy z myśleniem a już na pewno z wiedzą w tym temacie. Ostrów a nawet cała gmina Wierzchosławice należą do ścisłego obszaru funkcjonalnego Tarnowa, faktycznie to już jest część miasta. Poza tym tędy prowadzi przecież droga z połowy Tarnowa do pobliskiej autostrady. Dlatego władze miasta powinny na głowie stawać żeby ten most zrobiono a już dawno powinny doprowadzić do naturalnego przesunięcia granic Tarnowa tak jak zrobiły to inne miasta o podobnej wielkości np Opole czy Zielona Góra. Nie hałasuj tutaj w sprawach o których nie masz pojęcia!

Odpowiedz

Ostrow

Czwartek, 10 stycznia 2019, 10:19

Przecież tu trzeba pokazać im siłę, tylko cykliczne blokowanie drogi. Panie Jacku czas skrzyknac ludzi i zacząć blokadę bo inaczej nic z tego nie będzie, za chwilę usłyszymy kolejne obietnice. Trzeba zacząć już bo ida wybory. Tylko blokada drogi

Odpowiedz

@

Czwartek, 10 stycznia 2019, 09:52

Zróbcie przeprawę promową, będzie bardziej pasować do ogólnego stanu miasta.

Odpowiedz

Środa, 9 stycznia 2019, 20:08

@...

Most nie budowany w Tarnowie bezpośrednio wpływa na: wierzchosławice, mościce, azoty. Poczekajmy aż go zamkną i wtedy jeszcze zadamy pytanie czy ten most nie w Tarnowie powinien być jednak dla miasta ważny.

Odpowiedz

...

Środa, 9 stycznia 2019, 19:33

@takaprawda

Mówimy o moście na rzece Dunajec , który ma byc budowany nie w Tarnowie!! Ty to rozumiesz czy jestes głupi!!!!!

Odpowiedz

koj

Środa, 9 stycznia 2019, 19:31

@pisuar

Pewno tylko pokazała wójtowi

Odpowiedz

Tomek

Środa, 9 stycznia 2019, 18:13

Teraz dopiero Tarnów pozna czy pieczarki są smaczne... Może się okazać jednak, że gorzkie albo nawet trujące... Za inwestycję odpowiada województwo.

Odpowiedz

takaprawda

Środa, 9 stycznia 2019, 15:38

@koj

Wszystkie biedy Tarnowa sprowadzają się niestety do beznadziejnych, kilkunastoletnich już rządów PO w mieście!

Odpowiedz

koj

Środa, 9 stycznia 2019, 12:49

A Ty naucz się dyskutować na temat , którym jest most na Dunajcu , a nie rządy PO w mieście

Odpowiedz

koj

Środa, 9 stycznia 2019, 12:46

@Artur

Fakt masz racje , mistrzyni głosów!!!!!!

Odpowiedz

pisuar

Środa, 9 stycznia 2019, 11:59

@JanJaki

Mam pytanie co i komu pokazała marszałek Pieczarka ludziska chcą wiedzieć a w szczególności pisiory.

Odpowiedz

JanJaki

Środa, 9 stycznia 2019, 09:18

@Artur

No, Pieczarka pokazała... A Hudyma siłę "lobbyngu"... kompromitacja Panie Hudyma, kompromitacja... Potrafisz pan tylko gadać przed wyborami jak trzeba zabiegać o głosy... Teraz pan siedzisz na stołku i co? Wyborców można już olać?

Odpowiedz

Artur

Środa, 9 stycznia 2019, 08:35

@koj

Co Tu mówisz. Jakie "zero" 74 tyś głosów!

Odpowiedz