|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Dzielnica IV zostanie odcięta od Krakowa? Nikt nie wie, jak długo potrwają utrudnienia

Kolejny etap remontu trasy kolejowej Kraków-Katowice i kolejne utrudnienia. Kierowców, rowerzystów i pieszych czekają poważne zmiany w organizacji ruchu na ul.: Wrocławskiej, Racławickiej, Łokietka, Prądnickiej i Kamiennej. Największe obawy mają mieszkańcy osiedla Azory, Prądnika Białego oraz Krowodrzy Górki, którzy twierdzą, że będą odcięci od świata. Utrudnienia – także związane z inwestycją kolejarzy - pojawią się także wkrótce w centrum oraz na Kazimierzu. Jak długo potrwają? Tego nie wie nikt.

Fot. Marek Lasyk

 

Gdzie i kiedy Rodzaj utrudnienia
Od 2 września  
WROCŁAWSKA wyłączenie jednego pasa ruchu, który będzie służył pieszym
ŁOBZÓW PKP zamknięty ruch pieszych
RACŁAWICKA wyłączenie ruchu pieszego
PRĄDNICKA zwężenie, po 1 pasie w każdym kierunku
KAMIENNA  zamknięta dla samochodów, utrzymanie ruchu pieszego
   
Od 16 września  

ŁOKIETKA

UWAGA - ZMIANA TERMINU!!!

 wyłączenie ruchu samochodowego, utrzymanie ruchu pieszego
   
Od 30 września:  
KOPERNIKA ulica zamknięta, przejazd tylko dla samochodów uprzywilejowanych. Ruch pieszy i rowerowy zostaje zachowany
GRZEGÓRZECKA zamknięcie „półowkowe” - przejazd po 1 pasie w każdą stronę. Utrzymany ruch tramwajowy
MIODOWA wyłączenie ruchu samochodowego, utrzymanie ruchu pieszego
ŁOKIETKA wyłączenie ruchu samochodowego, utrzymanie ruchu pieszego

 

 

Od soboty nowa rzeczywistość komunikacyjna

Od 2 września, wiadukt w Łobzowie, łączący ulicę Wrocławską i Stachiewicza, zostanie zwężony i jeden pas ruchu zostanie oddanym pieszym. To dlatego, że znajdujący się obok drugi wiadukt pieszo-rowerowy zostanie całkowicie zamknięty. Zamknięte zostanie również przejście na ulicy Racławickiej oraz ruch samochodowy na ulicy Kamiennej. A od 16 września, kierowcy nie przejadą także ulicą Łokietka. - To będzie prawdziwy armagedeon – przewiduje Jakub Kosek, przewodniczący Radzy Dzielnicy Prądnik Biały, dzielnicy, która zostanie odcięta od reszty miasta. - Będziemy mogli jeździć tylko w kierunku Nowej Huty i poza miasto. Ja rozumiem, że trwają pracę na linii E30, ale przecież można było to robić etapami. Najpierw zamknąć jedną ulicę, wyremontować wiadukt i potem zamknąć kolejną. Południowa i wschodnia granica naszej dzielnicy to tory kolejowe, a to oznacza, że będziemy musieli wyjeżdżać do pracy godzinę wcześniej albo helikopterem, jeśli miasto zorganizuje nam takie połączenie – ironizuje Kosek, który już zapowiada zorganizowanie specjalnej sesji Rady Dzielnicy z udziałem Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz wykonawcą remontu, czyli PKP PLK.

 

 

"Bezpieczna droga do szkoły by Kraków" 

Mieszkańcy mają ogromne obawy przed zbliżającą się lawiną utrudnień. Na osiedlu Azory już od kilku miesięcy zamknięta jest także ulica Rydla, więc wyjazd w kierunku centrum będzie dużym wyzwaniem. Azory już teraz borykają się z ogromnymi korkami, bo właśnie tędy kierowcy omijają zamkniętą ulicę Armii Krajowej. Ta ma zostać otwarta do końca tygodnia, ale nowe utrudnienia nie dadzą mieszkańcom spokoju. Zanosi się więc na ogromne kłopoty i nie tylko dla kierowców, ale także dla pieszych. Także tych najmłodszych - co zauważyła Katarzyna Drwota - mieszkanka dzielnicy Prądnik Biały. - Zostanie zamknięte przejście pieszo-rowerowe pod wiaduktem na Racławickiej. Jest to najkrótsza droga dla dzieci, które idą z Azorów i Krowodrzy Górki do szkół przy Mazowieckiej i Litewskiej, jak i dla tych, które z dzielnicy V idą do szkoły przy parafii św. Jadwigi. Po jego zamknięciu, alternatywą będzie wiadukt na ul. Łokietka, który do połowy września będzie też obsługiwał wzmożony ruch samochodowy. Stwarza to ogromne zagrożenie dla tych dzieci, ponieważ jest tam wąsko i już teraz kierowcy jeżdżą tam po chodniku – zauważa Drwota. 

 

 

Nikt nie wie, kiedy skończą się utrudnienia

Ogromne kontrowersje wbudza także termin wprowadzenia utrudnień, które zbiegają się z rozpoczęciem roku szkolnego. "Co więcej, nie podaje się terminu zakończenia reorganizacji ruchu" – irytuje się radny Jakub Kosek. A kolejarze, rzeczywiście, nie wiedzą jak długo potrwają utrudnienia. Na konferencji prasowej Rafał Zachuta z PLK, który odpowiada za projekt, przyznał, że nie jest w stanie podać konkretnego terminu, ale dodał, że „cały czas szukają z wykonawcą takich rozwiązań, aby te ograniczenia trwały jak najkrócej”.

Wiadomo za to, że cała modernizacja linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy - Kraków Rudzice wraz z budową dodatkowych torów dla SKA potrwa do 2021 roku. Także w jej ramach od 30 września zamknięte dla samochodów będą ulice Miodowa i Kopernika, a ulica Grzegórzecka zostanie zawężona, ale utrzymany zostanie na niej ruch tramwajowy.

Mamy jedną dobrą wiadomość dla kierowców w Krakowie. W najbliższą sobotę, dzień wcześniej niż zapowiadano, zostanie otwarta ulica Armii Krajowej. Tą, jedną z najważniejszych miejskich arterii, przejadą samochody w sobotę ok. godz. 17.00.

 

 

(Grzegorz Krzywak/ew)

21%
79%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 24

AZORANIN

Wtorek, 5 września 2017, 16:17

debilizm niema granic, co za idiota , bo inaczej nie mozna nazwac Gnyba odpowiedzialnego zato zeby zaraz (a nie w czasie wakacij)wyłaczyc pas prowadzacy na Azory, dokad piastowac w tym miescie stanowiska beda debile, na miejscu prezydenta miasta takich debili powinni raz na zawsze pozbawic stanowisk o ktorych tak naprawde nie maja pojecia , wstyd i chanba ,

Odpowiedz

Azor

Piątek, 1 września 2017, 19:31

@Baartoszek

To jest właśnie paranoja - podobnie jak na Zabłociu. Kłania się niezastąpiony Szwejk. Gdyby miasto było prawdziwym gospodarzem, to powinno postawić sprawę tak: każdy dzień zajęcia/zablokowanie terenu kosztuje tyle i tyle. Wtedy inwestor miałby interes, by jak najszybciej skończyć i pracowałby pełną parą. Przecież przejazd przy ul. Rydla jest (w miarę) oddalony od domów czy bloków, to praca przez okrągła dobę nie byłaby nazbyt uciążliwa dla otoczenia. No, ale...

Odpowiedz

Heh

Piątek, 1 września 2017, 10:24

Gorzej jak w kamienicach herbowych na poznanskiej zamkna szlabanu przed tabunem pieszych.

Odpowiedz

Heh

Piątek, 1 września 2017, 10:19

@Belizariusz

No wlasnie problem ze zamykaja glownie przejscia dla pieszycg lub robia je na okolo!

Odpowiedz

Belizariusz

Piątek, 1 września 2017, 09:49

@heh

Jak wieś czuje potrzebę jechania autem 100 metrów po bułki to się na to nic nie poradzi

Odpowiedz

Hehe

Piątek, 1 września 2017, 09:37

@Azor

Beda rozbierac stare perony i budowac nowe perony zamiasy 3 perownow beda 2 perony. ;)

Odpowiedz

Baartoszek

Piątek, 1 września 2017, 09:36

@Azor

linie E30 w sklad ktorej nie wchodza tory na lotnisko, ktore zostaly polozone za pieniadze z UE. Te pieniadze nie mogly byc wydane na modernizacje linii e30 ani jej infrastruktury. Dlatego teraz zamkna jeszcze raz zeby wymienic dwa tory I mam nadzieje zbudowac nowe perony.

Odpowiedz

Baartosz

Piątek, 1 września 2017, 09:33

@gatta

Bedzie zamkniete przejscie pod stacja Lobzow. W praktytce zamkniety zostanie peron "Srodkowy" I przejscie na jego wysokosci. Dojscie na perony 1wszy I 3ci (te nowe na lotnisko)bedzie od strony odpowiednio Wybickiego I Wroclawskiej. Tak jak ok 2 lat temu jak robili linie I perony na lotnisko przejscie bedzie w tunelu drogowym. Ci co jada w kierunku Oswiecimia to od 2giego wrzesnia maja komunikacje zastepcza w zwiasku z remontem.

