|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

M. Wassermann zapowiada powołanie wiceprezydenta ds. walki ze smogiem

Małgorzata Wassermann, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa zapowiedziała w poniedziałek, że jeżeli wygra wybory, to powoła wiceprezydenta, który będzie odpowiadał za walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

Fot. M. Lasyk

„Smog to jest poważny problem, z którym zmagamy się od lat. Będzie to jedno z najważniejszych zadań w czasie mojej prezydentury” - zapowiedziała posłanka PiS podczas konferencji prasowej.

Jak podkreśliła, w Krakowie przez 1/3 roku oddycha się powietrzem z przekroczonymi normami zanieczyszczeń, a problem – mimo 16 lat rządów prezydenta Jacka Majchrowskiego – wciąż nie został rozwiązany.

„Potrzebne jest tu wsparcie, bo samo miasto sobie z tym nie poradzi” - zaznaczyła Wassermann. Wskazała na potrzebę współpracy z jednej strony z ościennymi gminami, tworzącymi tzw. obwarzanek krakowski, oraz organizacjami pozarządowymi zajmującymi się tą tematyką, a z drugiej – aktywne zabieganie o wsparcie na poziomie rządowym.

„Dla mnie ten problem jest bardzo istotny. Jeżeli zostanę prezydentem, to moje działania posuną się tak daleko, że powołam wiceprezydenta do spraw walki ze smogiem z bardzo znaczącymi uprawnieniami” - zapowiedziała kandydatka Zjednoczonej Prawicy.

Wśród zapowiadanych działań mających na celu poprawę jakości powietrza w Krakowie Wassermann wymieniła m.in. przyspieszenie programu wymiany pieców na paliwa stałe ze 100-proc. dofinansowaniem, termomodernizację budynków, rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej, tak aby docierała ona do jak największej liczby odbiorców, a także systematyczne mycie i sprzątanie ulic z kurzu. Kandydatka chce także powołać ekodoradców, którzy będą pomagać mieszkańcom w ubieganiu się o dotacje na działania związane z poprawą bilansu energetycznego ich domów i likwidacją niskiej emisji.

Zapowiedziała też zachęty, które mają skłonić mieszkańców miasta do korzystania z komunikacji zbiorowej oraz zajęcia edukacyjne z ekologii dla dzieci i młodzieży.

Piotr Woźny, pełnomocnik prezesa rady ministrów ds. programu "Czyste Powietrze" przypomniał, że Kraków był „kolebką walki ze smogiem w Polsce”; stąd wywodzą się organizacje, które nagłośniły ten problem i wprowadziły go do świadomości społecznej, w tym Krakowski Alarm Smogowy.

„Kraków jest też miastem absolutnie szczególnym z powodu wchodzącego w życie w przyszłym roku zakazu stosowania paliw stałych. Stanie się więc laboratorium, które będzie obserwowane przez inne miasta zainteresowane rozwiązywaniem tego problemu” - dodał.

Jak zauważył Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko, Kraków nie jest oderwany od swojego otoczenia, dlatego aby osiągnąć pożądane efekty, należy bardzo mocno wdrożyć program ochrony powietrza dla miasta, w ścisłej współpracy i koordynacji z gminami leżącymi wokół niego.

 

 

PAP/jgk

 

30%
70%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 10

żartowniś

Wtorek, 16 października 2018, 13:35

czy to będzie minister Tchórzewski?

Odpowiedz

Krakus

Poniedziałek, 15 października 2018, 22:29

Cała Polska pisze o awarii w hucie a radio Kraków milczy. Czy Wam płacą za to milczenie ?

Odpowiedz

jotbe

Poniedziałek, 15 października 2018, 20:31

A radni PiS wrzucają do porządku obrad zmianę planu zagospodarowania przestrzennego by zakon Dominikanów mógł zabudować korytarz powietrzny...

Odpowiedz

Huop

Poniedziałek, 15 października 2018, 18:10

...i 250 tys. aut spalinowych wjeżdżających codziennie do Krakowa, dla których pani Wassermann chce wybudować parkingi w centrum miasta(?!!?!?)

Odpowiedz

mn

Poniedziałek, 15 października 2018, 17:57

@kłamliwa dojna zmiana

Dobrej jakosci drewno i dobrej jakosci wegiel jest zly mysla ze z palenia gazem to z komina landrynki wylatuja dym ładniejszy

Odpowiedz

kłamliwa dojna zmiana

Poniedziałek, 15 października 2018, 16:45

A tym czasem jej kolega Tchórzewski około 10 dni temu zezwolił na sprzedaż do 2020 roku mułów i flotów węglowych czyli największego z możliwych syfów jakimi można palić w piecu.

Odpowiedz

CVB

Poniedziałek, 15 października 2018, 16:29

@Hugo

NAS JEST DUZO LUDZI I PROBLEM ZAWSZE BEDZIE TO NIE W WEGLU IDREWNIE PROBLEM

Odpowiedz

Hugo

Poniedziałek, 15 października 2018, 16:18

Hipokrytka.. Majchrowski nie lepszy, bo owszem podejmuje wiele działań ale problem jest na tyle duży że to wszystko za mało..

Odpowiedz

milka

Poniedziałek, 15 października 2018, 16:00

Krakow jest oderwany ale od calej Polski tutaj sa zeczywiscie same zakazy to jest troche nienormalne i nie zgodne z konstytucja godnosc i rownosc obywatela tak nakazuje konstytucja i o tym mowi KACZYŃSKI a w Krakowie panstwo w panstwie ludzie cicho siedza

Odpowiedz

MK

Poniedziałek, 15 października 2018, 15:21

A KRAKOW czeka aby uwolnic sie od dyktatury cala Polska ma alternatywe ogrzewania domow tylko nie w Krakowie tu ZAKAZ NAJDROZSZYM GAZEM OGRZEWAC TO POTPISZCIE UMOWE Z LUDZMI ZE BEDZIECIE DOPLACAC DOZYWOTNIO KAZDEMU Z MIESZKAŃCÓW BO TERAZ WNIOSEK O WYMIANE PIECA WYGLADA TAK ZE TO OBYWATEL PROSI A NIE PANSTWO KRAKOW MU NAKAZUJE DYKTATURA CHCECIE ZROBIC ZEBY LUDZIE ZEBRALI W MOPSACH A KOMORNICY ODBIERALI DOMY ZA NIE ZAPLACONE RACHUNKI CZEMU TAKA POLITYKA TYLKO W KRAKOWIE ZYCZE P WASSERMAN MILEGO PALENIA W KOMINKU U SIEBIE W DOMU NA BIELANACH ONA BEDZIE MOGLA Z PEWNOSCIA OGRZEWAC SWOJE CZTERY LITERY

Odpowiedz