Jak przekonują zainteresowani, będzie to idealne miejsce dla Filharmonii Krakowskiej, jak również dla Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii, które znajdą tam dla siebie kąt.

- Dzisiejszym aktem podpisania umowy o wymianie działek i przeznaczeniu terenu na Centrum Muzyki dopinamy sprawę związaną nie tylko z budową Centrum – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski – To jest związane z realizacją kompleksu inwestycji kulturalnych, które są w Krakowie niezwykle potrzebne.

- Wymieniliśmy grunty wojewódzkie i grunty miasta Krakowa na grunty Agencji Mienia Wojskowego – mówi Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa – Tym samym miasto i Małopolska mają podstawową bazę do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego.

Jak dodaje marszałek Krupa, w celu finansowania tego projektu powołana została Małopolska Agencja Rozwoju, która dysponuje 150 mln zł pozostałymi ze środków unijnych z poprzednich lat – z tzw. środków wygasających. - Te środki przestają teraz być środkami unijnymi, a stają się krajowymi. Są zdeponowane na rachunku Banku Gospodarstwa Krajowego, którego dysponentem jest Zarząd Województwa Małopolskiego, jest to zatem rodzaj gwarancji.

W tym momencie na terenie Krakowa i garnizonu krakowskiego mamy potrzeby związane z budową nowych mieszkań dla żołnierzy, którzy oczekują na nie z rodzinami – mówi Przemysław Wierzba, dyrektor krakowskiego oddziału Agencji Mienia Wojskowego.

Wbicie pierwszej łopaty pod budowę jest planowane na 2020 rok, a cztery lata później nastąpi otwarcie kompleksu. Przy Centrum Muzyki około pięciu hektarów ma być poświęcone na budowę Parku Grzegórzeckiego otwartego dla mieszkańców Krakowa.

Centrum Muzyki będzie prowadzone będzie wspólnie przez Województwo Małopolskie i Gminę Miejską Kraków. Całość inwestycji, obliczanej dziś wstępnie na kwotę 250 mln zł ma tworzyć "spójną, nowoczesną pod względem architektonicznym i urbanistycznym przestrzeń", która jednocześnie ma być miejscem odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców Krakowa.

W powstaniu Centrum Muzyki nie partycypuje już od ubiegłego roku Akademia Muzyczna, choć kiedy powstawał ten projekt - w roku 2011, planowane było jako wspólna inwestycja. "Nasze samodzielne działanie, to - ze względu na specyfikę prawną i odmienny sposób finansowania Akademii Muzycznej z budżetu centralnego - jedyne słuszne rozwiązanie. My także mamy czterohektarową działkę na Grzegórzkach, a w kwietniu 2017 roku zwróciliśmy się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego z prośbą o przyznanie nam środków na prowadzenie tej inwestycji i czekamy na odpowiedź. Rozstrzygnęliśmy już także konkurs na koncepcję architektoniczną naszej nowej, przyszłej siedziby na Grzegórzkach" - poinformował  rektor Akademii Muzycznej w Krakowie prof. Stanisław Krawczyński.

Dla Kazimierza Barczyka nieuczestniczenie w tym projekcie Akademii Muzycznej to pewnego rodzaju porażka. "Dlatego walczyliśmy o 12 hektarów, aby je uzyskać na wspólny cel, obejmujący także Akademię Muzyczną w Krakowie" - podkreślił.

Podpisanie aktu zamiany nieruchomości w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie to efekt kilkumiesięcznych starań i współpracy Agencji Mienia Wojskowego, urzędu miasta i województwa małopolskiego. Do jego podpisania doszło w obecności marszałka woj. małopolskiego Jacka Krupy, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, przewodniczącego Rady Nadzorczej Pawła Kurtyki, prezesa AMW Dominika Zaremby, dyrektora Oddziału Regionalnego Przemysława Wierzby.

 

 

Magdalena Zbylut/PAP/wm