|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33
12 630 60 00
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Na terenie kamieniołomu Liban powstanie nowy park?

Czy w Krakowie powstanie nowy park? Zarząd Zieleni Miejskiej chce przekształcić teren dawnego kamieniołomu Liban w centrum rekreacyjno-sportowe. Zajmujący powierzchnię 18 hektarów były kamieniołom zlokalizowany jest w rejonie ulic Swoszowickiej i Za Torem w Podgórzu.

Posłuchaj, co mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej

Liban w zimowej scenerii. Fot. arch. Paulina Lampa

"Idea na powstanie tego parku opiera się na zachowaniu tych wszystkich zabudowań postindustrialnych, które nadadzą mu właśnie charakteru. Chcemy też zachować naturalne uwarunkowanie terenu. Powstaną ścianki wspinaczkowe dla alpinistów i tych mniej zaawansowanych wspinaczy" - zapowiada w rozmowie z Radiem Kraków Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej. 

ZZM dodaje, że nowy park mógłby powstać najwcześniej w 2021 roku. Szacunkowy koszt inwestycji to około 50 milionów złotych. 

 

 

 

 

(Jakub Kusy/ew)

56%
44%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 9

rews

Środa, 15 listopada 2017, 19:29

50 mln??? kto tam bedzie chodzi;??? zostawcie to w spokoju

Odpowiedz

Furia

Środa, 15 listopada 2017, 11:49

To miejsce powinno zostać takim jak jest aktualnie. Jedyne zmiany to gruntowne posprzątanie całego terenu, wyrównanie ścieżek spacerowych, może wysyłanie żwirem oraz zabezpieczenie miejsc zagrażających zdrowiu i życiu. Subtelne tablice informacyjne też by się przydały.

Odpowiedz

Matt

Wtorek, 14 listopada 2017, 22:26

Zostawcie kamieniolom w spokoju, takim jaki jest.

Odpowiedz

Kasper Jakubowski

Wtorek, 14 listopada 2017, 22:18

@Maciej Bonk

Dokładnie tak!

Odpowiedz

pdg52

Wtorek, 14 listopada 2017, 20:49

Co na to Żydzi. Miejsca holokaustu mają wg tradycji być pozostawione w spokoju i niezmienionym stanie.

Odpowiedz

antybeton

Wtorek, 14 listopada 2017, 11:39

Jedyne dzikie miejsce w centrum KRK. Człowiek czuje się tam jak na łące pod miastem. Szkoda. Pewnie jakiś blok albo hotel przy okazji wystawią. Resztę zaleje się betonem i heja.

Odpowiedz

Maciej Bonk

Wtorek, 14 listopada 2017, 11:14

Jedna sprawa, to że kamieniołom ten powinien być bardziej miejscem pamięci niż parkiem rozrywki. Druga to wartości przyrodnicze tego miejsca. Jego wartość dla zachowania przyrody w naszym mieście jest porównywalna z wartością Zakrzówka, występują tu trzy gatunki gadów, przynajmniej pięć gatunków płazów (wszystkie płazy i gady są u nas chronione, a występujące tu kumaki i traszki grzebieniaste poza krajową ochroną podlegają też ochronie "unijnej"). Jest tu cała mas wodnej fauny. Najlepsze rozwiązanie dla tego terenu to zachowanie jego stanu zbliżonego do obecnego. Może poza umiarkowaną czynną ochroną polegającą na usuwaniu nadmiaru krzewów w pobliżu zbiorników i usunięciu inwazyjnych i licznych w zbiornikach tego kamieniołomu karasi srebrzystych. Nie zaszkodzi to miejscu jako miejscu pamięci, a zapobiegnie ewentualnej profanacji.

Odpowiedz

KR

Wtorek, 14 listopada 2017, 11:01

Dla mnie też jest to dziwna propozycja. Nie jestem zwolennikiem stawiania wszędzie tam gdzie ginęli ludzie pomników (bo takie miejsc możemy znaleźć w historii wiele), ale konkretnie tam wg. mnie nie wypada stawiać ścianek wspinaczkowych.

Odpowiedz

terefere

Wtorek, 14 listopada 2017, 09:19

Centrum rekreacyjno-sportowe? Skandal! Proponuję raczej kolejne miejsce pamięci!

Odpowiedz