Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Znikną ślady wojny w Krakowie? Niestety tak

  • Kraków
  • date_range Środa, 2013.01.02 16:20 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:47 )
Setki kamienic w Krakowie ma na sobie ślady drugiej wojny światowej. Najwięcej jest tzw. "strzałek", czyli niemieckich oznaczeń pokazujących wejścia do schronów przeciwlotniczych. Nie brakuje też betonowych zapór, niemieckich "bunkrów" czy odbrysków po bombardowaniach. Ślady te nie są jednak chronione, dlatego niedługo mogą zniknąć.

fot. Karol Surówka - niemieckie oznaczenia z czasów II Wojny Światowej


Ślady po drugiej wojnie światowej można znaleźć niemalże na każdej ulicy starego miasta. W 1943 roku, kiedy Kraków stanął przed realnym zagrożeniem nalotu bombowego, Niemcy zaczęli więc budować schrony. Nakazali też, by każdy dom w dzielnicy niemieckiej (dzisiejsze Grzegórzki) wyposażony był w wzmocnioną piwnicę. Wyjścia awaryjne z tych piwnic oznaczane były białymi strzałkami oraz napisem "NA", od niemieckiego "Notausgang".

Wiele z tych strzałek zachowało się do dziś. Miejscami widać też białą literę "V" jak "Victoria", którą Niemcy malowali w przekonaniu o zbliżającym się zwycięstwie. Z tamtych czasów zachowało się też kilkanaście schronów przeciwlotniczych (m.in. pod dzisiejszym parkiem Krakowskim) czy betonowych zapór przeciwczołgowych (np. w okolicy dworca w Płaszowie).

Wszystkie te pozostałości po wojnie nie są jednak chronione - za każdym razem, kiedy remontowana jest kamienica albo budowana nowa, pamiątki te znikają. "Śladów historii nie wolno jednak zamalowywać" - powiedział w rozmowie z naszym reporterem Krzysztof Wielgus, rzeczoznawca ministra kultury w dziedzinie zabytków techniki. Według niego świadków tamtych wydarzeń jest coraz mniej, należy więc chronić "namacalne" pozostałości wojny. On, jak i wielu innych miłośników historii stara się o wpisanie przynajmniej kilku z tych napisów do rejestru zabytków.
Karol Surówka
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię