"Szczególnie kobiety w ciąży mają obniżony poziom jodu. Pojawia się pytanie, w jaki sposób go suplementować, bo też nadmierna podaż soli jest niekorzystna. Ilość jodu powinna być adekwatna przed ciążą, w ciąży, a potem i u małego dziecka" - podkreślali Zbigniew Król, wiceminister zdrowia i Alicja Hubalewska-Dydejczyk, endokrynolog.

 

W „Krakowskiej deklaracji o jodzie” eksperci łączą siły w celu wyeliminowania niedoboru jodu w Europie, domagając się:

  • Skutecznych metod zapobiegania IDD: Osoby nadzorujące i decydenci powinni skoordynować obowiązkowe jodowanie soli, żeby umożliwić wolny handel wzbogacanymi w jod artykułami spożywczymi w Europie. Podobnie jodowanie paszy dla zwierząt wymaga zgody organów regulacyjnych w celu zapewnienia wolnego handlu w UE.
  • Kontroli zapobiegania IDD: Rządy państw i instytucje zdrowia publicznego muszą regularnie przeprowadzać skoordynowane monitorowanie spożycia jodu i ocenę programów jodowania żywności, aby zapewnić optymalne zaopatrzenie ludności w jod.
  • Wsparcia w zakresie zapobiegania IDD: Naukowcy wraz z pracownikami opieki zdrowotnej, organizacjami pacjentów, przemysłem i społeczeństwem powinni wspierać działania niezbędne do utrzymania skuteczności programów zapobiegania niedoborowi jodu, dostosowując je do szybko zmieniających się warunków życia i świadomości społecznej istniejącego problemu.

Sygnatariusze „Krakowskiej deklaracji o jodzie” proszą o wsparcie wszystkich zainteresowanych w całej Europie i poza nią. Poparcie deklaracji jest krokiem w kierunku połączenia środków i wiedzy fachowej w celu wyeliminowania niedoboru jodu. WIĘCEJ

 

 

(Magdalena Zbylut, krakow.pl/ew)