Odpowiedz

wqrwiony mieszkaniec

Piątek, 1 września 2017, 08:37

zamykanie strategicznych miejsc ?! idiotyzm na dwie zmiany miesiąc i gotowe ! bo nic na tych budowach się nie dzieje(na rydla jak by zebrać cały czas prac do tej pory to może etat wyjdzie) to jest normalne ? zamknąć zostawić i raz na jakiś czas się pojawiać... żenada XXI wieku a potem płacz, że drogi do roboty dziurawe ... bo jak to wszystko stoi na drogach osiedlowych to co tu dziwnego ... ps. ciekawe jak karetki będą jeździć ? paranoja zero brania przykładów już sprawdzonych za granicą tam się robi na akord i przenosi do kolejnej pracy jak najszybciej oddając remont czy budowę !

Odpowiedz

a

Piątek, 1 września 2017, 08:01

to nie zikit sie tym zajmuje. Ciemnota komentujących, a później pod Kleparzem takie brednie powtarzają.

Odpowiedz

gatta

Piątek, 1 września 2017, 07:58

Mnie zastanawia jedna kwestia - skoro wiadukt ŁOBZÓW PKP będzie od 02.09 zamknięty dla ruchu pieszych, to w jaki sposób ludzie będą mogli się dostać na perony? (na przykład ci, którzy jadą na lotnisko, na dworzec, w kierunku Oświęcimia, w kierunku Katowic, etc - jest tam spory ruch.). Nie ma żadnej informacji o zawieszeniu zatrzymywania się pociągów na tej stacji, zakładam zatem, że ruch odbywa się normalnie. Trzeba się będzie wdrapywać po skarpie ziemnej od strony Radzikowskiego, czy może wygodniej będzie od Wrocławskiej? Czy gdzieś na "Łobuzie" wisi informacja, JAK od jutra dostać się na perony?

Odpowiedz

AC

Piątek, 1 września 2017, 07:44

Co oznacza zamknięta ul. Łokietka. Ta ulica ma ok 10 km . Można prosić o dokładniejszą informacje ,który odcinek tejże ulicy.

Odpowiedz

Terefere

Piątek, 1 września 2017, 07:42

Szukajcie pozytywów jak to przetrwacie, będziecie mieć argument do ogłoszenia niepodległości! ;)

Odpowiedz

Andrzej

Piątek, 1 września 2017, 07:30

@lol

Zapraszam radnych miasta Krakowa na wizje lokalną na "przebudowywany" przejazd na ulicy Rydla - tam kompletnie nic się nie dzieje, od początku tempo prac ślimacze, pracuje paru robotników, wczoraj o godzinie 13 już nie było nikogo na placu budowy - a dzielnica tonie w korkach do późnych godzin wieczornych jak. np. wczoraj na sąsiedniej Głowackiego. Jeżeli zamykamy kolejny przejazd na Łokietka, to na Rydla powinny iść prace dynamicznie i na dwie zmiany.

Odpowiedz

Kas

Czwartek, 31 sierpnia 2017, 23:28

W ramach przeprosin i zmniejszenia korków w naszej dzielnicy powinna być wprowadzona darmowa komunikacja miejska by zniechęcić do używania samochodów. Inaczej 3 km w prostej linii będziemy pokonywać samochodem w 2 godziny. No i póki ciepło pozostaje rower.

Odpowiedz

der

Czwartek, 31 sierpnia 2017, 22:39

@heh

Akurat twoje odcięcie od spożywczego mnie nie rusza, bo obu stronach są takie.

Odpowiedz

der

Czwartek, 31 sierpnia 2017, 22:36

Może za to w końcu beknie Majchrowski ?! Kolej aglomeracyjna jak pamiętam powstaje przy współudziale miasta. Wyłączenia z ruchu tych przejazdów na lata zablokują północny Kraków. Zemsta Majchra na odchodne ?

Odpowiedz

Czwartek, 31 sierpnia 2017, 22:32

Całe działanie durni z zikitu, nic zrobić dobrze, wszystko spaprać .

Odpowiedz

heh heh

Czwartek, 31 sierpnia 2017, 21:37

"Można było zamknąć Łokietka nikt by się nie przejął" - buhahahahaha powiedz to Zielonkom, uśmieją się po pachy :D

Odpowiedz

Azor

Czwartek, 31 sierpnia 2017, 20:21

Stacja Łobzów była niedawno przebudowywana, Została dobudowana para torów dla SKA. W związku z tym był wyremontowany i przebudowany wiadukt nad ciągiem pieszo-rowerowym. Wtedy zamknięte było przejście pod nim, a przejazd pod wiaduktem samochodowym był zwężony i tamtędy odbywał się ruch pieszy. Więc po co teraz jeszcze zamykać? Co będą jeszcze robić?

Odpowiedz