Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Czy betonowe zapory powstrzymają kierowców ciężarówek przed rozjeżdżaniem gminnej drogi?

  • Nowy Sącz
  • date_range Wtorek, 2017.03.28 10:25 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:13 )
Przejście graniczne ze Słowacją w Leluchowie na Sądecczyźnie pod specjalnym nadzorem. Władze Muszyny zamontowały tam betonowe zapory, by uniemożliwić przejazd tirom. Wkrótce pojawi się też monitoring. Czy to powstrzyma kierowców ciężarówek przed rozjeżdżaniem gminnej drogi?

Fot. Damian Radziak

Posłuchaj materiału Bartosza Niemca
Betonowe zapory na przejściu granicznym w Leluchowie

Przejście graniczne ze Słowacją w Leluchowie - w tym miejscu obowiązuje zakaz wjazdu dla samochodów powyżej 7,5 tony. Wielu kierowców przepis jednak ignoruje. Dotychczasowe zapory - jak się okazuje - również nie do końca zdały egzaminu. Kierowcy po prostu je przesuwali i jechali dalej, rozjeżdżając i tak już bardzo zniszczoną gminną drogę. Nie pomogły nawet policyjne patrole. Dlatego na drodze właśnie ustawiono nowe betonowe bloki, wkrótce mają się także pojawić kamery. Mieszkańcy popierają pomysł. 

"Jeżdżę często tu na rowerze, te ciężarówki są wielkim niebezpieczeństwem. Nie ma gdzie uciec. Jest dużo zakrętów, nie ma chodnika - dla pieszych to też utrapienie. A jeszcze inna sprawa jest w miejscach, gdzie osuwa się droga. To też wielkie niebezpieczeństwo" - przekonują w rozmowie z reporterem Radia Kraków mieszkańcy.

Zakaz wjazdu istnieje od 2004 roku. Przejście graniczne przeznaczone jest do ruchu turystycznego i lżejszego - towarowego. To naganne zachowanie kierowców zmusiło władze gminy do sięgnięcia po nietypowe środki.

- Chcemy zniechęcić kierowców tirów do korzystania z tego przejścia i rozjeżdżania naszej drogi. To wąska, kręta droga, z osuwiskami. Kierowcy zachowywali się karkołomnie, niektórzy jeździli na newralgicznym odcinku z prędkością nawet 60km/h" – dodaje Włodzimierz Tokarczyk, zastępca burmistrza Muszyny.

Kierowcy tirów są zbulwersowani. Jak tłumaczą, wielu z nich łamie przepisy i woli zapłacić mandat, bo najbliższe przejście dla samochodów ciężarowych znajduje się ponad sto kilometrów od Leluchowa - w Barwinku lub Chyżnem. To największa bolączka firm transportowych z powiatu nowosądeckiego, które mają coraz więcej zleceń z południa Europy. Jarosław Tokarczyk, właściciel jednej z takich firm, wielokrotnie ogranizował spotkania w tej sprawie. "Na Sądecczyźnie mamy trzy przejścia graniczne i z żadnego nie możemy skorzystać. Nie jesteśmy konkurencyjni, bo pożerają nas koszty transportu, to nieraz dodatkowe 400 kilometrów. Klienci nie chcą korzystać z naszych usług" - mówi Tokarczyk. 

Przedstawiciele polskiego i słowackiego rządu podejmowali rozmowy ws. budowy nowych dróg do przejścia granicznego w Muszynce k. Krynicy tak, aby mogły z niego korzystać ciężarówki. W tej kwestii nie zapadły jednak wiążące decyzje. W przyszłym roku ma natomiast ruszyć remont trasy gminnej z Muszyny do Leluchowa, zostanie też podniesiona do standardu drogi wojewódzkiej. Jarosław Tokarczyk ma nadzieję, że wtedy drogą będą mogły poruszać się pojazdy wielkogabarytowe, bo wstępną zgodę po swojej stronie wydali na to Słowacy. Zastępca burmistrza Muszyny rozwiewa jednak te nadzieje. "Dopuszczenie ruchu do 7,5 tony przez uzdrowisko jest wystarczające" - mówi Włodzimierz Tokarczyk. 

Dla mieszkańców Muszyny i Leluchowa to dobre informacje, ale kierowcy tirów załamują ręce. 

 

 

(Bartosz Niemiec/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:16

    Elewacja wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej zostanie wyczyszczona przy pomocy lasera

  • 17:52

    Kamil Stoch z Michalem Doleżalem, ale poza kadrą!

  • 17:31

    Po skargach kierowców - sygnalizacja świetlna na ul. Opolskiej i al. 29-go listopada będzie dostosowywać sygnał do natężenia ruchu

  • 13:30

    Odpowiedzialność prawna za wykorzystanie sztucznej inteligencji - nowe uregulowania Unii Europejskiej

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię