Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. pożaru tężni w Nowej Hucie

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2018.04.24 11:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:27 )
Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru tężni solankowej w Nowej Hucie. Wstępne ustalenia biegłego wskazują, że do pożaru mogło dojść w wyniku podpalenia – poinformowano we wtorek PAP w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie. "Śledztwo prowadzone jest w sprawie sprowadzenia zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach" – powiedział PAP prok. Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Spalona tężnia solankowa nad zalewem Nowohuckim w Krakowie

Jak poinformował, we wstępnych oględzinach miejsca pożaru uczestniczył prokurator i biegły do spraw pożarnictwa. "Ze wstępnych ustaleń biegłego wynika, że do pożaru mogło dojść w wyniku działania osób trzecich" – powiedział prok. Hnatko.

Dokładna przyczyna pożaru zostanie ustalona w toku śledztwa, w wyniku ekspertyzy biegłych. Straty poniesione w wyniku pożaru oszacowano wstępnie na ok. 1 mln – 1,2 mln zł.

Pierwsza krakowska tężnia solankowa miała być otwarta 4 czerwca nad Zalewem Nowohuckim. Prawie gotowa budowla z drewna spłonęła w nocy z 22 na 23 kwietnia.

Pożar wybuchł tuż po północy. Pierwsi strażacy byli na miejscu w ciągu sześciu minut od otrzymania zgłoszenia. Jak powiedział PAP kapitan Bogusław Szydło z małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej, ogniem objęta była jedna trzecia obiektu. "Ze względu na to, że konstrukcja tężni była wypełniona tarniną, ogień szybko się rozprzestrzeniał, a promieniowanie cieplne było tak duże, że w koparce i samochodzie, które stały około 20 metrów od tężni, stopiły się elementy plastikowe" – mówił kpt. Szydło. Gaszenie pożaru trwało około dwóch godzin, w akcji uczestniczyło sześć zastępów straży.

W poniedziałek po pożarze krakowski magistrat poinformował, że inwestycja była ubezpieczona, a tężnia zostanie odbudowana. Koszt wybudowania krakowskiej tężni to ok. 1,3 mln zł.

"Jeśli cześć podziemna, zawierająca zbiorniki na solankę, nie została uszkodzona i w miarę szybko przystąpimy do prac, to mamy nadzieję, że we wrześniu uda się uruchomić tężnię" – mówił dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf.

Pierwsza krakowska tężnia solankowa budowana była w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego. Jej konstrukcja, składająca się z trzech 18-metrowych ramion, zbudowana była z drewna modrzewiowego i wypełniona gałązkami tarniny.

Jak podawał magistrat, godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tak wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze oraz pracujące głosem.

W Polsce tężnie solankowe znajdują się m.in. w Ciechocinku, Rabce, Konstancinie-Jeziornie oraz w Wieliczce.

Za sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, w tym pożaru, Kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

 

 

(PAP/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:35

    Pendolino tak szybko jechało, że nie zatrzymało się na stacji w Tarnowie

  • 22:33

    Resovia - Wisła 1-1 , czyli stracone 2 punkty!

  • 18:53

    Szkolny Budżet Obywatelski w Krakowie po raz czwarty. Zgłoszono 332 projekty

  • 18:10

    Światowy Dzień Książki w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię