|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Etnopiknik, etnowarsztaty i etnokuchnia czyli ETNOmania w Skansenie w Wygiełzowie

Skansen w Wygiełzowie koło Chrzanowa zapraszał w niedzielę na ETNOmanię, czyli jedną z największych w regionie imprez dla miłośników folkloru i rękodzieła. Można było spróbować dań regionalnych, czy wziąć udział w warsztatach garncarstwa, przędzenia wełny, wicia wianków. Podczas ETNOmani można było też kupić ręcznie robione, unikatowe przedmioty. Stoiska rozłożyło około 120 rękodzielników. A spotkanie zakończył koncert Kapeli Hanki Wójciak.

fot: Kamil Szyjka

Od siedmiu lat w jedną z lipcowych niedziel w Wygiełzowie (około 40 km od Krakowa) gromadzą się twórcy Szlaku Rzemiosła, których pasją jest wykonywanie przedmiotów tak, jak kiedyś: ręcznie, w pojedynczych egzemplarzach, posługując się kołem garncarskim, dłutem, igłą i nitką czy ręcznie wyplatając kosze z wikliny. W czasie ETNOmanii każdy może spróbować swoich sił w jednym z kilkunastu rzemiosł i zobaczyć, że to, co kiedyś było koniecznością, dzisiaj może być okazją do świetnej zabawy. A tradycja jest też punktem wyjścia do całkiem współczesnego wzornictwa, o czym można sie było przekonać m.in. na warsztatach etnobiżuterii czy szycia folkowych toreb.

Warsztaty to początek atrakcji. Stali bywalcy ETNOmanii nie byli rozczarowani, bo pojawiły się obowiązkowe punkty programu: folkowa muzyka i tańce czy pokaz etnomody. Z większości propozycji mogły skorzystać zarówno dzieci, jak i dorośli, ale dla najmłodszych gości przewidziano także specjalną strefę z animacjami i grami planszowymi, poszukiwacze przygód mogli spróbować swoich sił w grze terenowej z nagrodami.

Odwiedzający zaglądali na stoiska – a było ich ponad sto – twórców rękodzieła. Piknikowych pyszności  można było skosztować na miejscu, było coś dla każdego: kuchnia regionalna, wege i slow food.  

A na zakończenie jak zwykle koncert, gwiazdą ETNOmanii będzie w tym roku Kapela Hanki Wójciak.

 

RK/bp

0%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0