|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Finał afery korupcyjnej w tarnowskim MORD. Skazani kierowcy nie stracą uprawnień

Tarnowski sąd skazał dziesięć ostatnich osób w sprawie afery korupcyjnej, która wyszła na jaw pod koniec 2013 roku. Większość z około 200 osób skazanych w tej sprawie to kierowcy, którzy za kwoty od 500 do 2500 złotych chcieli załatwić sobie przychylność na egzaminie praktycznym na prawo jazdy. Skazano jednak także sześciu byłych egzaminatorów MORD w Tarnowie, byłego pracownika, oraz pięciu właścicieli szkół nauki jazdy. Usłyszeli oni wyroki więzienia w zawieszeniu, grzywny oraz przepadku pieniędzy zarobionych na przestępstwie. Chodzi o kwoty sięgające nawet 300 tysięcy złotych. Jak dowiedziało się Radio Kraków, prokuratura nie zdecydowała się jednak na wnioskowanie o unieważnienie uprawnień do jazdy skazanych kierowców, bo nie jest w stanie jednoznacznie ustalić na ile łapówki pomogły im podczas egzaminie.

Posłuchaj co mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, Mieczysław Sienicki

fot: RK

- Bardzo trudno stwierdzić w danym przypadku, czy określony kursant posiadał umiejętności, które kwalifikowały go do zdania egzaminu, czy też nie. Nie można w sposób jednoznaczny stwierdzić, że ktoś nie posiadał umiejętności do kierowania pojazdami i zdał egzamin praktyczny tylko dlatego, że wręczył korzyść majątkową. Notowano takie przypadki, iż osoby posiadały umiejętności, a mimo to wręczały korzyści majątkowe, albo składały obietnicę udzielenia takiej korzyści - przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, Mieczysław Sienicki.

Postępowanie prokuratorskie dotyczyło lat 2002 - 2013. Egzaminy są nagrywane od 2015, ale zgodnie z prawem były przechowywane jedynie przez 21 dni. Sienicki przyznaje, że w tym czasie zdarzyły się nawet nieliczne przypadki, w których osoby, które wręczyły łapówki, nie zdały egzaminu, bo popełniły kardynalne błędy.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej podkreśla, że prokuratura nie zarzucała nikomu kupowania prawo jazdy. "Chodzi o wręczanie korzyści majątkowej, względnie składanie obietnicy udzielenia korzyści w związku z pełnieniem funkcji publicznej, lub też powoływanie się na wpływy. Prawo jednoznacznie zabrania takich działań i to już jest zachowanie karalne. Natomiast odrębną kwestią jest precyzyjne stwierdzenie, czy ktoś posiadał takie umiejętności, czy też ich nie posiadał" - wyjaśnia Mieczysław Sienicki.

Około 190 osób chciało dobrowolnie poddać się karze. Niedawno sąd skazał 10 osób, które nie przyznały się do winy. Wśród nich jest dwoch byłych już egzaminatorów oraz dwóch właścicieli szkół nauki jazdy. Zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu, grzywny w wysokości od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych oraz przepadki pieniędzy zarobionych na przestępstwie. Skazano także sześciu kierowców, którzy nie przyznawali się do winy. Ten ostatni wyrok nie jest prawomocny.

Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie przekonuje, że wprowadzono "szereg rozwiązań żeby jeszcze bardziej uszczelnić proces egzaminowania". Jarosław Sady wyjaśnia, że inaczej urządzono pomieszanie do losowania egzaminów, żeby egzaminatorzy nie mieli ze sobą kontaktu i zainstalowano tam monitoring. Dodatkowo po aferze wprowadzono nagrywanie egzaminów na wszystkie kategorie, a nie tylko B jak wymaga prawo. Myślę, ze sprawą kluczową i istotną jest też zwiększanie nadzoru bezpośredniego. Żaden egzaminator nie wie kiedy jego egzamin będzie przeglądnięty".

Jacek Pilch z Urzędu Marszałkowskiego dodaje, że mimo wymogu rejestracji egzaminów na kat. B. przez jedną kamerę skierowaną do przodu, w tarnowskim ośrodu ruchu drogowego "w samochodach służących do egzaminowania na kat. B są zamontowane trzy kamery: jedna do przodu, jedna do tyłu, jedna na osobę egzaminowaną i deskę rozdzielczą". 

W 2014 roku ówczesny Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Romana Ciepielę wydał zalecenie przedłużenia czasu archiwizacji nagrań z przebiegów egzaminów na prawo jazdy we wszystkich ośrodkach w Małopolsce. Co spotkało się ze sprzeciwem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Jednak ze względu na aferę w w MORD w Tarnowie są archiwizowane dłużej z tym, że po 21 dnia zostają anonimizowane.

Przy okazji afery korupcyjnej, w której zostali skazani byli już dzisiaj pracownicy Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie, prokuratura wpadła też na trop lekarzy, którzy w latach 2004 - 2006 wystawiali lewe zaświadczenia lekarskie. Dzięki temu kursanci mogli zdawać testy w papierowej wersji zamiast na komputerze. Medycy dostawali za to od 30 do 70 tysięcy złotych. CZYTAJ WIĘCEJ

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)
 

0%
100%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 7

Czwartek, 20 lipca 2017, 07:52

@Edmund

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/kierownik-malopolskiego-osrodka-ruchu-drogowego-w-tarnowie-stanie-przed-sadem/

Odpowiedz

Edmund

Wtorek, 18 lipca 2017, 18:17

Czy w obecnej chwili dyrektor tarnowskiego MORD ma jakąś sprawę sądową, a jeśli tak to jaką, za co i kiedy Radio Kraków zajmie się tym tematem ?

Odpowiedz

janek

Wtorek, 18 lipca 2017, 10:28

prawka powinni zabrać od razu bez sądu nawet.to są jakieś jaka.Prześwietlić tego sędziego co wydał taki wyrok bo to podejrzane.

Odpowiedz

elkonrado

Poniedziałek, 17 lipca 2017, 11:32

Sędzia który pozwolił gwałcić reguły prawa, powinien przestać być sędzią, a konkretnie zostać wyrzuconym z zawodu dyscyplinarnie.

Odpowiedz

law

Poniedziałek, 17 lipca 2017, 10:00

A maturę unieważniają za to, że telefon zadzwoni schowany w plecaku czy w torebce... "prawo"

Odpowiedz

Edek

Poniedziałek, 17 lipca 2017, 09:28

Nie ważne czy pomogły pieniądze czy nie. Dopuścili się przestępstwa przekupienia więc powinni im zabrać to prawo jazdy, jeden z elementów kary! Jak widać prawo w Polsce mamy dobre tylko gorzej z jego stosowaniem.

Odpowiedz

Śmiech

Poniedziałek, 17 lipca 2017, 08:51

Takie wyroki tylko potwierdzają że sądownictwo trzeba zreformować. Czyli łapówki dawano nie w celu zdobycia prawa jazdy?

Odpowiedz