„Dotacja zostanie przeznaczona m. in. na odtworzenie dekoracji malarskiej boniowania fragmentu ściany zachodniej, a także konserwację marmurowego epitafium, kamieniarki wsporników i schodów, posadzki i elementów metalowych” – powiedziała Kwiecień.

W piątek umowę w sprawie dotacji podpisali prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut oraz salezjanin ks. Dariusz Bartocha.

„Prace zostaną zrealizowane w bieżącym roku. Finansowane będą głównie z dotacji urzędu miejskiego. Mamy też własne fundusze. Prace przeprowadzi wyspecjalizowana firma pod okiem konserwatora zabytków” – powiedział ks. Bartocha.

Salezjanin poinformował, że kaplica jest konserwowana od 2014 r. „Wykonano już m.in. prace związane z zabezpieczeniem odsłoniętych fragmentów polichromii z końca XVI w., usunięciem przemalowań medalionów i żeber sklepiennych z XIX w. oraz odsłonięciem polichromii z XX w. (…) Wykonano też konserwację drewnianego chóru oraz zabezpieczeń murowanych sklepień i drewnianej więźby dachowej od strony strychu. Odsłonięto wizerunki czterech świętych na medalionach – Wojciecha, Stanisława, Kazimierza i Jana Kantego” – poinformował ks. Bartocha.

Duchowny dodał, że w kaplicy konieczne jeszcze będzie wykonanie prac związanych z konserwacją ścian oraz miejsc pochówku w krypcie.

Kaplica św. Jacka jest jedynym zachowanym w Oświęcimiu budynkiem z zespołu klasztornego dominikanów. Została wzniesiona, podobnie jak pozostałe budynki dominikańskie, w pierwszej połowie XIV w. Pierwotnie pełniła funkcję kapitularza, czyli miejsca narad zakonników.

Kaplica jest budowlą dwuprzęsłową z nietynkowanej cegły, wzniesioną na planie prostokąta, z przyporami, sklepieniem krzyżowo-żebrowym i kamiennymi żebrami i zwornikami.

W 1594 r. kapitularz został przemianowany na kaplicę św. Jacka Odrowąża, kanonizowanego wówczas dominikanina z Polski, nowego patrona zgromadzenia.

W XIX w. dominikanie opuścili klasztor. Zrujnowane budynki używane były głównie jako magazyny. W kaplicy św. Jacka urządzono wtedy skład kości i szmat. W 1894 r. komitet obywatelski utworzony przez ks. Andrzeja Knycza wykupił kaplicę z rąk kupców żydowskich. Została odrestaurowana. 19 sierpnia 1894 r., w dniu św. Jacka, budynek został poświęcony. W tym czasie kaplica została w niewielkim stopniu przebudowana. Zachowała jednak gotycki charakter.

Do czasów współczesnych nie zachował się dawny wystrój kaplicy z wyjątkiem XVII-w., wmurowanego w ścianę, marmurowego epitafium Mikołaja Mostowskiego.

 

PAP/bp