Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W rocznicę Bitwy Warszawskiej - Święto Wojska Polskiego

  • Aktualności
  • date_range Środa, 2018.08.15 09:09 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:05 )
Dziś obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Upamiętnia Bitwę Warszawską 1920 roku, zwaną "Cudem nad Wisłą". Spektakularne zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką. Bitwę uważa się za jedno z 18 najważniejszych starć w dziejach świata.

fot: Marek Lasyk

 

W Krakowie o godz. 17 na placu Szczepańskim rozpocznie się piknik rodzinny z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Będą pokazy sprzętu wojskowego, radiowozów, wozów bojowych PSP, pokaz ratownictwa medycznego, animacje dla dzieci, pokazy grup rekonstrukcyjnych, gry i zabawy strzeleckie oraz występ orkiestry wojskowej.

Uroczystości patriotyczne, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych ale i piknik historyczny z  żołnierską grochówką - tak Tarnów obchodzi 98 rocznice Bitwy Warszawskiej i Świeto Wojska Polskiego


W mieście odbyły się oczywiście oficjalne obchody rocznicowe godzinie 10.30 przy pomniku Wincentego Witosa. W południe w tarnowskiej katedrze odprawiona została msza święta za ojczyznę, po której nastąpił przemarsz przed Grób Nieznanego Żołnierza. Po południu natomiast warto wybrać się do podtarnowksiej Woli Rzędzińskiej gdzie o 16.30 z centrum miejscowości  wyruszy uroczysta  defilada grup rekonstrukcji historycznej. O godzinie 17.30 na tamtejszym stadionie sportowym zaplanowany został piknik wojskowy, w ramach którego zaprezentowane będą pokazy sprzetu i umundurowania wojskowego a także   wyposażenia i uzbrojenia Wojsk Obrony Terytorialnej,będą także  pojedynki rycerskie. Dla wszystkich uczestników przygotowana zostanie także zołnierska grochówka.
 
Po południu tarnowianie mogą także wybrać się na plac Sobieskiego w Tarnowie, gdzie odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych .  Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00 uczestnikom rozdawane będą śpiewniki.

fot: PAP/Marcin Obara

W Bitwie Warszawskiej polscy żołnierze wykazali się niezwykłym bohaterstwem, zdołali obronić Warszawę, Polskę, ale także i Europę przed komunistycznym zalewem, "czerwoną zarazą"; to wielki wkład polskiego żołnierza w historię świata - oświadczył w środę prezydent Andrzej Duda.

W środę, w dniu Święta Wojska Polskiego, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe.

Jak podkreślał, to niezwykły dzień, przede wszystkich dla tych, którzy otrzymali nominacje generalskie oraz odznaczenia państwowe. "To niezwykły dzień nie tylko dlatego, że nastąpiła ta wielka i zaszczytna chwila docenienia osobistego wkładu w służbę i docenienia służby. To niezwykły dzień także dlatego, że to jest właśnie dzisiaj, 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego, ale przede wszystkim w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości" - mówił prezydent.

fot: PAP/Jacek Turczyk

Jak podkreślił, "to ogromny zaszczyt", bo te nominacje i te odznaczenia mają w związku z tym wymiar historyczny. "Przechodzą do historii, jako te, które zostały nadane i wręczone w roku tak istotnym, patrząc przez pryzmat historii Polski" - oświadczył Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta, odzyskanie przez nasz kraj niepodległości w 1918 r., to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. "To przede wszystkim wydarzenie radosne, wydarzenie wspaniałe. Ten rok i dzisiejsze święto, to rocznice wielkiego, polskiego zwycięstwa, odzyskania niepodległości i zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, wielkiej bitwie, w której polscy żołnierze - ze wszystkich warstw społecznych, dowodzeni przez wspaniałych dowódców - wykazali się nie tylko niezwykłym bohaterstwem, przekraczającym w zasadzie ludzkie pojmowanie - zdołali obronić Warszawę, zdołali obronić Polskę, ale zdołali przede wszystkim obronić także i Europę przed komunistycznym zalewem, przed +czerwoną zarazą+" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wskazał, że jest to "wielki wkład polskiego żołnierza w historię świata, Europy i Polski".

"Polska istnieje, Polska przetrwała wtedy. Polska dzięki bohaterstwu polskiego żołnierza wróciła na mapę po II wojnie światowej. Dzisiaj, dzięki odwadze i bohaterstwu polskich żołnierzy, Polska rozwija się, bo oni stoją na straży naszego bezpieczeństwa" - oświadczył prezydent.

fot: PAP/Marcin Obara
  

Wielką Defiladę Niepodległości na żywo oglądało 120 tys. osób. Dziękujemy, że byliście dziś z nami - podało w środę na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Defilada rozpoczęła się na skrzyżowaniu stołecznej Wisłostrady z ul. Sanguszki, zakończyła na skrzyżowaniu z ul. Karową. Składała się z trzech głównych części: defilady pieszej, defilady pojazdów i defilady historycznej.

Defiladę pieszą otworzyła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Za nią maszerowały pododdziały reprezentacyjne Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej, a także pododdział reprezentacyjny wystawiony przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

W defiladzie wzięli udział także przedstawiciele wielonarodowej batalionowej grupy bojowej stacjonującej w okolicach Orzysza. Wspólnie z polskimi żołnierzami defilowały pododdziały ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Obecne były też poczty sztandarowe państw NATO.

Żołnierzom towarzyszyły również pododdziały składające się z przedstawicieli organizacji proobronnych z całego kraju i uczniów klas mundurowych. Współczesną część pieszej defilady zamknął Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Defiladę pojazdów tworzyło ok. 200 pojazdów kołowych i gąsienicowych w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa.

Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów tworzyło szyk historyczny z różnych epok. Ok. 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych prezentowało: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych i wiek XX.

Ponadto, w trakcie defilady przelot wzdłuż Wisły wykonało ok. 100 samolotów i śmigłowców. Rozpoczęło ją sześć samolotów zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, a zakończył przelot samolotów G550 oraz B737 do transportu najważniejszych osób w państwie, eskortowanych przez samoloty F-16 Jastrząb.

Podczas defilady lotniczej w niskim przelocie można było zobaczyć też m.in. śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 oraz m.in. samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130 i M-346.

Po zakończeniu defilady, zaprezentowany w jej trakcie sprzęt można zobaczyć na Wojskowym Pikniku Żołnierskim "Służymy Niepodległej" na błoniach Stadionu Narodowego.

     
          O 20.30 na placu Piłsudskiego rozpocznie się widowisko muzyczne "Wolność we krwi". Organizatorem wydarzenia jest NBP. Przewidziano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.
         15 sierpnia został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947. Potem Dzień WP był obchodzony w październiku, w rocznicę bitwy pod Lenino. Święto ustanowiła Rada Państwa w 1950 roku, uznając tę bitwę za początek braterstwa Wojska Polskiego z Armią Czerwoną.
         W latach 1990-1992 święto obchodzono 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji. Obchody 15 sierpnia przywrócił Sejm III Rzeczypospolitej uchwałą z 1992 roku. Święto, ustanowione rozkazem generała Stanisława Szeptyckiego w 1923 roku, nie zostało bowiem anulowane żadnym aktem prawnym.

 rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Polska uratowała Europę

RK/IAR/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię