Jak przystało na centrum nauki i nowoczesnych technologii projekt Cogiteonu powstaje nie na desce kreślarskiej a w piamięci komputera. Wykorzystuje się do tego technologię wirtualnego projektowania. Jak chwali się dyrektor MCN, Piotr Szymański, to pierwsza inwestycja w Małopolsce, która projektowana jest właśnie w ten sposób.
 
"To jest technologia, która pozwala w zasadzie na bieżącą współpracę z architektami nad projektowaniem budynku. Ona bardzo mocno ułatwia naszą pracę, a z drugiej strony pozwoli obiżyć koszty funkcjonowania budynku. Dla nas jest istotne, żebu koszty funkcjonowania naszego centrum nauki były jak najniższe. Wiadomo, że trzeba więcej czasu poświęcić na projektowanie, ale są tego profity w przyszłości" - mówi Szymański.
 
Dzięki temu też prace nad koncepcją są już na ukończeniu i wiadomo, jak będzie wyglądać Cogiteon w szczegółach. Budynek w kształcie pryzmatu podzielony jest na cztery sekcje, jak mówi szefowa firmy projektowej - Anna Stryszewska-Słońska.
 
"Część konferencyjna z dużą salą ma trzysta osób i mniejszymi salami, potem część administracyjna z restauracją, potem duży blok - część wystawowa z laboratoriami - przestrzeń przeznaczone stricte dla urzędników zewnętrznych, gdzie będą mogli prać udział w pracy w laboratoriach i zwiedzać przestrzeń wystawową i część techniczna, magazynowo-warsztatowa. Uzupełnieniem jest jeszcze parking podziemny" - wylicza Stryszewska-Słońska.
 
 
 
Marcin Friedrich/łk