Na tablicy z brązu znajdzie się cytat z twórczości Jagielskiego, który on sam zaproponował. „Brzmi +Wyruszyć w drogę wydaje się pierwszym i koniecznym warunkiem wszelkiej odmiany i poprawy życia+. Cytat pochodzi z ostatniej książki autora +Na wschód od zachodu+” – powiedziała Talewicz.

Jagielski urodził się w 1960 r. Jako dziennikarz pracował m.in. w Polskiej Agencji Prasowej i "Gazecie Wyborczej". Jest członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego". Spod jego pióra wyszły książki m.in. o sprawach Kaukazu, Afganistanu i Ugandy.

O wyborze pisarza, który jest honorowany tablicą w Alei Pisarzy, decyduje kapituła. Zasiadają w niej pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi. Członek kapituły prof. Krzysztof Zajas z Uniwersytetu Jagiellońskiego uzasadniając wybór Jagielskiego zaznaczył, że „jest jednym z najlepszych i najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły reportażu”.

„Uczeń Ryszarda Kapuścińskiego i Hanny Krall, specjalista od Bliskiego Wschodu, Kaukazu i Afryki. W swoich książkach stara się przebić przez zaporę różnic kulturowych, etnicznych i wyznaniowych, by dotrzeć do perspektywy zwykłego człowieka, przeciętnego mieszkańca odległych, peryferyjnych regionów. Jest reporterem uczestniczącym, często z narażeniem życia dociera w bezpośrednie sąsiedztwo konfliktów zbrojnych, chce dotknąć żywej tkanki aktualnych wydarzeń” – wskazał.

Idea Alei nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. W Oświęcimiu wyróżniona została sztuka słowa, która ma ogromną wartość kulturową. Projekt realizowany jest od 2012 r. Dotychczas na trotuarze przed miejską biblioteką publiczną zwaną Galerią Książki tablice odsłonili już: Wanda Chotomska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł i Marcin Świetlicki.

 

 

 

(PAP/ko)