|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ogłoszono przetarg na budowę pomnika AK pod Wawelem

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie ogłosił drugi przetarg na budowę pomnika Armii Krajowej na bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem. Zainteresowani do 26 lipca mogą składać oferty. Na realizację zamówienia wykonawca będzie miał trzy miesiące od daty podpisania umowy. Lokalizacja pomnika od kilkunastu miesięcy budzi kontrowersje i jest przedmiotem dyskusji. W minioną środę krakowscy radni odrzucili uchwałę, by zgodnie z wynikami konsultacji społecznych wskazać inne miejsce.

Wizualizacja pomnika AK

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig w rozmowie z PAP przypomniał, że to Rada Miasta podjęła uchwałę o usytuowaniu pomnika na bulwarze Czerwieńskim. „Po przedstawieniu wyników konsultacji Rada Miasta miała możliwość zweryfikowania swojej decyzji. Nie uczyniła tego, odrzuciła taka możliwość” – mówił w środę Kulig. „W tej sytuacji prezydent realizuje tę uchwałę i na jego polecenie ZIKiT ogłosił przetarg” – podkreślił.

Dodał, że termin realizacji i odsłonięcia pomnika AK, jest uzależniony od tego, czy zgłosi się wykonawca. „Rynek robót budowlanych jest specyficzny, dzisiaj wszędzie trwają prace. Jeśli wszystko uda się zrobić tak, jak przewidziano w postępowaniu przetargowym, to w terminie związanym ze 100-leciem odzyskania niepodległości ten pomnik powstanie” - powiedział Kulig.

Na poprzedni, ogłoszony jesienią przetarg nie wpłynęła żadna oferta.

Postawienie pomnika AK na bulwarze Czerwieńskim jest inicjatywą Światowego Związku Żołnierzy AK. Koszt inwestycji to ok. 1,2 mln zł. Miasto na budowę pomnika miało przeznaczyć 800 tys. zł, resort kultury - 200 tys. zł, IPN - 100 tys., a Fundacja Wstęga Pamięci - 100 tys. zł (Fundacja twierdzi jednak, że przekaże 200 tys. zł na budowę; podczas ubiegłorocznej akcji crowdfundingowej Fundacja zebrała ponad 360 tys. zł, jednak część środków została już przeznaczona na sprawy związane z dokumentacją projektu).

Radni zaakceptowali pomysł budowy tego monumentu w 2010 r. Trzy lata później rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika, który wygrał zespół Alexandra Smagi i wmurowano kamień węgielny pod pomnik. Z powodów formalnych, w tym uwag architektów krajobrazu i konserwatorów zabytków, budowa nie ruszyła. W ubiegłym roku po zakończeniu wszelkich formalności prezydent Krakowa ogłosił przetarg, ale nie wpłynęła żadna oferta.

W zimie w miejscu planowanej budowy pomnika stanęła makieta monumentu. Miasto zorganizowało także konsultacje społeczne. Do Urzędu Miasta Krakowa wpłynęło 6 tys. 141 ankiet, z których po weryfikacji odrzucono 4 tys. 183. Wśród tych, którzy ankiety wypełnili prawidłowo przeważyli przeciwnicy postawieniem pomnika pod Wawelem. Sprawę przebiegu konsultacji społecznych bada prokuratura.

 

 

 

(PAP/ko)

15%
85%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 9

Czwartek, 12 lipca 2018, 07:54

Panu Majchrowskiemu z jego butą bliżej do PIS niż do demokracji. Czy Kraków to zapamięta? Nie. To poukładane i powiązane od wieków miasto nie chce zmian bo każda zmiana to dla pewnej, tej samej, grupy ludzi utrata korzyści.

Odpowiedz

beta

Środa, 11 lipca 2018, 22:49

Patrzę na tą wizualizacje pomnika i jakoś nie przypomina mi tej makiety postawionej do oceny krakowianom Znowu beton zaleje trawnik i szlak trafi jeszcze jedno miejsce wypoczynku Może od razu postawić budkę dla policji żeby przeganiali niegodnych którzy sprofanują dostojny pomnik i jego otoczenie Tych jarmarków świętojańskich i koncertów też już nie będzie no bo przecież "nie uchodzi" Wyobrażacie sobie dzień dziecka i dmuchany zamek wis-a-wi pomnika A propo gdyby teraz rządzący urządzali Kraków z czasów Dietla to Plant by nie było a miejsce murów zajęły by kamienice

Odpowiedz

to był k.... zamach

Środa, 11 lipca 2018, 21:07

Widać Majchrowski chce się przed wyborami przypodobać rządzącej sekcie skoro na to pozwala. Krakowskie gołębie będą miały kolejny pomnik do ....

Odpowiedz

:(

Środa, 11 lipca 2018, 20:47

@kkj

Tak, to jest tam.

Odpowiedz

Środa, 11 lipca 2018, 17:28

Pomysłodawcą pomnika jest p. Smaga. Autorem projektu jest p. Smaga. Szefem Fundacji jest p. Smaga. Zbierającym pieniądze przez internet jest p. Smaga. Czy aby prokuratura i służby nie powinny bliżej przyjrzeć się tej inwestycji ?

Odpowiedz

jotbe

Środa, 11 lipca 2018, 17:25

Wybory wkrótce. Radnym głosującym za zeszpeceniem tego miejsca trzeba podziękować.

Odpowiedz

Środa, 11 lipca 2018, 16:16

Nie ma mowy na ten koszmar. Niech lepiej wyremontują alejki

Odpowiedz

kkj

Środa, 11 lipca 2018, 15:52

A to nie jest czasem tam gdzie pomnik Dżoka?

Odpowiedz

Jack

Środa, 11 lipca 2018, 15:25

Przypominam ,że zbliżają się wybory. Wyborcy zapamiętajcie jak Was władza słucha!!!

Odpowiedz