|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W trzech krakowskich szpitalach trwa zbiórka krwi pępowinowej

- To nic nie kosztuje, a może uratować czyjeś życie. Także nasze lub naszych najbliższych – mówią młode mamy, które zdecydowały się na udział w akcji pobierania krwi pępowinowej, organizowanej przez Polski Bank Komórek Macierzystych. Krew pępowinowa obfituje w komórki macierzyste, które są wykorzystywane między innymi w terapii nowotworów i schorzeń neurologicznych.

Posłuchaj co mówią świeżo upieczone mamy

fot: pixabay

Świeżo upieczone mamy zachęcają rodzące do podzielenia się tym cennym darem. Zwłaszcza, że zabieg jest nieinwazyjny. "Może to komuś pomóc. Może nie nam, bo mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby, ale komuś może. To jest ważne. To szybka i prosta decyzja dla mnie. To żaden wysiłek. Ta krew może się jednak każdemu przydać. Nie znamy przecież przyszłości" - mówią.

Jak podkreśla Ewelina Nowakowska z Polskiego Banku Komórek Macierzystych, pozyskiwane z krwi pępowinowej komórki macierzyste są wykorzystywane do leczenia ponad 80 schorzeń, głównie hematologicznych i onkologicznych. Po pobraniu mogą być przechowywane przez wiele lat. 

- Krew pępowinową pobiera się po odpępnieniu dziecka. To zabieg bezbolesny. Nie ma znaczenia forma porodu. Normalnie krew pępowinowa jest utylizowana. Tutaj możemy cenne komórki macierzyste uchronić prez utylizacją. Komórki macierzyste przeszczepia się do szpiku kostnego. Dzięki temu możemy go odbudować - mówi Nowakowska.

Zbiórka potrwa do środy i odbywa się w trzech krakowskich placówkach – szpitalu na ulicy Siemiradzkiego, Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek, oraz Szpitalu Specjalistycznym im. Żeromskiego. 

 

 

 

 

(Jakub Kusy/ko)

0%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 1

Mama

Środa, 15 listopada 2017, 07:50

Szkoda,że 2 lata temu wstrzymano przyjmowanie do bazy. Bardzo chcieliśmy oddać,lecz nie było komu. Nas nie stać na bank. Oby jak najwięcej mam/rodziców decydowało się na ten dar. Niestety w powiatowych szpitalach obrażeni bo to dodatkowa praca ale cóż.

Odpowiedz