Nagroda jest przyznawana osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. Zostanie wręczona po raz jedenasty 1 marca podczas uroczystości w Urzędzie Miasta Krakowa.

Fundatorami nagrody, ustanowionej przez Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze", są: rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Wyboru laureatów w dwóch kategoriach: za twórczość oraz za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej dokonuje kapituła, której przewodniczy rektor UJ.

Za rok 2018 kapituła postanowiła wyróżnić arcybiskupa-seniora archidiecezji gnieźnieńskiej, prymasa Polski w latach 2009-10, profesora teologii abp. Henryka Muszyńskiego.

W latach 1986-1994 z ramienia Konferencji Episkopatu Polski kierował on pierwszymi oficjalnymi strukturami, których celem miał być dialog chrześcijańsko-żydowski (była to podkomisja, a następnie Komisja Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem). W tym czasie inicjował i promował wykłady z dziedziny judaizmu na polskich uczelniach katolickich. Jako pierwszy polski biskup wziął udział we wspólnej modlitwie Żydów i chrześcijan w synagodze. Był też członkiem Komitetu Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

"Abp Henryk Muszyński to człowiek dialogu, na wiele sposobów zaangażowany w przezwyciężanie bolesnej przeszłości i kształtowanie przyszłości w duchu wzajemnego poszanowania i pojednania. Jest on jednym z tych polskich hierarchów, którzy najbardziej stanowczo przypominają nauczanie Kościoła, że antysemityzm jest grzechem i nie da się go pogodzić z chrześcijaństwem" – podkreślił w przekazanym mediom komunikacie Drath.

Za działalność społeczną nagrodzony zostanie muzealnik, wieloletni emerytowany dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a obecnie prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Adam Bartosz.

Bartosz opracował m.in. dwa szlaki turystyczne po żydowskich zabytkach miasta i po tamtejszym cmentarzu żydowskim. Z jego inicjatywy cmentarz ten został uporządkowany, a w 2017 roku rozpoczęto realizację dużego projektu jego renowacji. Adam Bartosz kierował też renowacją miejsca nazistowskiej zbrodni dokonanej na tarnowskich Żydach w Zbylitowskiej Górze oraz remontami cmentarzy żydowskich w Pilźnie, Brzostku, Gorlicach i Rzepienniku Strzyżewskim.

Rok temu Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała otrzymali: ks. prof. Michał Czajkowski, jeden z inicjatorów dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce oraz katechetka z Mszany Dolnej Urszula Antosz-Rekucka.

Patron nagrody - zmarły 5 marca 2004 r. ks. Stanisław Musiał - był jezuitą, filozofem, wieloletnim publicystą "Tygodnika Powszechnego", orędownikiem współpracy katolicko-żydowskiej, członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Za opublikowany w "Tygodniku Powszechnym" tekst "Czarne jest czarne", w którym apelował, by hierarchia Kościoła zareagowała na antysemickie wypowiedzi niektórych duchownych, ks. Musiał otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii publicystyki (1998). Był laureatem Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej przyznawanej osobom badającym stosunki polsko-żydowskie i wkład polskich Żydów w kulturę polską.

 

Marcin Golec/PAP/bp