|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W Krakowie kończą się tygodniowe obchody Światowego Dnia Ubogich

Każdego dnia setki potrzebujących przychodziły do Namiotu Spotkań, ubogim wydawano dziennie tysiąc ciepłych posiłków – tak Światowy Dzień Ubogich w Krakowie podsumowali w niedzielę organizatorzy trwającej od tygodnia akcji. W pomoc zaangażowanych było ok. 200 wolontariuszy.

W niedzielę obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez papieża Franciszka. Święto ubogich w archidiecezji krakowskiej rozpoczęło się już tydzień temu.

Na Małym Rynku stanął Namiot Spotkań – miejsce, w którym bezdomni mogli otrzymać ciepły posiłek oraz porozmawiać ze specjalistami z różnych dziedzin, m.in. z prawnikami i psychologami. Przygotowano także liczne warsztaty, np. kulinarne i koronkarstwa. W programie artystycznym znalazły się projekcje filmów i spotkania m.in. z reżyserami Krzysztofem Zanussim i Arturem Więckiem, aktorami - Krzysztofem Globiszem, Tomaszem Schimscheinerem.

W przedsięwzięcie zaangażowało się ok. 200 wolontariuszy - to dwa razy więcej niż przewidywali organizatorzy. „Osoby, które przechodziły obok Namiotu Spotkań, spontanicznie do niego wchodziły i okazywało się, że chcą się zaangażować w pomoc” – powiedział PAP jeden z organizatorów Dnia ks. Łukasz Michalczewski.

Z kolei rzeczniczka wydarzenia s. Teresa Pawlak oceniła: „Ci wolontariusze – osoby w różnym wieku, z różnym wykształceniem – chciały tu pobyć razem z nami, pomóc. Taka postawa pokazuje prawdę o nas, o człowieku – pomaganie innym jest dla nas ważne. Ludzie są wrażliwi na drugiego człowieka”.

Siostra zapowiedziała, że Światowy Dzień Ubogich w archidiecezji krakowskiej nie będzie akcją jednorazową. „Organizując ten Dzień, zwłaszcza Namiot Spotkań, +wstrzeliliśmy się+ w potrzeby ludzi. Teraz, na koniec wydarzenia, widzimy to wyraźnie” – powiedziała.

Każdego dnia do Namiotu Spotkań przychodziło kilkaset osób. Codziennie organizatorzy wydawali ponad tysiąc ciepłych posiłków.

„Tu nie chodziło tylko o ciepły posiłek. Ważne było, by wspólnie posiedzieć, porozmawiać. Niejeden potrzebujący chciał opowiedzieć drugiej osobie swoją historię” – relacjonowała 22-letnia wolontariuszka Monika. Wyznała także, że po raz pierwszy zaangażowała się w wolontariat, chciała sprawdzić swoich sił i już wie – w przyszłości chce brać udział w podobnych akcjach.

Obchodom towarzyszyła codzienna modlitwa (tzw. Modlitewne Jerycho) w kościele św. Barbary i rekolekcje w kościele Mariackim, prowadzone przez ks. Mirosława Toszę i wspólnotę Betlejem.

Pierwszy Światowy Dzień Ubogich w archidiecezji krakowskiej zorganizowały i sfinansowały archidiecezja, miasto Kraków oraz organizacje dobroczynne. O tym, jaki jest ostateczny koszt przedsięwzięcia, archidiecezja poinformuje po rozliczeniu wszystkich faktur.

Akcji nie towarzyszyły kwesty. Składka na rzecz potrzebujących została zebrana w parafiach w niedzielę tydzień temu.

 

PAP/bp

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

Karakusek

Niedziela, 19 listopada 2017, 18:29

Czym sie ksieza dzielili? Biedy nie klepia. Stac ich na porsche stac i wziac bezdomnego na parafie.

Odpowiedz

Krakus

Niedziela, 19 listopada 2017, 16:53

A może pokazali by się panowie którzy doprowadzili tak dużo ludzi do takiej biedy.Pokazowe imprezy nigdy nie rozwiązują problemu.

Odpowiedz