|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków czci pamięć gen. Ryszarda Kuklińskiego. Mija 15 rocznica jego śmierci

Gen. Ryszard Kukliński był wielkim bohaterem, który pokonał imperium sowieckie. Dobrze, że stawiamy mu pomniki, tablice memoratywne, a jego imieniem nazywamy ulice - mówił ojciec Jerzy Pająk podczas mszy św. odprawionej w Krakowie w 15. rocznicę śmierci generała.

posłuchaj Andrzeja Lorenca

fot: T. Bździkot

W nabożeństwie uczestniczyli m.in. senator Zbigniew Cichoń i konsul generalna Węgier w Krakowie Adrienne Koermendy. Niedzielne uroczystości zorganizował krakowski oddział IPN i Stowarzyszenie Sympatyków Ryszarda Kuklińskiego Generała Brygady Wojska Polskiego.

Minister, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders w liście do uczestników napisała, że gen. Kukliński to postać, która "mocno obrazuje losy naszego narodu końca XX wieku" i Polski, która zmagała się z komunistycznym totalitaryzmem.

"Niezwykłym bohaterem tych zmagań był gen. Ryszard Kukliński, którego działania przyczyniły się w przełomowy sposób do odsunięcia groźby zimnowojennego konfliktu nuklearnego. Tym samym do uchronienia Polski przed zagładą" – podkreśliła Anders. Dodała, że aby misja gen. Kulińskiego nie została zaprzepaszczona, "winniśmy dziś ze szczególną siłą zadbać o naszą bezpieczną przyszłość, o trwałą niepodległość silnej i suwerennej Polski", o jakiej on marzył.

Kapucyn o. Jerzy Pająk powiedział w homilii, że powinniśmy dziękować Bogi, iż nieustannie obdarowuje polski naród wspaniałymi ludźmi, jak ojcowie naszej niepodległości, kard. Stefan Wyszyński, ks. Jerzy Popiełuszko, św. Jan Paweł II i gen. Ryszard Kuliński. "Dzisiaj modlimy się za tego wielkiego bohatera, śp. Ryszarda Kulińskiego, który pokonał imperium sowieckie, przekazując CIA plany nuklearnej agresji Sowietów na państwa zachodniej Europy. Jego trudna, niebezpieczna działalność, która u podstaw miała wolność i dobro naszej Ojczyzny, sprawiła, że zimna wojna nie przekształciła się w wojnę gorąca, jak to wyraził dyrektor CIA George Tenet w dniu śmierci gen. Kuklińskiego" – mówił duchowny.

O. Pająk podkreślił, że dobrze, iż stawiamy gen. Kuklińskiemu pomniki, tablice memoratywne, a jego imieniem nazywamy ulice, powstają też książki i filmy o nim. "To przynajmniej częściowa spłata za jego poświęcenie i bohaterstwo nie tylko dla Polski, ale dla Europy i świata" – podkreślił.

Senator Zbigniew Cichoń mówił, że zasługi gen. Kulińskiego są nie do przecenienia. "Ten drobnej postury, niepozorny na pierwszy rzut oka oficer doszedł do najwyższych stanowisk w hierarchii wojskowej Układu Warszawskiego i odważył się na podjęcie współpracy z USA, co było dla niego ryzkiem śmiertelnym. W imię czego? W imię dobra własnej ojczyzny" – powiedział Cichoń.

Związany z TVP historyk i publicysta Tadeusz Płużański mówił dziennikarzom, że dobrze, iż Ryszard Kukliński został awansowany do stopnia generała. "Czekamy też na to, aż zostanie uhonorowany Orderem Orła Białego, bo zasłużył na to wyjątkowo. Była to postać wyjątkowa: wielki polski patriota, człowiek, który uratował blok wschodni przed wojną nuklearną" – mówił Płużański. "On jest właściwie takim ostatnim polskim żołnierzem niezłomnym. Podjął samotną misję, okupioną śmiercią synów. Trwał na stanowisku jednoznacznym: walki o Polskę do końca" – dodał.

"Jedna osoba potrafiła przeciwstawić się całemu systemowi Paktu Warszawskiego" - powiedział dziennikarzom Andrzej Lorenc, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Generała Ryszarda Kuklińskiego.

O przyznanie gen. Kuklińskiemu Orderu Orła Białego apeluje od lat Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

W poniedziałek podczas drugiej części uroczystości złożone zostaną kwiaty pod popiersiem Ryszarda Kuklińskiego w Parku Jordana i pod jego pomnikiem na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Ryszard Kukliński (1930-2004) służył w Ludowym Wojsku Polskim. Awansował na najwyższe stanowiska, był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W 1971 r. podjął z własnej inicjatywy współpracę z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA). Pod pseudonimem Jack Strong dostarczał Amerykanom informacje o strategicznych planach Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego. Uprzedził ich m.in. o planowanym wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.

W listopadzie 1981 r. pułkownik Kukliński został wraz z żoną i dwoma synami potajemnie wywieziony z Polski. W USA został ekspertem Departamentu Obrony i Departamentu Stanu. Otrzymał stopień pułkownika armii amerykańskiej i wysokie odznaczenie CIA.

W 1984 r. Ryszard Kukliński został skazany przez sąd wojskowy w Warszawie na karę śmierci za zdradę i zdegradowany. Wyrok ten został uchylony w 1995 r. przez Izbę Wojskową Sądu Najwyższego, na nowo podjęto śledztwo w sprawie Kuklińskiego, które zostało w 1997 r. umorzone, a pułkownik uniewinniony.

W latach 90. w niewyjaśnionych okolicznościach zginęli w Stanach Zjednoczonych dwaj synowie płk. Kuklińskiego. W 1998 r. Ryszard Kukliński odwiedził Polskę – otrzymał wówczas m.in. honorową szablę oficerską od premiera Jerzego Buzka, honorowe obywatelstwa Krakowa i Gdańska, a także tytuł Honorowego Górnika od załogi kopalni "Wujek".

Płk. Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampa na Florydzie. Jego prochy złożono w Alei Zasłużonych na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Prezydent Andrzej Duda na wniosek szefa MON Antoniego Macierewicza mianował pośmiertnie płk. Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady.

 

 

Tomasz Bździkot/PAP/bp

 

61%
39%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 20

From Russia with love

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 15:35

@slvk

Za te wpisy dostajesz setę z zagrychą, czy kilka kopiejek? Trudno się dziwić, że komentują tu ruskie trolle, skoro agenci wpływu trafiają do państwowych spółek i rządu.

Odpowiedz

slvk

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 14:42

@Polak

Gdyby głupota mogła unosić to fruwałbyś jak gołębica. Kukliński zatrzymał sowietów i spowodował upadek komuny? Może jeszcze dzięki szpiegostwu Kuklińskiego Polak został papieżem? Twoja naiwność jest porażająca. Amerykanie mieli i (mają nadal) nas głęboko w nosie. Dla nich liczą się tylko interesy. Potraktowano nas instrumentalnie. Poza tym prawdopodobnie podeszli do rewelacji Kuklińskiego z rezerwą. Bo zawsze to mogła to być gra wywiadu PRL. A poza tym - miłego dnia!

Odpowiedz

Polak

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 14:17

@slvk

Jak to nic? Dokumenty zostały ujawnione, ruscy stracili najważniejszy atut czyli zaskoczenie i zrezygnowali z ataku. To ujawnienie było jednym z kilku elementów, które spowodowały upadek komuny w Europie Środkowej i rozpad sowietów. Nie zadawaj więcej głupich pytań, sam sobie szukaj na nie odpowiedzi.

Odpowiedz

Cdn.

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 14:08

@zdrajca

A w NRD to były zastępy pionierów. Jak nie zgłębiłeś tematu i masz luki to nie zabieraj głosu nie pisz komunałów.

Odpowiedz

slvk

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 11:32

@Polak

Jeśli brakuje argumentów to najlepiej adwersarza obrazić. Jak nie bezpośrednimi inwektywami to w zawoalowany sposób. Jak myślisz dlaczego amerykanie posiadając taką wiedzę nic nie zrobili?

Odpowiedz

zdrajca

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 10:08

@Bohater

To są fakty. Amerykanie nie mieli wiedzy na temat strategii wojennych ZSRR, bo te były tajne. Było opracowanych kilka scenariuszy na wypadek wojny. Niestety głównym celem ZSRR było przemieszczenie swoich wojsk na zachód, więc aby ich zatrzymać należało się skoncentrować na terenie Polski. To właśnie Polskę naraził Kukliński na atak ze strony USA. Tego nie da się wytłumaczyć w żaden inny sposób niż zdrada.

Odpowiedz

Bohater

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 09:40

@zdrajca

To jest bełkot. Te cele były oczywiste bez jego informacji. Amerykanie potrzebowali wiedzy, że lotnisko wojskowe czy hutę należy zaatakowa? Proszę zastanowić co Pani pisze. Jego rola polegała na uświadomieniu amerykańskim władzom, że realny jest szybki przerzut wojsk radzieckich na zachód (o te plany chodzi). To wbrew przekonaniom armi USA czyniło wojnę do wygrania przez USRR. Szybkość to było jądro problemu. Konsekwencją była zmiana "kalibru" odstraszania na zachodzie. Panom radzieckim przestało się opłacać jechać na zachód. Taka była jego rola. Prawdopodobnie wszyscy zawdzięczamy mu życie. Pani i ja także. Każda nierównowaga wojskowa pociąga w czasie napaść na słabszego. Prosze mi pokazać przykład temu przczący.

Odpowiedz

Polak

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 09:38

@zdrajca

Zrobił to właśnie po to, żeby wojnie zapobiec. Czy to naprawdę tak trudno zrozumieć, że uratował twoje marne życie?

Odpowiedz

Polak

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 09:36

@slvk

Gdyby poszedł do normalnej pracy, to nie przekazałby Amerykanom planu ataku ruskich na zachodnią Europę. Według planów ta wojna toczyłaby się głównie na terenie Polski. Jak myślisz, co by się stało z naszym, bo przecież nie twoim krajem?

Odpowiedz

zdrajca

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 08:54

Kukliński oddał Amerykanom plany Układu Warszawskiego. W przypadku wojny ZSRR z USA to Polska byłaby zaatakowana jako pierwsza i zniszczono by nam najbardziej strategiczne cele: lotniska, zakłady pracy i bazy wojskowe. To była zdrada swojego kraju, a teraz takiego człowieka ktoś honoruje. powinien zostać zdegradowany i zapomniany.

Odpowiedz

Krakus

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 08:41

@Marko

Najwyższa pora.

Odpowiedz

Ciekawy

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 08:39

@slvk

Taki jesteś pewny?

Odpowiedz

Krak

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 08:37

@Marko

Jeszcze nie umarłeś?

Odpowiedz

slvk

Poniedziałek, 11 lutego 2019, 07:15

Wcale nie musiał zostawać amerykańskim szpiegiem. W każdej chwili mógł wystąpić z wojska i iść do normalnej pracy. I wtedy tak jak wielu innych ludzi mógł walczyć z komuną. Postać kontrowersyjna. A amerykanie i tak nic nie zrobili przeciw wprowadzeniu stanu wojennego. I cała jego robota na marne. I zasługa mała.

Odpowiedz

Niedziela, 10 lutego 2019, 22:25

@Marko

Może sprzedał twoją ojczyznę, ruski trollu, bo moją - Polskę - uratował. Pisz sobie z Olgino na innym forum.

Odpowiedz

żołnierz

Niedziela, 10 lutego 2019, 22:12

Zdrajca!!!

Odpowiedz

Marko

Niedziela, 10 lutego 2019, 21:59

@Krakus

Chwała bohaterowi?Chyba kpisz! To przecież był zwykły płatny zdrajca, który za Judaszowe srebrniki, a raczej dolary, sprzedał swoją ojczyznę i rodaków! Jeśli to ma być wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń, to już chyba pora umierać!

Odpowiedz

precz z komuną

Niedziela, 10 lutego 2019, 14:33

Dla nikogo, czyli takich komuchów i ruskich agentów wpływu jak ty.

Odpowiedz

słuchacz

Niedziela, 10 lutego 2019, 14:21

A kto to było to imperium zła , co to za bełkot , kosmici jacyś ? , postać kontrowersyjna i nie nadaje się na przykład dla nikogo

Odpowiedz

Krakus

Niedziela, 10 lutego 2019, 12:49

Chwała Bohaterowi!

Odpowiedz