|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Japońska firma Mabuchi Motor rozpoczęła budowę fabryki za 360 mln zł

Mabuchi Motor, japoński producent z branży motoryzacyjnej, uroczyście rozpoczął w środę w Bochni budowę fabryki wytwarzającej części dla przemysłu samochodowego. Inwestycja o wartości ok. 360 mln zł będzie pierwszym zakładem tej firmy w Europie.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Budowę zainaugurowano w środę tradycyjną japońską ceremonią oczyszczenia, mającą na celu zapewnienie bezpiecznej budowy, a także długiego i owocnego rozwoju fabryki oraz wbiciem „pierwszej łopaty”. Fabryka powstanie na terenie Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej (BSAG), która wchodzi w skład krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jak poinformował podczas uroczystości prezes Mabuchi Motor Hiroo Okoshi, polska fabryka będzie bardzo ważnym centrum produkcyjnym firmy, odpowiadającym na rosnące zapotrzebowanie ze strony przemysłu europejskiego, jak i oczekiwania już posiadanych klientów na naszym kontynencie.

Zaznaczył, że działalność produkcyjna firmy powstałej w Japonii w 1954 r. skupiała się do tej pory w Azji, ale w związku z dużym globalnym popytem w 2014 r. zdecydowano o ekspansji na inne kontynenty. Nowe fabryki powstaną w Meksyku i Polsce.

„We wszystkich krajach, w których działamy dążymy do tworzenia nowych miejsc pracy oraz transferu technologii, a także prowadzenia korzystnej dla nich działalności gospodarczej” - zadeklarował prezes, dodając że czynnikiem, który zdecydował o ulokowaniu przedsięwzięcia w Bochni był przede wszystkim dostęp do wysokokwalifikowanych pracowników oraz wsparcie udzielone ze strony instytucji i władz wszystkich szczebli.

Spółka Mabuchi Motor Poland wybuduje na zakupionym gruncie o powierzchni 9,5 hektara fabrykę wytwarzającą części dla przemysłu motoryzacyjnego, w tym niewielkie silniki elektryczne wykorzystywane do sterowania wyposażeniem. Będzie to pierwszy zakład tej firmy w Europie.

Fabryka o powierzchni 26 tys. m kw. powinnna rozpocząć produkcję do końca 2019 r. Docelowe moce produkcyjne osiągnie w 2023 r., wytwarzając ok. 16 mln sztuk silników rocznie. Planowane na ten rok zatrudnienie wyniesie ok. 400 pracowników. Wartość inwestycji określono ogółem na 360 mln zł do 2023 r.

Burmistrz Bochni Stefan Kolawiński zwrócił uwagę na wielkie znaczenie przedsięwzięcia dla lokalnej społeczności i rozwoju ekonomicznego miasta. Jak podkreślił, Bocheńska Strefa Aktywności Gospodarczej, położona przy zjeździe z autostrady A4 jest jednym z najatrakcyjniejszych terenów inwestycyjnych w Małopolsce, który przyciąga firmy bazujące na nowoczesnych technologiach i prowadzące innowacyjną produkcję.

Krzysztof Senger, wiceprezes Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podkreślił, że obecnie Japonia jest największym zagranicznym inwestorem z Azji w Polsce - działa tu 300 firm z japońskim kapitałem, a łączna wartość ich inwestycji przekroczyła 3,5 mld euro, z czego na zeszły rok przypadło 600 mln euro. „Japońskie firmy coraz bardziej doceniają rosnącą atrakcyjność Polski na inwestycyjnej mapie świata” - podkreślił.

Jak zaznaczył Senger, Agencja od lat dokłada starań, aby japońskie firmy „czuły się w Polsce jak w domu” - z myślą o inwestorach z tego państwa uruchomiono w PAIiH dedykowany Japan Desk. „Możemy sprostać wyzwaniom, które stawiają przed nami tak wymagający inwestorzy” - zadeklarował.

Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego, który zarządza SSE, przypomniał, że jest to kolejna inwestycja z branży motoryzacyjnej w krakowskiej strefie, szczególnie wartościowa, bo powstaje od podstaw i charakteryzuje się transferem wysokich technologii. W krakowskiej SSE działają fabryki takich firm z branży motoryzacyjnej, jak: Brembo, MAN i Nidec, Valeo.

Krakowska strefa powstała w 1997 roku. Spółka nią zarządzająca wydała w sumie ponad 210 zezwoleń na działalność w strefie. Dotychczasowa wysokość nakładów inwestycyjnych to 3,8 mld zł i 17 tys. nowych miejsc pracy.

Po ostatnim rozszerzeniu SSE o 159 hektarów w kwietniu tego roku, całkowity obszar SSE wynosi blisko 867 ha. Podstrefy znajdują się w 30 gminach położonych na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

 

PAP, jgk

 

89%
11%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 5

EHH

Czwartek, 13 lipca 2017, 09:10

Budują, bo się zapewne opłaci i ma się dostęp do rynku unijnego,, być może dopłat unijnych i benefitow płynących ze strefy ekonomicznej. Fajnie i miło dopóki się nie prowadzi podobnej firmy, dla której wyrasta konkurencja na nie do końca rynkowych zasadach.

Odpowiedz

pogromca trolli

Czwartek, 13 lipca 2017, 08:49

@krakus

Ty ze swoją polszczyzną raczej nie będziesz tam zatrudniony. Pozostaje ci zatem dzielić pokój ze współlokatorem i w wolnych chwilach, których najwyraźniej ci nie brakuje, narzekać w internecie.

Odpowiedz

krakus

Czwartek, 13 lipca 2017, 06:50

A dlaczego ja budują, bo jest tania siła robocza i nie będą płacić podatków, polacy sami żadnej fabryki zbudować nie potrafią. A i tak się okaże że pracować tam będą głównie ukraincy, bo polacy nie chcą pracować za tak małe pieniądze co zresztą nie dziwi jak się popatrzy na absurdalne ceny mieszkań .

Odpowiedz

.

Środa, 12 lipca 2017, 20:45

Proszę tę informację zadedykować synonimowi prezydenta Tarnowa, jako przykład, jak funkcjonuje miasto posiadające gospodarza.

Odpowiedz

Zielona wyspa

Środa, 12 lipca 2017, 20:02

Super, brawo.Dobrze, że coś się dzieje tylko szkoda, że będą pracować tam biali Murzyni za najniższą krajową.Zarobki w tym lraiku to śmiech na sali.

Odpowiedz