|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33
12 630 60 00
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Biskup Grzegorz Ryś nowym metropolitą łódzkim

Biskup Grzegorz Ryś odchodzi z archidiecezji Krakowskiej. Jak nieoficjalnie dowiedziała się reporterka Radia Kraków, w czwartek ma być przedstawiony jako nowy metropolita łódzki. Otrzyma równocześnie tytuł arcybiskupa.

Bp Grzegorz Ryś. Fot. M. Lasyk

Biskup Ryś w łódzkiej archidiecezji zastąpi Marka Jędraszewskiego, który od stycznia kieruje Kościołem w Krakowie. 

 

 

(Anna Łoś/ew)

83%
17%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 23

oj

Piątek, 15 września 2017, 09:14

@ech

nie jesteś katolikiem skoro takie poglądy masz, nawet nie jesteś chrześcijaninem. Tylko ci się wydaje, że jesteś... ale na Sądzie Ostatecznym może być kuku ;)

Odpowiedz

ech

Piątek, 15 września 2017, 00:18

modernistyczny neon, piewca starszych braci i zgniłej ekumenii.

Odpowiedz

Dominik

Czwartek, 14 września 2017, 12:14

@KR

Tak, zgadzam się z Panem, trzeba wprowadzać. Nic jednak nie zmieni faktu, że to strata dla Krakowa, dla młodzieży. Czuję zwyczajną niesprawiedliwość i żal, że zabiera się nam tak inteligentnego Pasterza, dając wcześniej tak dziwnego i trudnego w odbiorze. Kraków oddaje najlepszych a co dostaje? Żeby to powetować, potrzebna by była nominacja biskupia dla ks. Węgrzyniaka albo Ojca Szustaka. Takich pasterzy rozumie młody Kościół i chce słuchać.

Odpowiedz

KR

Czwartek, 14 września 2017, 10:31

@Dominik

Tak się składa, że znam ks. Grzegorza zanim jeszcze myślał o obronie Husa. Myślę, że trzeba patrzeć na całość dalekowzrocznie. Nie wykluczone - jak napisałeś, że abp Ryś wróci do Krakowa gdy abp Marek osiągnie wiek emerytalny. A to kilka lat. Poza tym bp Grzegorz nie umiera, zmienia tylko miejsce swojej ziemskiej pielgrzymki. Jakby na to nie patrzeć jest to dla niego awans. Dalej będzie nauczał. Czasami zmiana perspektywy pozwala spojrzeć na pewne zagadnienia na nowo. Poza tym chce zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Niewątpliwie dobrze się go słucha. A może już czas jego naukę wdrożyć w życie?

Odpowiedz

Dominik

Czwartek, 14 września 2017, 09:41

@KR

Ma Pan rację. Głupi jest ten kto podważa decyzję Papieża, lamentuje, że nie wie co robi. To bez sensu. Kościół to Kościół. Jest hierarchia, jest posłuszeństwo decyzjom Papieża. Natomiast jest drugi aspekt, czysto ludzki. Do mnie jako młodego człowieka, bp Jędraszewski w ogóle nie trafia. Jego kazania są dla mnie jakoś kosmicznie odległe, błąkające w oparach filozofii i oczywistych oczywistości. Tymczasem bp Ryś., mówi z serca, mówi z głębi, mówi czytelnie. Dlatego będzie nam go w Krakowie, zwłaszcza młodym, brakować. On jest pasterzem od duszy natomiast bp Jędraszewski jest najwyraźniej od spraw administracyjnych. Koniec końców Kraków to bardzo ważna i ogromna diecezja. Jestem też bardzo zniesmaczony ciągłymi przytykami bp. Jędraszewskiego do polityki, do Smoleńska, do całej tej chorej narracji. Myślę, że bp. Ryś otrzymuje ważne zadanie w bardzo trudnej diecezji. Nabierze tam szlifu, wielu przyciągnie doi Boga szczerością serca i mądrym słowem. I mam nadzieję, że Ojciec Święty tak to przewidział, że wróci go nam gdy bp. Jędraszewski przejdzie na emeryturę. Oby... Tymczasem pozostaje modlić się o potrzebne łaski dla Kościoła łódzkiego i krakowskiego i ich pasterzy. Polska młodzież potrzebuje biskupów pokroju bp. Rysia, bp. Solarczyka, młodzież Krakowa potrzebuje takich biskupów i dlatego utrata bp. Rysia boli. Nie możemy pozwolić by triumfował Szyszko z tekstami o duchowym przywództwie narodu Rydzyka. Non possumus.

Odpowiedz

krak

Czwartek, 14 września 2017, 08:08

@KR

święta racja

Odpowiedz

KR

Czwartek, 14 września 2017, 07:16

Może chce w ten sposób zerwać pewne układy w obu środowiskach? Franciszek wie, co robi.

Odpowiedz

Polak-katolik

Czwartek, 14 września 2017, 00:09

@Maria

Ja terz nie zrozumię jakmorzna w jednym zdanió zropić tyle błeduf, płaczem za PISkupem

Odpowiedz

Maria

Środa, 13 września 2017, 22:54

Nigdy tego nie zrozumię w Łodzi może być a w Krakowie nje coś tu nie gra po co takie było robić kombinacje Łódż płacze a Kraków będzie jeszcze więcej płakał za Buskuoem Rysiem trudno zrozumieć te nie życiowe decyzje

Odpowiedz

maria

Środa, 13 września 2017, 22:51

@mm

Niestety tak tutaj jakieś dziwy zachodzą jako katolik nie rozumiem tego

Odpowiedz

bla

Środa, 13 września 2017, 20:47

@hala

no to szturmować Watykan, żeby go Wam oddali. A bp Rysia w Krakowie zostawili. pół roku minęło i nic, żadnego głośnego protestu wiernych w Łodzi? no jak tak?

Odpowiedz

bla

Środa, 13 września 2017, 20:44

@seb

a ciekawostka taka, bo radio kraków wrzuca informację o godz. 13:29, a na internetowej stronie łódzkiego wydania wyborczej taka informacja pojawia się już po godz. 10. oczywiście, z dopiskiem 'tylko u nas'. hehe. no to ktoś ładnie wszędzie wcześniej sypnął informacjami.

Odpowiedz

pa pa

Środa, 13 września 2017, 20:37

@hala

To sobie go zabierzcie. Do Krakowa pasuje jak pięść do nosa.

Odpowiedz

hala

Środa, 13 września 2017, 20:33

@bla

A nam jest smutno i szkoda, że Arcybiskup M. Jędraszewski odszedł z Łodzi

Odpowiedz

hala

Środa, 13 września 2017, 20:30

A nam szkoda, że arcybiskup Marek Jędraszewski odszedł z Łodzi

Odpowiedz

nauczyciel

Środa, 13 września 2017, 19:16

Wielki mądry Autorytet !!! , wielka szkoda !!!

Odpowiedz

seb

Środa, 13 września 2017, 18:24

radio kraków łamie prawo kościelne, pokazuje swój kompletny nieprofesjonalizm, naraża także bpa Rysia na konsekwencje do odwołania nominacji włącznie. Informacje o nominacji do czasu ogłoszenia są "sub secreto pontificio". Nie wolno ich podawać nawet prywatnie i nieoficjalnie.

Odpowiedz

Bernadetta Łacheta

Środa, 13 września 2017, 18:01

Szkoda Szkoda

Odpowiedz

ola

Środa, 13 września 2017, 17:47

czyli zwolennicy przyjmowania muzułmanów z Północnej Afryki zacierają ręce.

Odpowiedz

propozycja

Środa, 13 września 2017, 16:34

Halo Łódź, zamianka?

Odpowiedz