|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Budowa na os. Teatralnym w Nowej Hucie - były nieprawidłowości

"Nie potrzebujemy tu kolejnego bloku, który zniszczy zieleń w okolicy naszych domów" - mówią mieszkańcy osiedla Teatralnego w Nowej Hucie. Ich zdaniem blok, który ma powstać po rozbudowie dawnej stołówki Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego powstaje bez wymaganych pozwoleń. Po kontroli Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego sprawą zainteresował się również krakowski magistrat.

Posłuchaj wypowiedzi Dariusza Nowaka z krakowskiego magistratu

Fot. Joanna Orszulak

Cały teren budowy na osiedlu Teatralnym ogrodzono metalowym płotem. Na blokach sąsiadujących z budową pojawiły się z kolei transparenty z napisami: Protest Społeczny! Stop Zabudowie Nowej Huty. Sami mieszkańcy osiedla mówią, że budowa jest głośna, uciążliwa, a nowy blok zniszczy dotychczasowe otoczenie. "Nie powinni tego budować. Zabierają zieleń, miejsca parkingowe. W ciągu dnia nie można otworzyć okien, bo wdziera się kurz i huk. Tu już jest wystarczająco zabudowane. Samowolka, nikt tego z mieszkańcami nie ustalał" - mówią nowohucianie reporterce Radia Kraków. 

Mieszkańcy zebrali podpisy pod petycją, w której sprzeciwiają się budowie. Warto wspomnieć, że pozwolenie na budowę wydano w 2007 roku. Na tablicy informacyjnej można przeczytać, że prace rozpoczęto tu w 2009 roku. Pół roku temu pozwolenie budowlane przekazano firmie, która obecnie zajmuje się przebudową. W kwietniu kontrolę przeprowadził tu Powiatowy Nadzór Budowlany, który wykrył nieprawidłowości w księdze budowy. Jak mówi Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu - teraz trwa postępowanie w sprawie cofnięcia pozwolenia na budowę. "Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego był na miejscu, by sprawdzić, jak te prace wyglądają i zweryfikować je z tym, co zostało wpisane w dzienniku budowy. Nadzór uznał, że nie ma kontynuacji budowy. Przekazał te informacje do wydziału architektury i w tej chwili jest wszczęte postępowanie mówiące o wygaśnięciu decyzji na rozbudowę tego obiektu" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Dariusz Nowak. 

Mimo wielu prób skontaktowania się z przedstawicielami dewelopera, ci nie zdecydowali się na komentarz. Z kolei kierownik budowy Krzysztof Heród odmówił udzielenia jakichkolwiek informacji. "Moje wcześniejsze wypowiedzi przekręcono o 180 stopni, teraz odmawiam komentarza" - mówi kierownik budowy. 

Mieszkańcy zapowiadają, że w środę 27 czerwca o godz. 11 będą pikietować przed budynkiem krakowskiego magistratu. Na ostateczną decyzję dotyczącą tego, czy pozwolenie na budowę zostanie cofnięte, trzeba będzie poczekać jeszcze kilka tygodni. 

 

 

(Joanna Orszulak/ew)

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 8

Stefan

Środa, 27 czerwca 2018, 08:36

Należy przywrócić na nowo Biura Planowania Miast - które będą "budowały" założenia urbanizacyjne w miastach.

Odpowiedz

kkj

Środa, 27 czerwca 2018, 07:41

Przy jednym budynku na Teatralnym taka awantura to co powinno się dziać w spawie Avii. Tam to już gromy z jasnego nieba powinny likwidować konkretne osoby.

Odpowiedz

Ja@

Wtorek, 26 czerwca 2018, 20:16

Rozliczymy go w jesieni i odbierzemy mu ten stołek. Prezydentem powinien zostać Gibała.

Odpowiedz

Liczy*

Wtorek, 26 czerwca 2018, 19:16

Rozliczyć dewelopera, rozliczyć urzędnika, rozliczyć prezydenta.

Odpowiedz

Maria

Wtorek, 26 czerwca 2018, 17:32

@T33

A za prawidłową realizację procesu budowy odpowiedzialny jest kierownik budowy, który może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej przed Izbą Inżynierów. Sam naraża się tym sposobem na postępowanie dyscyplinarne. Odważny człowiek.

Odpowiedz

Maria

Wtorek, 26 czerwca 2018, 17:28

@T33

Nie ma tu mowy o problemie z wydanym pozwoleniem. Jeśli budowa została przerwana okres 2 lub 3 lat (w zależności od roku, w którym wydano pozwolenie na budowę), to inwestor sam sobie jest winien, że tego nie przypilnował. Dlaczego niby urząd miałby zmuszać kogokolwiek do wykonania inwestycji, na którą wydał pozwolenie na budowę? A nieprawidłowości w dzienniku budowy byłyby wyłapane przez PINB na etapie oddania do użytkowania obiektu lub w trakcie rytunowej kontroli.

Odpowiedz

hut#

Wtorek, 26 czerwca 2018, 17:25

Huta to zielona część Krakowa, jest jeszcze dużo do betonowania w majestacie urzędu.

Odpowiedz

T33

Wtorek, 26 czerwca 2018, 16:32

Trzeba było protestu mieszkańców żeby urzędnicy zauważyli swój problem z wydanym pozwoleniem. Brak kompetencji w całej rozciągłości.

Odpowiedz