Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Obchody Święta Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2019.04.23 15:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:36 )
Jak mówił abp Marek Jędraszewski podczas niedzielnej mszy św. z okazji święta Miłosierdzia Bożego w Krakowie, nie należy przenosić win i grzechów nielicznych osób duchownych na wszystkich kapłanów. Taka postawa byłaby jawną niesprawiedliwością i krzywdą - wskazywał.

fot: Tomasz Bździkot

posłuchaj metropolityy krakowskiego Marka Jędraszewskiego
Święto Miłosierdzia Bożego

Abp Marek Jędraszewski powołał się na słowa b. papieża Benedykta XVI, wskazując, że "zło popełnione przez niektórych duchownych wpisuje się jednocześnie w obojętność dzisiejszego świata wobec dziesiątków milionów dziecięcych ofiar, o których niemal w ogóle nie mówi się w przestrzeni medialnej".

"W świetle Boga, który jest najwyższą prawdą musimy jednoznacznie, z nieskazitelną stanowczością potępiać i zwalczać zło, które spowodowały niektóre osoby duchowne" - podkreślał. Jak zaznaczał, równocześnie "musimy być gotowi okazywać miłosierdzie wszystkim tym sprawcom zła, którzy się od tego grzechu zdecydowanie odwracają, za ten grzech żałują, za niego pokutują i proszą o przebaczenie". Jak podkreślał, należy "zachować sprawiedliwość w ocenie samego Kościoła". "Chodzi o to, aby nie przenosić win i grzechów nielicznych osób duchownych na wszystkich kapłanów. Taka postawa byłaby jawną niesprawiedliwością i krzywdą" - wskazywał.

Abp Jędraszewski odprawił główne nabożeństwo - mszę św. przy ołtarzu polowym - podczas dwudniowych obchodów święta Miłosierdzia Bożego. Uroczystości rozpoczęły się już w sobotę wieczorem od tradycyjnego czuwania modlitewnego w wigilię święta. Z kolei w niedzielę msze św. w łagiewnickim sanktuarium odprawiano już od szóstej rano. W niedzielnej mszy św. uczestniczyło ok. 30 tys. osób z 30 krajów, m.in. z Rumunii, Kenii, Pakistanu, Tanzanii, Wietnamu, USA, Kolumbii, Filipin, Indonezji i Pakistanu.

W trakcie nabożeństwa abp Jędraszewski wskazywał również na inne niebezpieczeństwa, które - w jego ocenie - zagrażają współczesnemu światu. "Współczesnym złem są wojny, ludzkie cierpienia i krzywdy, przemoc, zamachy, jak ostatnio te, z przed zaledwie tygodnia, podczas ostatniej Wielkanocy na Sri Lance, gdzie na skutek terrorystycznych zamachów straciło życie ponad 350 osób, w tym większość chrześcijan" - mówił.

Jak ocenił, "jest także niemało powodów, gdy chodzi o to, co obecnie dzieje się w Polsce". Wśród nich wskazywał "ostentacyjne odrzucanie przez niektóre osoby, a nawet same organizacje chrześcijańskich korzeni naszego narodu, profanowanie symboli i obrazów religijnych, jak to ostatnio miało miejsce w Płocku".

Arcybiskup ocenił, że w polskim społeczeństwie pogłębiają się podziały, a także obecny jest "brak chęci porozumienia się ludzi ze sobą, aż po totalną wzajemną negację". Wśród zagrożeń - w jego opinii - znajduje się także "kryzys wartości w polskich szkolnictwie, próby wprowadzenia do polskich szkół gender i wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (...), propagowanie karty LGBT". "Wszystko to uderza w godność człowieka" - zaznaczył.

Uroczystości z okazji święta Miłosierdzia Bożego potrwają do niedzielnego wieczora. Od rana do wieczora na wiernych czekają spowiednicy, gotowi do udzielenia sakramentu również w językach obcych. Wydarzeniem towarzyszącym obchodom święta jest Festiwal Miłosierdzia, podczas którego w krakowskim kinie Kijów wyświetlane będą filmy o tematyce religijnej.

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli drugą niedzielę wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Do kalendarza liturgicznego wpisał je najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty ogłosił to święto dla całego Kościoła.

 

 

Tomasz Bździkot/PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:16

    Elewacja wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej zostanie wyczyszczona przy pomocy lasera

  • 17:52

    Kamil Stoch z Michalem Doleżalem, ale poza kadrą!

  • 17:31

    Po skargach kierowców - sygnalizacja świetlna na ul. Opolskiej i al. 29-go listopada będzie dostosowywać sygnał do natężenia ruchu

  • 13:30

    Odpowiedzialność prawna za wykorzystanie sztucznej inteligencji - nowe uregulowania Unii Europejskiej

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię