|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kontrola WIOŚ nie wykazała nieprawidłowości w Skawinie

Mieszkańcy Skawiny i miejscowi aktywiści chcą walczyć z fetorem, który co kilka dni jest odczuwalny na jednym z osiedli. Ich zdaniem winne są przedsiębiorstwa działające w miejscowej strefie przemysłowej. Sprawę zgłosili do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ale kontrola nie wykazała nieprawidłowości. WIOŚ zapowiada, że wykona kolejne pomiary.

Posłuchaj co mówi Łukasz Kurlit, aktywista ze Skawiny

źródło: Skawiński Alarm Smogowy

Są wyniki kontroli prowadzonej przez WIOŚ w skawińskiej strefie przemysłowej. Badania nie wykryły żadnych nieprawidłowości. Przypomnijmy, mieszkańcy jednego z osiedli w Skawinie skarżyli się na smród wydobywający się z jednej z firm. Sami przez kilka tygodni prowadzili obserwacje i nagrywali dymiące kominy. Prosili urzędników o interwencję. Kontrola jednak niewiele pokazała.

- Nasza ekipa zrobiła wstępne badania spektrometrem. On prześwietla powietrze wokół zakładu. Badania były robione przez dwa dni, ale nie trafiliśmy na tę emisję - mówi Ryszard Listwan z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Kontrola była prowadzona około godziny: 8.00, 12.00 i 16.00. Tymczasem mieszkańcy informowali, że najbardziej uciążliwy fetor występuje wieczorem i w nocy. W związku z tym mieszkańcy rozważają protest. Skawinianie przez kilka tygodni prowadzili bowiem własne obserwacje. Ich zdaniem zakład działający w tamtejszej strefie przemysłowej w nocy i w weekendy spala zakazane substancje, przez co nad osiedlem roztacza się fetor.

- Nad czym mamy się zastanawiać? Sprawę trzeba załatwić natychmiast. Wiele osób zgłaszało to. To jest zamiatane pod dywan. Nie zgadzamy się na to i rozważamy protest - mówi Łukasz Kurlit, aktywista ze Skawiny.

Inspektorzy mają powtórzyć badania w sierpniu. Nie jest wykluczone, że wtedy WIOŚ sprawdzi jakość powietrza w nocy.

 

 

 

(Teresa Gut/ko)

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 4

smród

Wtorek, 18 lipca 2017, 00:00

właśnie śmierdzi na Dębnikach w tym momencie, WIOS do roboty.

Odpowiedz

jędrek

Poniedziałek, 17 lipca 2017, 15:47

Z budżetowymi pierdzistołkami to szkoda się przepychać. Kontrole są tradycyjnie robione tak, że truciciel wie o dacie kontroli. Kontrola w trakcie i na ten czas truciciel przestaje truć, bo uprzedzony o pomiarach. To są takie kontrole jak polskie sądy, ręka rękę myje i swoje nie pokąsa. Pic na wodę fotomontaż, podatnik płaci, pieniądze niczyje to można zlewkę robić. Jak widać już kolejną datę badań też zapowiedziano. Czyli truciciel wie, że w sierpniu trzeba sobie dać na wstrzymanie z truciem. Poza tym terminem można truć mieszkańców ile wlezie, wmówi się mieszkańcom, że są głupi, że mają omamy i sprawę się zamknie. Najlepiej truć nocą "bo nie widać", inspektorat wtedy też śpi jak na budżetówkę przystało i wtedy nikt nie będzie mierzył z budżetowych. Jedyna możliwość to zrzut mieszkańców na niezależną ekspertyzę prywatnego certyfikowanego laboratorium w ustalonym, nierozgłaszanym naokoło terminie (takim kiedy najbardziej prawdopodobnie zawodnik truje) i papiery z wynikami zatrucia powietrza budżetowym nieudacznikom na stół! Taki sam problem jest z hinduskim kombinatem w NH, w weekendy ostro czadzi na czarno z kominów. Ale w weekend to przecież WIOŚ leży do góry świecznikiem więc nie mowy aby cokolwiek truło.... Zresztą u nich jak są przekroczenie 3x w roku to jest postęp... Skoro nie odnotowano wtedy kiedy robili pożal się testy, tzn. że jest pięknie i nie ma problemu... Oni zapewne mierzą w dzień roboczy od 8-16, potem fajrant i niech kasta poza tym czasem truje plebs w Skawinie... Czego oczy biurwy nie widzą (nie czują, nie wskazują) tego sercu nie żal...

Odpowiedz

S

Poniedziałek, 17 lipca 2017, 14:34

Zgadza się nikt z tym nic nie robi w Podgórzu

Odpowiedz

SMRÓD STOP KRAKÓW!

Poniedziałek, 17 lipca 2017, 13:35

W Krakowie te pseudo kontrole wyglądają podobnie. Od miesięcy mieszkańcy Podgórza informują o wieczornym smrodzie z oczyszczalni, kompostowni i innych zakładów. facebook.com/smrodstopkrakow/

Odpowiedz