|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sasanki alpejskie po raz drugi w tym roku zakwitły na Babiej Górze

Sasanka alpejska – po raz drugi tego lata – zakwitła na Babiej Górze. Przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul poinformował w piątek, że jest to ewenement, bo roślina kwitnie zwykle tylko raz do roku, w czerwcu.

fot: Pixabay

"Być może nawet eksperci mieliby trudność z określeniem, dlaczego sasanki alpejskie ponownie zakwitły. Na razie traktujemy to jako ewenement, który być może towarzyszy anomaliom klimatycznym" – powiedział Mażul.

Przyrodnik powiedział w piątek, że w ogrodzie roślin babiogórskich zakwitła też ponownie sasanka słowacka. Jej kwiaty mają fioletowy lub liliowy kolor. "To anomalia, które są miłe, bo te rośliny pięknie kwitną" – dodał.

Maciej Mażul poinformował, że choć kalendarz wskazuje dopiero pierwszą połowę sierpnia, to na Babiej Górze można już dostrzec sygnały zbliżającej się jesieni. "Widać jarzębinę, która jest czerwona. Z części drzew zaczynają spadać liście. W tym roku okres wegetacji był bardzo gwałtowny. Zima wprawdzie trzymała, ale potem w maju przyszły letnie temperatury i przyroda dostała ogromnego przyspieszenia. Teraz to się objawia tym, że część wchodzi w stan drugiego cyklu wegetacji, a inne jakby szykowały się do zimy, choć mamy dopiero sierpień" – powiedział.

Sasanka alpejska to typowa roślina górska. Ma śnieżnobiałe kwiaty. Występuje w górach południowej i środkowej części Starego Kontynentu. W Polsce można ją spotkać w Sudetach, na Babiej Górze i w Tatrach. Sasanka słowacka wystąpuje naturalnie jedynie na Słowacji, m.in. w Tatrach Zachodnich, w Wielkiej Fatrze i Małej Fatrze.

Babiogórski Park Narodowy obejmuje cały okolice Babiej Góry (1725 m npm). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery.

 

PAP/bp

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0